SME

Rozbíjač cirkevnej jednoty alebo živá tvár nádeje na kritické myslenie?

Hans Küng očakáva v štruktúrach cirkvi službu, ľudskosť, otvorenosť a slobodu prejavu

KNIHA TÝŽDŇA

Hans Küng očakáva v štruktúrach cirkvi službu, ľudskosť, otvorenosť a slobodu prejavu

Jeho meno sa v priebehu desaťročí stalo logom. Teológ Hans Küng. Pre jedných rozbíjač cirkevnej jednoty a przniteľ katolíckej identity. Pre druhých živá tvár nádeje na kritické myslenie v cirkevnom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako býva na Slovensku dobrým (opravujem zlým) zvykom, vystačíme si s náznakmi znalostí. O Küngovi hovoria jeho kritici s odporom, hneď nato sa nehanbia priznať, že jeho dielo – s výnimkou profiinkvizítorov - nepoznajú. Údajne by ohrozilo hygienu ich vnútorného života a viery.

SkryťVypnúť reklamu

Po niekoľkých populárnych tituloch Hansa Künga je na svete v českom preklade aj prvá časť jeho autobiografie Vybojovaná svoboda (Bergman, 2011). Pán profesor v zrelom veku spomína na svoje detstvo vo švajčiarskom Sursee, štúdiá v Ríme a následnú kariéru teológa a experta na II. vatikánskom koncile. O svojom živote píše vedec, istá izolovanosť v úzko vymedzenom svete teológie je pochopiteľná. Ďalej je našťastie zrejmé, že máme do činenia so sebavedomým Švajčiarom, priateľským mužom, ktorému nechýba nadhľad a humor, mediálne zdatným komunikátorom a – to je už vec háklivá – milovníkom slobody.

Prvé dotyky s aroganciou

Küngove memoáre vnášajú do vývoja jeho postojov prirodzenú logiku. Prežil sedem rokov v rímskom kolégiu Germanicum, kde sa zahĺbil do teológie a takmer kláštorným spôsobom života sa pripravoval na kňazstvo. Nerozpakuje sa tieto roky označiť za krásne. Neprekážala mu povznášajúca atmosféra Ríma a spoznal mladých katolíckych intelektuálov z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Tento pobyt však súčasne znamená aj prvé dotyky s aroganciou predstavených a obmedzenosťou tých, čo sa formálne hrdili láskou k pravde.

Nemohol si nevšimnúť klerikalizmus a pýchu členov vatikánskej kúrie. Pol hodiny denne venovali klerici spytovaniu svedomia, ale počas celého dňa nemali príležitosť budovať medziľudské vzťahy. Schválený spôsob prežívania viery znamenal chlad a smrť tvorivosti. Jednoducho Küng bol príliš poctivý na to, aby mohol akceptovať ideologický pátos povojnovej cirkvi. Do prvých konfliktov sa nedostáva ako pyšný intelektuál, ale ako ten, ktorý vďaka serióznemu štúdiu chápe, že táto cirkevná prax je teologicky a historicky neudržateľná.

Nezáleží na farbe

Nespočetnekrát v Küngovom živote zafunguje práve tento obyčajný (a pre mnohých stále nepochopiteľný) mechanizmus. Tam, kde sa oslavuje poslušná viera a oddanosť, ide nakoniec o osobné ambície zdeformovaných charakterov, o intrigy a zákerné hry. Štruktúry moci sú ohrozením slobody, nech sa obliekajú do hnedých uniforiem alebo purpurových sután.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré Küngove skúsenosti s kolegami majú ešte i dnes silu vyrušiť. Mladý doktorand Karol Wojtyla bol na Gregoriánskej univerzite odmietnutý pre nedostatočné štúdium v Poľsku. To, že počas pápežského pontifikátu privilegoval Opus Dei, sa chápe ako neskorá pomsta jezuitom. Dvadsaťročný Američan Michael Novak požiadal Künga o možnosť študovať na fakulte v Tübingene. Küng mu priateľsky vysvetlil, že to nie je pre neho ideálne riešenie. Sklamaný Novak sa mu po čase pomstil sarkastickým článkom v New York Sunday a „prepol“ na dráhu konzervatívca. Vrhol sa na obhajobu pápežských encyklík a s duchom demokratického kapitalizmu vďaka svojmu pôvodu rád oboznamoval aj Slovensko...

Sloboda má svoju logiku

Küng nebrojí proti akýmkoľvek štruktúram, očakáva však v štruktúrach cirkvi službu, ľudskosť, otvorenosť a – znovu háklivý update – slobodu prejavu. Sloboda má svoju logiku, a Küng ju nemôže ignorovať. Nie je možné alibisticky hovoriť len o vnútornej slobode alebo slobode myslenia. Ak nemá sloboda zhynúť, musí existovať úplne konkrétna sloboda prejavu. V dobe sexuálnych škandálov duchovných je Küngova vízia priam prorocká.

SkryťVypnúť reklamu

Konzervatívnejšie naladení katolíci to neradi priznávajú, ale mnohé pravdy v cirkvi sa odjakživa prijímajú ako výsledok diskusie a následného konsenzu. Volanie po slobode prejavu teda nie je revolučným výkrikom a infekčnou modernosťou. Küng nepotrebuje spochybňovať základné dogmy, orientuje sa na každodennú cirkevnú prax a štýl, ktorým cirkev komunikuje interne a externe s inými konfesiami, náboženstvami a sekulárnym prostredím. Katolicizmus je pre neho viac ako tajomná politika vatikánskych úradov a s nimi prepojených karieristov všetkého druhu.

Vybojovaná sloboda nie je rúhačským projektom, ale tou najprirodzenejšou úlohou a osobne odžitým príbehom každého Kristovho vyznávača. Je škandál, ak sa takýto projekt v cirkvi vždy znovu a znovu stáva škandálom.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Ďalšie knihy

Freud a budoucnost náboženství

Vyšehrad, 2010

Kniha prináša dva závažné texty: štúdiu „Boh – infantilná ilúzia?“ a prednášku „Náboženstvo – posledné tabu?“ Ich cieľom je prehĺbiť nevyhnutný dialóg medzi teológiou a psychoanalýzou. Autor ukazuje, že úlohou teológa a v podstate každého religiózneho človeka je pracovať proti všetkým patologickým deformáciám náboženstva a angažovať sa za náboženstvo, ktoré dokáže premáhať úzkosť a vnukať dôveru, pochopenie a rešpekt ako základ pre priateľstvo a lásku.

Malé dějiny katolické církve

Barrister & Principal, 2010

Küng ako autor, ktorý pri obhajobe svojich názorov prešiel mnohými skúškami, pútavo a výsostne kompetentne opisuje dramatickú a bohatú históriu rímskokatolíckej cirkvi. Výsledkom je kritická a diferencovaná Küngova „inventúra“ toho, čo možno dnes rozumieť pod pojmami katolicizmus a katolícke.

SkryťVypnúť reklamu

Krédo

Vyšehrad, 2007

V šiestich jasne rozčlenených kapitolách ukazuje autor, ako možno i dnes rozumieť dvanástim článkom starobylého kresťanského vyznania viery. Kniha prináša okrem iného aj výklad pojmov, ktorý sa zakladá na Písme a chce poslúžiť na to, aby človek i na prahu 21. storočia bol schopný povedať: „Credo, verím. Môžem povedať ,áno‘ k istotne rôzne závažným článkom apoštolského vyznania viery ako základnej orientácie pre svoj vlastný život.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu