SME

Grafický dizajn? To sú hodiny neviditeľnej práce

Na tričkách Michaely Chmelíčkovej už bola Majka z Gurunu, Pá a Pí aj slang mladých dizajnérov. Teraz vytvorila Planétu 220.

Miša Chmelíčková (1985) – grafická dizajnérka a ilustrátorka, venuje sa aj VJ-ingu, spolupracovala na Dizajnshope 220. V bratislavskej galérii Satelit je do 8. apríla jej samostatná výstava s názvom Planéta 220.Miša Chmelíčková (1985) – grafická dizajnérka a ilustrátorka, venuje sa aj VJ-ingu, spolupracovala na Dizajnshope 220. V bratislavskej galérii Satelit je do 8. apríla jej samostatná výstava s názvom Planéta 220. (Zdroj: PETER SIT, KAROL KOLČÁR, ZUZKA HEČKOVÁ, ARCHÍV M.CH.)

„Keď sa ma niekto spýta, čo je grafický dizajn, poviem mu, že všetko. Keď sa spýta, čo všetko tým myslím, tak začnem ukazovať na veci okolo nás, lebo je to naozaj takmer všetko,“ hovorí MIŠA CHMELÍČKOVÁ. K podobným situáciám vraj dochádza veľmi často. Aj preto si občas pripadá ako z inej planéty, konkrétne z Planéty 220. Nazvala tak aj svoju výstavu v bratislavskej galérii Satelit.

Ako vznikla Planéta 220?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Veľmi spontánne. S Matúšom Lelovským a Karolom Kolčárom sme skončili spoluprácu na Dizajnshope 220 – a ja som potrebovala niečím vymedziť svoj vlastný čas a priestor, ktorý by ma zároveň odlíšil od toho, čo tu už je. Nejde teda iba o výstavu, ale o nový začiatok vlastnej značky, prostredníctvom ktorej prezentujem svoju prácu grafickej dizajnérky. To, že som si zvolila práve Planétu, prišlo akosi automaticky – už v Dizajnshope som začala predávať autorské tričká s podobizňami Majky z Gurunu či postavičiek Pá a Pí.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo práve tieto?

„Niekto nosí na tričku Star Wars, Batmana či Supermana, ale pre mňa sú Majka z Gurunu či Pá a Pí tými ozajstnými sci-fi legendami, samozrejme, trochu nostalgickými. Teraz som napríklad objavila ďalší starý sci-fi film – Tretí šarkan. Motívmi z filmov a rozprávok sa však iba inšpirujem, výsledok závisí od celého procesu, postavy posúvam v štylizácii aj v kontexte. Je to zároveň reakcia na tričká s kopou nezmyselných odkazov, ktorými nás zaplavujú veľké obchodné siete. Robila som aj sériu tričiek špeciálne pre dizajnérov so slangovými slovíčkami, ktoré používajú. Ale nekupovali ich iba oni, myslím, že tu je stále viac a viac ľudí, ktorí vedia, že majú možnosť vybrať si čosi originálne a nezostať uniformovaní. “

Pribudlo k nim aj tričko s nápisom Ja nie som z tejto planéty. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu

„Ten nápis je manifestom celej výstavy – demonštruje pocit človeka, ktorý si občas povie, že sem skrátka nepatrí, že sa zrazu ocitol na nesprávnom mieste. Myslím, že nie som jediná, komu sa to občas zdá. “

Čo vo vás najčastejšie vyvoláva tento pocit?

„Väčšinou sa to týka bežnej ľudskej komunikácie, ktorá často nefunguje, ale poviem si to aj vtedy, keď nastúpim do MHD a ľudia sa čudujú, ako vyzerám, len preto, že mám na sebe niečo výrazné, farebné alebo netradičný účes.“

planeta220_06_res.jpg

planeta220_04_res.jpg

planeta220_11_res.jpg

Z výstavy Planéta 220, ktorá je v bratislavskej galérii Satelit. Viac na webstránke - tu.

