SME

Rozdiel nie je to, čo treba zničiť, ale začleniť

Európan Jiří Gruša kultivoval priestor literatúry, diplomacie a politiky

KNIHA TÝŽDŇA

GRUŠOVA HLÍDKA NA RÝNU

Európan Jiří Gruša kultivoval priestor literatúry, diplomacie a politiky

Jiří Gruša (1938) zomrel 28. októbra 2011 počas operácie srdca v Nemecku. Novinár a spisovateľ Karel Hvížďala sa s ním rozlúčil i knihou Grušova hlídka na Rýnu z vydavateľstva Mladá fronta. Obsahuje rozhovory, ktoré obaja priatelia viedli v rokoch 1983 – 2011 a ktoré postupne vychádzali v českých periodikách.

Fakt, že autorova prvá po nemecky napísaná zbierka básní Grušas Wacht am Rhein tvorí názov knihy, súvisí s pohľadom básnika, spisovateľa, prekladateľa, signatára Charty 77, veľvyslanca v Nemecku a Rakúsku, ministra školstva ČR, prezidenta Medzinárodného PEN klubu a riaditeľa Diplomatickej akadémie vo Viedni. Tým všetkým „šťastný bezdomovec“ Gruša bol, tým všetkým žil.

Hliadkoval na Rýne, odkiaľ komentoval kultúrne a politicko-spoločenské reálie strednej Európy. Odtiaľ adresoval Čechom návody, ako použiť Česko, v ktorom on smel verejne existovať osem rokov. Zvyšok jeho literárneho pôsobenia počas normalizácie predstavovali zákazy, udania a väzenie – za román Dotazník. Keď v roku 1981 odcestoval do USA na štipendijný pobyt, československé úrady ho v neprítomnosti zbavili občianstva, nuž sa usadil v Nemecku.

Moc umenia a moc ideológie

Formoval ho časopis Květen. Vychádzal v rokoch 1955 – 1959 a v období prekonávania kultu osobnosti bol jedným z pokusov o čiastočnú liberalizáciu pomerov v kultúre. Květen s erbovým heslom „poézia všedného dňa“ tak znamenal priamy protiklad k ideovosti socialistického umenia a estrádno-spartakiádnemu optimizmu. Aj Tvář, podľa Halasovej básnickej zbierky pomenovaný časopis, ktorý Gruša spoluzakladal a ktorého prvé číslo vyšlo v januári 1964, dva roky po tom, čo debutoval knižkou veršov Torna.

Konfrontácia s komunistickou mocou sa začala z tejto platformy. A pokračovala na pôde Literárnych novín, kde Gruša uverejnil Verš pro kočku – článok o poézii 50. rokov. V ňom vyjadril pochybnosti, či Nezvalova tvorba tohto obdobia je ešte poéziou, alebo skôr víťazstvom „objektívnej reality“ nad „realitou osobnej skúsenosti“. Pripomenul, že „Nezval nesie za devastáciu poetickej tvorby 50. rokov väčšiu zodpovednosť než Kohoutovia a Neumannovia“. Nasledovala polemika, do ktorej napríklad Pavel Kohout prispel poznámkou, že „marxistická metóda poznávania faktov v konkrétnych súvislostiach je naozaj najspoľahlivejšia“, a Zdeněk Mlynář publikoval úvahu o tom, že „viera v Stalina... nebola v skutočnosti individuálnou súkromnou záležitosťou“, lebo „my sme v mene tejto viery prakticky konali...“

Iný Grušov článok v Literárkach, reagujúci na debaty o socialistickom realizme, mal názov „Realismus jako mravnost“. Bol – ako inak – výrazom jeho nezávislosti, osobnej slobody a kritického tvorivého ducha, nuž sa ním začali zaoberať komisie, stranícke organizácie i samotný ÚV KSČ. Po interview s korešpondentom Frankfurter Rundschau, o ktorom nevedel, že ide o agenta Stasi, si vyslúžil trestné stíhanie.

Koncom 60. rokov sa Gruša ešte raz stal redaktorom, keď s Petrom Kabešom založil časopis Sešity, ktorého kmeňovými autormi boli napríklad Jan Zábrana, Ivan Wernisch, Václav Bělohradský či Ivan Diviš.

