SME

Testament jednej revolúcie

O zápase mníchov, ktorých prepadli teroristi, rozpráva film O bohoch a ľuďoch.

Hrdinovia filmu O bohoch a ľuďoch majú predobraz v skutočných mníchoch z rehole trapistov.⋌Hrdinovia filmu O bohoch a ľuďoch majú predobraz v skutočných mníchoch z rehole trapistov.⋌ (Zdroj: OUTNOW)

Zostať by mohlo byť zbytočné, odísť nezmyselné. Francúzski mnísi čelili v Alžírsku hrozbe islamských teroristov a testovali svoju vieru a ľudskosť.

Malé dievča na oslíkovi prišlo vítať francúzskych mníchov, keď prišli v roku 1964 bývať do alžírskych hôr. Brat Jean­Pierre nezabudol, aký bol vtedy šťastný. „Zo svojej izbičky som videl plot, záhradu a v diaľke dedinu. Vravel som si: Tak túto krajinku budem vidieť do konca života. Pretože čo sa raz dostane do môjho srdca, zostane tam navždy.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolu s ôsmimi ďalšími mníchmi žil brat Jean­Pierre na tomto mieste do roku 1996. Čo sa stalo, že potom museli odísť, rozpráva Grand Prix z Cannes, výborný francúzsky film režiséra Xaviera Beauvoisa O bohoch a ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu

info

Recenzia

O bohoch a ľuďoch

  • Des hommes et des dieux
    Francúzsko, 2010
  • Réžia:
    Xavier Beauvois
  • Kamera Caroline Champetier
  • Hrajú: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Sabrina Ouazani, Abdellah Moundy, Adel Bencherif, Jacques Herlin, Arben Bajraktaraj, Farid Larbi

Foto: AUTOR

Čo s takým ultimátom

Do Alžírska neprišli preto, aby tam dedinčanov pobádali konvertovať na kresťanskú vieru. Väčšinu času trávili v tichosti, modlitbe a manuálnou prácou. Aby sa zblížili s okolím, učili sa po arabsky a meditovali nad Koránom. Pre deti boli milými strýkami, pre zamilovaných staršími bratmi a pre chorých lekármi.

Ale keď dedinu obsadili islamskí teroristi, ultimátum, že cudzinci musia odísť, sa týkalo aj ich. Situácia bola v zásade zrejmá – ak by zostali, zabili by ich, ak by odišli, bolo by to ako útek, ale zachránili by si život. Film O bohoch a ľuďoch je o rozhodovaní, ktorú možnosť si mnísi vyberú.

SkryťVypnúť reklamu

Začínali diskusiou o tom, akých princípov by sa vlastne mali držať pri takej diskusii. Prechádzali spytovaním, či žiť s Alžírčanmi a prežívať ich každodennosť aj sviatočné chvíle tiež znamená, že by s nimi mali aj zomrieť. Potom neistotou, či byť mníchom znamená žiť a šíriť lásku, alebo prijímať osud martýra. A odpoveď nachádzali až vtedy, keď si uvedomili, že pre spoločnosť by možno nemalo veľký význam, keby zostali, ale že ešte menší zmysel by malo pre nich, keby odišli.

Ticho a dôstojne

Sedem z deviatich mníchov teroristi uniesli a zabili. Našli sa ich hlavy, ale nie telá, a preto sú okolnosti ich smrti dodnes nevyjasnené. Film O bohoch a ľuďoch mohol vo Francúzsku vyvolať zase trochu kriku a pripomenúť obvinenia, že francúzska vláda urobila pri vyjednávaní s teroristami chybu, prípadne, že nevyjednávala dostatočne. Znovu by sa mohli obnoviť úvahy, že mníchov zabila alžírska armáda, ktorá ich prítomnosť vnímala ako zbytočnú provokáciu. A tiež by sme sa mohli baviť o tom, koľko násilia a nenávisti dokážu vyvolať náboženstvá.

SkryťVypnúť reklamu

Ale tento film je tichý a skromný, a má iný zmysel. Nehovorí o zlyhaniach systému, ale o sile ľudí, ich viere a dôstojnej modlitbe, ktorá pred hrozbou zbraní môže vyzerať smiešne, a o dospievaní k cieľu, ktorý si sami vybrali. Bola to náročná úloha, hľadať pomoc museli najmä v sebe.

„Život je len cesta, raz sa skončí, tak alebo onak,“ vysvetľoval brat Jean­Pierre po úspechu filmu v kinách, prečo z neho necítiť nenávisť ani zatrpknutosť. Režisér Beauvois hovorí, že títo mnísi napĺňali ideál francúzskej revolúcie Sloboda, rovnosť, bratstvo – v čase, keď je aj vo Francúzsku o čosi menej slobody, bratstva aj rovnosti. Tento mnohoznačný odkaz zhrnul predstavený kláštora, brat Christian de Chergé do svojho testamentu.

Neoplatí sa z neho citovať, treba ho počuť celý tak, ako odznie v tomto filme. O bohoch a ľuďoch je práve v našich kinách.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu