SME

Spevák Čadu: Diery nevypĺňame, my ich robíme

Kapela Čad nemá rada vatu a jaloviny, texty chce písať konkrétne ako úder baranidlom.

Štefan „Pišta“ Chrappa píše knihy pre deti i dospelých, hrá a spieva v rockových kapelách, donedávna prednášal poľskú literatúru na Univerzite Komenského, dnes pracuje v Slovenskom rozhlase ako náboženský redaktor.Štefan „Pišta“ Chrappa píše knihy pre deti i dospelých, hrá a spieva v rockových kapelách, donedávna prednášal poľskú literatúru na Univerzite Komenského, dnes pracuje v Slovenskom rozhlase ako náboženský redaktor. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

ŠTEFAN „PIŠTA“ CHRAPPA hrá aj spieva v rockových kapelách Vandali a Čad. Po ceste rozhlasom, kde pracuje ako redaktor, sme stretli programového riaditeľa Rádia_FM, ktorý mu gratuloval k super albumu.

Album Ťažký kov získal cenu Radio_Head awards. Čakali ste, že taká extrémna muzika osloví aj nemetalistov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to paráda. Najviac ma teší, že tam vôbec dali kategóriu hard’n’heavy. Spoločnosť u nás bola tak nastavená, že čo je metalové, to je zlé. Ľudia rešpektovali Tublatanku. Ale čo si majú myslieť, keď metalový spevák Otto Weiter skončil v Repete, keď Gladiator hrá defloračný pop alebo Metalinda hrá v kovbojských širákoch na barových stoličkách? Rešpekt si zaslúžia všetci v undergrounde.“

SkryťVypnúť reklamu

Na vašom albume Ťažký kov si mnoho ľudí pochvaľuje hlavne texty.

„Všetko už bolo povedané, nové témy sa nachádzajú ťažko. No raz za čas sa to podarí. Naša hudba nie je ’křoví'. Musí byť konkrétna a silná ako úder baranidlom. Inak, všimli ste si, že v každom hite sa používajú rýmy typu ’čas’, ’v nás’,’raz’, ’zas’? Úplné jaloviny, vata. Toto u nás nenájdete. My diery nevypĺňame, my diery robíme!“

Najväčší hit je nepochybne Skaza. Prečo ju v refréne zosielate práve na golf?

„Šport je prekliatím ľudstva a golf tiež. Raz mi známi, taký starší pár, rozprávali, že sa chceli pozrieť na ’chodníčky svojej mladosti’. Kde bol predtým lesík, bol trávnik. A na trávniku páni, paničky, palice a loptičky. A že vstup na klubovú kartu. A autá väčšie ako traktory na nich vytrubovali. A oni tam stáli a vedeli, že do tohto sveta už nepatria. Preto ten refrén.“

SkryťVypnúť reklamu

V televízii nemohli zaznieť niektoré pesničky, lebo v textoch sa nevyhýbate vulgarizmom. Nie je to škoda?

„Dobre použité ’hnusné’ slovo je ako korenie. Keď zakopnem bosým malíčkom o fotelku, tak nepoviem ’do kelu’. To nech hovorí americký gangster v dabovanom filme. Ak však vulgarizmy slúžia na osočovanie niekoho, sú zlé.“

S kapelou ste hrali kade-tade po svete. Nemali ste pocit, že by ste mohli byť rockové hviezdy na plný úväzok?

„Byť rockovou hviezdou je asi perfektné. Ale ak si v undergrounde, hráš v zahraničí po zapľutých kluboch pre päť ľudí. Ak to berieš ako výlet, o. k., ja to už vnímam ako stratu času.“

Texty máte výhradne v slovenčine. Čo si myslíte o domácich kapelách, ktoré spievajú po anglicky?

„Veľa ľudí si myslí, že sa prekopú von. Hrajú odkopírovanú hudbu s trápnymi anglickými textami. Je naivné dúfať, že kopírovaním zahraničných vzorov niekto prerazí na Západe. Ako keby si Číňania namýšľali, že adidasky so štyrmi pásikmi pretromfnú originál. Zoberte si Lúčnicu, ktorá má potenciál osloviť ľudí po svete. Nie je to kópia írskych tancov ani nemeckých pivných slávností, je to krásna a jedinečná vec. Rovnako napríklad Cigánski diabli.“

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Akí sú vaši fanúšikovia?