Plnenie politickej úlohy

Knižný rozhovor dvoch rovnocenných partnerov je exemplárnym príspevkom k tomu, čo Gruša chápal ako svoju „politickú úlohu“ – k „obnove dialogického jazyka v českom správaní“. Vždy si želal, aby schopnosť komunikácie sprevádzala empatia i úcta k diverzite, lebo „rozdiel nie je to, čo treba zničiť, ale začleniť“. O historických udalostiach a súčasných témach hovorí s erudíciou a nadhľadom. Vyslovuje pritom trvalú nedôveru všetkým ideologickým bludom, ktoré „zužujú priestor pre dialóg a vytvárajú nepriateľov“. Odpovedá s neotrasiteľnou dôverou v etický rozmer ľudského bytia, cítiac zaň plnú spoluzodpovednosť. Navzdory „komickému právnemu pozitivizmu“, podľa ktorého „čítame zákon, aby sme vedeli, ako ho obísť a nedodržať. A keď v ňom nie je napísané, že sa nemáte stať sviňou, poviete, že ste sa sviňou stali úplne zákonne.“

Cítil sa doma všade, kde sa dal viesť konštruktívny dialóg. Česko ho však pričasto znepokojovalo a iritovalo. Aj sebaprovincializáciou v dôsledku rozdelenia Česko-Slovenska.

Kedysi povedal, že skutočný spisovateľ je v jazyku udalosť. V súvislosti s knihou sa núka parafráza, podľa ktorej je Grušova hlídka na Rýnu literárnou a spoločenskou udalosťou. Zásluhou oboch účastníkov rozhovoru.

ico

Ďalšie knihy

Beneš jako Rakušan

Barrister a Principal, 2011

Esej je niečo ako "román faktu". Postavy sú faktické, nie fiktívne (Beneš, Hitler, Masaryk, Gottwald), práca s faktmi odborná, so slovom a príbehom literárna. A prečo Beneš ako Rakúšan? Pretože v Benešovom psychograme je Austria eine Art Hassliebe (spôsob nenávistnej lásky). Najskôr mal geniálnu víziu, ako tento konglomerát zachrániť, keď sa neujala, dostal chuť ho zničiť. Československo však bolo "Rakúsko-Uhorsko" v malom. Chcel ho "odrakúštiť" a čudoval sa, že mizne. A keď mal pocit, že našiel recept na jeho záchranu, dostal moskovskú rakvu.

Šťastný bezdomovec

Barrister & Principal, 2003

Medzi umením, politikou a filozofiou sa pohybuje Gruša ľahko nielen v živote, ale i v literatúre. Dokazuje to aj Šťastný bezdomovec. V tejto knihe politických, filozofických, ale i literárnych a veľmi osobných esejí sa pravdepodobne ocitáme na križovatke autorovej tvorby, smerujúcej k druhému pólu autorovej osobnosti, hoci nezameniteľne prepojenému s básnikom a románopiscom: Gruša sa výrazne profiluje ako brilantný esejista-filozof.

Život v pravdě aneb Lhaní z lásky

Barrister & Principal, 2011

Je to autobiografické rozprávanie, ktorým sa Gruša vracia do češtiny ako svojho literárneho jazyka. Je to fabulovaná spomienka na riskantnú lásku mladého maturanta k vlastnej profesorke. Príbeh o tom, ako bolo treba klamať, aby sa dalo žiť i v neveselých časoch. Grušov text sprevádzajú dve staršie poviedky Salamandra a Pěší ptáci, napísané ako posledné české práce po tom, čo bol zbavený občianstva a nesmel sa vrátiť domov. Táto kniha je teda literárny oblúk, ktorý mení odchod v návrat a smútok v radosť nad chodom života, ktorý sa nemusí končiť tragicky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 530
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 477
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 788
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 928
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 611
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 901
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí pre magazín TV SVET.


Herečka Kamila Magálová.

Zdravie, úsmev a čistý štít sú najdôležitejšie.


Čekovský považoval Lasicu za svojho umeleckého tatka.

Koncert Lasica písal Čekovskému odvysiela RTVS na Veľkonočný pondelok.


Režisérka Tereza Nvotová, scenárista Miro Šifra (vpravo) a producent Tomáš Hrubý na festivale v Lille.

Slovenské televízie ich projekt zatiaľ nechcú, zahraničie áno.


  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 715
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 517
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 377
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 410
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 096
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu