Američania nakrúcajú podľa detských knižiek Theodora Geisela, známeho ako Dr. Seuss, s úspechom už celé desaťročia. Film Lorax im však nevyšiel.
Film / Lorax
94 minút, USA, 2012
Dr. Seuss´ The Lorax
Námet: Dr. Seuss
Eric Guillon
Účinkujú: Zac Efron, Danny DeVito, Taylor Swift, Ed Helms a ďalší
V českom znení: Tomáš Juřička, Otakar Brousek, Miriam Kantorková, Dominika Hašková, Michal Holán a ďalší.
Premiéra 15. marca 2012
V Seussovej veršovanej knižke Lorax je v centre diania konflikt zlého ničiteľa prírody Jednoraza a hovorcu stromov Loraxa. Televízna adaptácia z roku 1972 trvá 25 minút. Súčasní producenti sa rozhodli nadviazať na úspech seussovských celovečerných filmov Grinch a Horton. Z útlej knižky tak urobili 94-minútový digitálne animovaný 3D film.
Slovenský distributér sa nemôže spoliehať na silu mena Dr. Seuss, preto zvýraznil, že Loraxa vytvorili tvorcovia animovaného filmu Ja, zloduch. V skutočnosti však Lorax pôsobí ako lacná recyklácia. Postavy, stavby, rekvizity i pozadia ani čo by boli jemne upravené digitálne modely z Ja, zloduch.
Predlohu natiahli do požadovanej dĺžky nijako nesúvisiace akčné scény a nudné pesničky. Komika sa zakladá na tom, že niekto do niečoho naráža, alebo niekam padá. Príbeh nemá vnútornú nadväznosť ani logiku.
Autori rezignovali na pôvodné nápady, no divák sa nebude nudiť. Môže rátať, koľko filmov táto snímka vykráda.
Sporná je aj základná idea. Obyvatelia mestečka žijú bez prírody, nepoznajú ju ani nepotrebujú. Hlavnou postavou je chlapec Ted, ktorý hľadá stromy iba preto, aby sa zapáčil ryšavke Audrey. Titulného Loraxa, ktorý sa zmenil v bezmocného táraja, vidíme len zopár minút. Aj ekologické posolstvo je falošné a náhly prerod obyvateľov z ľahostajných konzumentov na zapálených zástancov prírody sa stal iba nechcenou sebaparódiou.
Distributér si uvedomil nízku kvalitu, a preto snímku do slovenských kín uviedol s českým dabingom, čím podľa jazykového zákona z hry vyradil práve deti predškolského veku, ktorým je Lorax určený. Dabing, vytvorený s ohľadom na marketing a nie na ľudí, snímke škodí aj výberom hercov a ich nepresvedčivými „výkonmi“.
Jedinými kvalitami sú pestrofarebné gýčové obrázky, roztomilé sladké postavičky a sem-tam dobre spravená akčná scéna. Z Dr. Seussa, ale ani z filmu Ja, zloduch nezostalo nič. Len remeselne zvládnutá animácia a 3D obraz dnes už automaticky neznamenajú dobrý film.