Čo sa stalo s Dizajnshopom 220, prečo zanikol?

„Začínali sme ako platforma na predaj autorského dizajnu zo Slovenska a z Česka a skončili sme pri tom, ako sa z nás stali blogeri, fotografi, predavači a všeličo iné na plný úväzok. Popri tom nám už nezostával prakticky žiaden čas na vlastné projekty. Potrebovali by sme ešte manažéra, účtovníka aj skladníka. Každý z nás potreboval ísť vlastnou cestou, a preto sme sa dohodli, že Dizajnshop 220 zanikne.“

SkryťVypnúť reklamu

Znie to, ako keby bol obchod s dizajnom biznis, ktorý sa dá pomerne dobre rozbehnúť.

„Dopyt po dizajne tu je. Ale skupina ľudí, ktorá tento tovar kupuje, chce stále niečo nové. My sme fungovali ako pop-up shop, čo znamená, že sme sa vždy niekde objavili, potom sa zbalili a zasa išli niekam inam. Kupujúci, ktorí sú zároveň divákmi, stále čakali čosi nové, a keď to náhodou neprišlo, boli sklamaní. Dizajnérov, ktorých sme predávali, sme si vyberali – požadovali sme istú kvalitu a originalitu. Rozbehnúť obchod s dizajnom nie je najťažšie – ale človek sa tomu musí venovať na sto percent. Ak tomu nevenuje dosť času a energie, nemôže to fungovať, lebo ľudia na to prídu.“

Funguje aj v biznise dizajnérov najmä marketing, alebo k úspechu „stačí“ originalita a šikovnosť?

SkryťVypnúť reklamu

„Hovorí sa, že čo je dobré, to sa chváli samo, ale podľa mňa je marketing neoddeliteľná súčasť značky a dizajnér, ktorý chce byť úspešný, si musí byť sám manažérom.“

V oboch projektoch mala veľkú úlohu izolačná páska. Ako vám to napadlo?

„Keď sme sa s Dizajnshopom niekde usadili, potrebovali sme tam vytvoriť dobrú atmosféru. Predtým som kreslenie páskou nikde nevidela. Samozrejme, nie som jediná, ktorej napadlo takto vytvoriť imaginárny priestor, ale interiéry som u nikoho nevidela. Pre dizajnshop to bolo skvelé riešenie, lebo izolačná páska je flexibilná, jednoduchá a neostane po nej ani stopa. V galérii Satelit vznikla Planéta – je to taká hra s kresbou 2D verzus 3D. V tomto koncepte vznikli aj 3D objekty – gramofón, hodiny či špeciálny šetrič obrazovky, ktoré pre výstavu vytvoril Maroš Schmidt a jednu celú miestnosť navrhol Matúš Lelovský.“

SkryťVypnúť reklamu

sm-0320-015-zlatyram.rw_res.jpg

Dizajnshop 220 bol populárny, ale časovo náročný.

theblessings02_res.jpg

VJ-ing k The Blessings.

Okrem grafického dizajnu robíte aj VJ-ing, ako ste sa k tomu dostali?

„Prvýkrát som robila VJ-ing na Wilsonicu v roku 2007 prostredníctvom Jana Šicka, ktorý bol môj pedagóg. Vždy som po tom túžila. Je úžasné, keď môžeš na hudbu, ktorú máš rád, vytvárať prostredníctvom vlastných animácií nejakú konkrétnu atmosféru.“

Ako to prebieha?

„Najprv počúvam hudbu, ktorá má znieť na akcii, väčšinou robím VJ-ing na akciách Dramatique a Moov. Pri počúvaní kreslím rôzne animácie, ktoré potom naživo mixujem pomocou softvéru. Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá. Počas večera sa musím sústrediť, aby hudba s mojimi vizuálmi sedela, keď to vyjde, je to super.“

Nad čím musí rozmýšľať grafický dizajnér, keď robí trebárs logo?

SkryťVypnúť reklamu

„To je veľmi individuálne – závisí to od konkrétneho zadania klienta. Musím sa oboznámiť so všetkými dostupnými informáciami o danom produkte či firme. Napriek tomu sa však môže stať, že pri návrhu uletím a zadávateľovi sa to nepáči. Vtedy sa treba vrátiť na začiatok.“

Cíti sa v takom prípade dizajnér nepochopený?

„Nie je to príjemné, ale návrh sa nestratí – ide do portfólia, na základe ktorého ma môže osloviť niekto ďalší.“

V jednom vašom komikse skôr narastie nová budova, ako dizajnér čosi vytvorí. Je zdĺhavosť to, čo túto prácu vystihuje?

„Chcela som tým povedať najmä to, že grafický dizajn je často priam neviditeľná práca, najmä čo sa týka procesu tvorby. Kým sa postaví budova, grafický dizajnér osciluje nad jediným logom a aj po hodinách či dňoch je schopný vrátiť sa na úplný začiatok. Tie hodiny však nikde reálne nevidno.“

SkryťVypnúť reklamu

sm-0320-015-all.rw_res.jpg

Závesný 3D komiks "Slovak rep" - sociologický prierez bežného obyvateľstva paneláku.

sm-0320-015-detail.rw_res.jpg

Projekt "Statistics": Nezmyselné slovenské štatistiky spracované do potlače obrusu sieťotlačou.

sm-0320-015-invitation.rw_res.jpg

Pozvánka môže vyzerať aj takto.

Sme veľmi nevnímaví voči vašej práci?

„Keď sa pozriem von oknom, nemám pocit, že by sa to zlepšovalo. Dnes si už takmer každý, kto má počítač, myslí, že môže byť grafickým dizajnérom. Bohužiaľ, potom to tak vyzerá. Stále platí, že keď potrebujete napríklad opraviť chladničku, zavoláte si opravára chladničiek. Ale nikto nemá pocit, že by sa mu na niečo zišiel grafický dizajnér.“

V čom je teda grafický dizajn potrebný?

„Grafický dizajn je takmer všade. Keď sa ma niekto spýta, kde všade tým myslím, tak mu začnem ukazovať veci okolo nás, lebo je naozaj takmer všade. Sedíme v kaviarni – sú tu plagáty, tapety, nápojový lístok, v ňom je špeciálne písmo... Vari každý deň musím bojovať s tým, ako vysvetliť, že naša práca je potrebná. Ľudia by sa mali vedieť spoľahnúť na schopnosti a zručnosti niekoho iného a veriť im. A nesúvisí to iba s tým, že to niekto nutne musí študovať – je tu množstvo šikovných dizajnérov, ktorí dizajn neštudovali. Problém však spočíva v tom, že keď sa ktosi vyhlasuje za grafického dizajnéra, nemala by byť jeho najvážnejšou prekážkou nedôvera k odboru, ktorý vlastne množstvo ľudí nevie ani opísať.“

SkryťVypnúť reklamu

Váhate občas nad svojím povolaním?

„Nie, hoci až na katedre vizuálnej komunikácie som vďaka môjmu pedagógovi Palovi Bálikovi pochopila, čo všetko znamená byť grafickým dizajnérom. Až tam som sa naučila na bežné veci okolo nás pozerať celkom inak. Mám rada to, čo robím, a viem, že to má význam.“

Oficiálna stránka Michaely Chmelíčkovej - tu, viac o výstave Planéta 220 - tu.

sm-0320-015-squeeze.rw_res.jpg

Jedno zo série tričiek pre dizajnérov, ale nielen tých.

pa_a_pi_res.jpgmajka_tshirt_res.jpg

Tričká s Majkou z Gurunu a s Pá a Pí
time_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu