
Ďuďo, Fefe a Yxo - výnimočne stála zostava nahráva v skúšobni. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Na Slovensku to v lete býva naopak, platňu teraz nevydá ani noha. Chýr o novom nosiči slovenskej kapely za vami na rozdiel od takých Oasis nepríde až do letovísk. „Vydať teraz album? Zbytočné,“ hovorí Yxo, basgitarista kapely Hex, ktorá ako mnoho ďalších, využíva leto na prácu v nahrávacom štúdiu. V klimatizovaných priestoroch vzniká materiál, ktorý na jeseň obsadí trhy, médiá a uši poslucháčov. Spomedzi kapiel a interpretov, ktorí pripravujú novinky, nás do štúdia pustili tri.
Šuster sa drží svojho ska
Najznámejšia slovenská ska kapela Polemic strieda štúdio s koncertnými pódiami a skúšobňou, ktorou je Divadielko v podzemí. „Počkajte, len nahráme dva úryvky,“ hovorí Petko a po odrátaní spustí dychárske torzo Polemiku kúsky pesničiek.
„Tohto roku sme si zvolili experimentálny prístup k nahrávaniu,“ hovorí trubkár už vedľa v čajovni. „Predtým sme si vždy pripravili materiál, na tri týždne sme sa zavreli do štúdia, nahrali ho a už sa mixovalo. Teraz sme si návštevy v štúdiu rozdelili na viac častí a medzitým dorábame pesničky a koncertujeme. Mysleli sme si, že takto ušetríme za nahrávanie, ale naopak, už sme prekročili rozpočet,“ mávne rukou v štýle „musíme to doraziť“.
Začiatok septembra znamená pre ska-hráčov mixovanie, do konca mesiaca musia vydavateľstvu BMG odovzdať kompletnú prácu. Pre fanúšikov chytľavých jamajských rytmov to znamená, že v polovici októbra bude nový album Polemiku na svete. Určite neopustí štýl hudby ska - veď „šuster sa drží svojho kopyta“, takže v čom bude nový?
„Nikam sme sa neponáhľali, vymýšľali sme nové groovy a dúfam, že posun bude na platni počuť,“ hovorí Petko. „Bude to ska, bude to reggae, ale snažíme sa nevykrádať samých seba. Nepoužili sme žiadne sample a ani notu sme nenahrali umelo.“ Na pesničkách robila tradične celá zostava, v ktorej nastala jedna zmena: „Náš maskot, saxofonistka Nadenka, sa na Pohode rozlúčila s divákmi. Máme náhradu, meno včas povieme.“
Prekvapenia, špeciálni hostia, názov? „Budú, preto ich neprezradíme. Zatiaľ len punkový gitarista Davovej Psychózy Marcel Duchoň nahral krásne flamencové sólo, bude tam ragga mafin, jamajský raper.“
Dovtedy sa v rádiách hrá pilotný singel Nádherný svet, s nenápadným posolstvom v štýle Boba Marleyho, „pesnička, ktorá síce upozorní na problém, ale človeka vnútorne neutláča“.
Nezabíjajte gitary umelou hmotou
Po troch rokoch od vydania posledného rádového albumu je v lete zatvorená v skúšobni aj kapela Hex. Pomocou počítača si z miestnosti urobili malé štúdio, kde dohrávajú spev, perkusie a synťáky.
Vezieme sa do skúšobne v kultúrnom dome, kde pravidelne koncertujú hip-hoperi. „Našu hudbu to však nijako neovplyvnilo,“ smeje sa gitarista Yxo. Spolu so spevákom Ďuďom nám púšťajú nové pesničky - hotové, nedokončené, s predbežným spevom, niektoré len ako melódie bez textu. V každej znie niečo iné: rytmy samby, country, punk od podlahy, ale všetky sú to staré dobré gitarovky.
O produkciu platne sa stará čoraz vychytenejší Oskar Rózsa, ktorý mal pôvodne do pesničiek dostať elektroniku a loopy. „On nakoniec rozhodol, že dobré gitarové nápady škoda zabíjať umelou hmotou,“ hovorí Yxo. Ako dobrý producent v štúdiu aj poskakoval a tancoval, len aby unavená kapela nestratila grády.
„Zvolili sme si systém nahrávania, pri ktorom nie sme v časovom strese, nemusíme ísť na mesiac do štúdia a tam robiť naraz, netlačia nás financie,“ hovorí Ďuďo. „Vo veľkom štúdiu sme nahrali len podklady a teraz tam budeme mixovať. Hocijakú stratu na zvuku nám vynahradil pocit slobody a pokoja,“ dodáva.
Okrem dvorného textára a gitaristu Fefeho, ktorého slová počuť v pilotnom singli - duete Ďuďa s Katkou Barancovou (Seven Days to Winter), sa Hex obrátil na vychyteného textára Vlada Krausza a slová jednej pesničky majú aj od svojho fanúšika a Maroša Hečka. Vraj nie je najšťastnejšie, keď sa texty robia na hudbu, ale dá sa aj to.
Album, na ktorom hosťuje aj Juraj Burian a Andrej Šeban, by mohol byť vonku v októbri, zatiaľ však nie je celkom isté, v akom vydavateľstve.
Svadobná kapela hrá soc-pop
Už pár mesiacov priebežne vzniká zaujímavý slovenský projekt Soc_pop, ktorý sa rozrástol aj o Čechy. V štúdiu Fun rádia sa zrodila z nápadu hudobníka Maroša Hečka Wedding Band (Svadobná kapela): Martin Gašpar, Marcel Buntaj, Tomáš Sloboda a Marián Čekovský. „Voláme spevákov z rôznych kapiel a tí si vyberú pesničku zo sedemdesiatych alebo osemdesiatych rokov. Tá prejde zmenou - napríklad z reggae urobíme bigbít, nebránime sa akémukoľvek štýlu,“ hovorí Hečko.
Z rockovej Tublatanky vznikla pesnička vhodná na Eurovíziu, Lasky z Pary si vybral skladbu od Bez ladu a skladu, Silvia Josifoská Team, Galo Marie Rottrovú, Marcel Buntaj famózne naspieval Mariku Gombitovú, Šina Deža Ursinyho. „Teraz prerábame Kornela Kadlubiaka - pesničku s minimom priestoru na zmenu, no aj tak je z nej rozkošná vec. Speváci si vyberajú veci, ktoré v detstve počúvali, ktoré sa im s niečím spájajú,“ hovorí Maroš Hečko. „Potom sa mantinely tej skladby dajú rozširovať a posúvať.“
K projektu sa asi pripoja Dan Bárta, Dara Rolins, či David Kraus. „Všetkých nás to ohromne baví. Objavujeme staré piesne a máme radosť. A keď sa z toho vytešia muzikanti, vtedy sa z toho môžu tešiť aj poslucháči.“
K soc-popovým piesňam sa pripravujú animované videoklipy. Broňa Brtáňová nakreslila postavičky Wedding Bandu, ktoré ožijú v priestoroch sídliska, pri rybníku s kačkami, v naháňačke so svadobčanmi. Platňa by mala vyjsť v Sony Music v novembri.