„Vážime si každého, kto sa na nás príde pozrieť. Underground je komunita. Nie je to, ako keď na koncert Elánu príde desaťtisíc ľudí a z toho deväťdesiat percent nikdy neuvidí Vaša Patejdla zblízka. Underground je o kontakte. Býva to aj divoké, niekoľkokrát som dostal mikrofónom. Zubárka sa čudovala, že mám po víkende predný zub v inej polohe ako v piatok na prehliadke. Budete jej vysvetľovať, že ste skoro zhltli mikrofón, keď z kotla pod pódiom vyvrel stokilový mamut a napálil to do vás? Ale dostal som aj sklenú fľašu do chrbta a polliter piva do novej tenisky. To človeka celkom rozladí. Nechcem však prenášať zlosť na ostatných, to pokazí koncert. Minule jeden besný tanečník vyskočil na pódium, strčil hlavu medzi činely a bubeník ho trafil do hlavy. Neborák sa sklátil a museli sme ho kriesiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno ste vydali knihu Skutočný človek. Ako vznikol ten nápad?

„Dieťa na diaľku si neadoptujem, studňu v Afrike nevykopem, bezdomovca si do bytu nepustím, no nemám výčitky. Každý robí to, na čo má. Dostal som pero, tisíc strán dokumentov a spracoval som príbeh saleziána Karola Nižňanského. Smrteľne chorý človek, ktorý pre Indov vystaval školy, vydával časopis, prekladal, rozvíjal adopcie na diaľku a bojoval s komunistami. Mrazilo ma, keď som odkrýval mozaiku jeho života.“

Poďme k inej časti vašej tvorby – knižky pre deti. Ako vzniklo Havinkovo hovienko?

"Toto je príbeh syna jedného kamaráta. Tento chlapec bol veľký zlostník a vyhýbal sa všetkému, čo zaváňalo mudrovaním, čiže aj škole. Nechcel čítať, nič ho nebavilo. Tak sa otecko obrátil na mňa, aby som napísal niečo, čo si tento malý nekonformný lump prečíta. Vtedy som sa zamyslel. O čom rozprávajú deti? Chlapci o autíčkach a ešte ... o hovienkach. Tak sme vymysleli názov Havinkovo hovienko, veď psíci sú zlatí a hovienko je srandovné slovo aj samo o sebe. Náš bubeník to potom ilustroval a jedny Vianoce to bol dokonca taký malý hit, predávalo sa to, mali sme bilbordy. Ale to najkrajšie na tom bolo, že ten chlapec sa tú knižku naučil naspamäť a bola to teda prvá kniha, ktorú kedy prečítal."

SkryťVypnúť reklamu

Je o vás známe, že ste veriaci.

"Keď som mal štrnásť rokov, bol som vážne chorý a podľa lekárov mi ostával týždeň života. Odvtedy sa snažím nielen, že hľadať Boha, ale ísť po Božej ceste. Viera je pre mňa vrcholne individuálna. Väčšinu priateľov mám neveriacich. Ich prvé argumenty sú, „pozri sa, kostol, babky, neúprimnosť, zlaté kalichy, peniaze,“. Ja im hovorím, že ja som v živote nebol v chráme kvôli zlatému kalichu alebo babkám. Možno to vyznie egoisticky, ale vždy som tam kvôli sebe. Budujem vzťah ja – Boh, nie vzťah k babkám alebo farárovi. Niekto vraví, že k tomu omša v kostole nie je potrebná, podľa mňa je."

ico

Metal nie je z Číny

Slovenský metalový underground existuje, ovláda ho skupina Čad a jej album Ťažký kov.

Album Ťažký kov od svätojurskej trojice Čad sa dá počúvať ako energická bomba extrémnych žánrov rockovej hudby, aj ako energická bomba s dobre napísanými textami, ktoré uviaznu v hlave. Texty síce trochu zatienia hudbu, ktorá sa pohybuje od crustu po death metal, no zvukové ošetrenie albumu od Erika Rutana z Floridy je obdivuhodné.

SkryťVypnúť reklamu

„A veže v tomto meste sú celé sklenené / a tvory, čo v nich žijú, sú chodiace kamene / vysajú život z toho, kto sa im nepokloní / to sú oni“ znie mrazivý text skladby Sklenená veža, ktorá je najlepšia na albume, spolu s hardcorovými výplachmi Skaza a úsmevne pravdivou Všetko je z Číny. Na polceste k punkrockovému alter egu Čad s názvom Vandali je Na to si tu.

Ak bola tri roky stará Súkromná vojna prelomový album Čadu, Ťažký kov vztyčuje ich vlajku na malom kopci slovenského metalového undergroundu. Adrenalínová rozbuška zaslúžene na cenách Radio_Head awards popri silnej konkurencii získala historicky prvú cenu kategórie Hard’n’heavy.

Michal Durdovanský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 305
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 963
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 232
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 525
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 627
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 491
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


40
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu