„Musíte takhle mávnout rukou a ono se to rozjede,“ vraví staršia pani. Sme na výstave Remake v Dome umenia v Brne, miestna uvádzačka znalecky a s nadšením demonštruje projekt Zuzany Husárovej a Ľubomíra Panáka. Pohybom ruky na stene s videoprojekciou voľne presúva písmená a vety.
Táto aj ďalšie inštalácie sú ideálnou ukážkou multimediálneho a interaktívneho umenia. Svojou hravou formou dokážu zaujať všetky generácie, no zároveň za nimi stoja premyslené nápady. V prípade úvodného projektu (volá sa I : * tter) ide o prácu s textami z diel priekopníkov takzvaného net.artu, no dôležité je, že funguje aj sám o sebe, nemusíte poznať pozadie.
Zuzana Husárova – Ľubomír Panák (SK): I : * ttter
Výstava Remake je jednou z najatraktívnejších súčastí rovnomenného medzinárodného projektu, ktorý trvá už dva roky a výrazne sa na ňom podieľajú aj mladí slovenskí kurátori a umelci. Základná idea spočíva v netradičnom predstavení prvej generácie autorov umenia nových médií, ktorí pochádzajú prevažne z východnej Európy.
Viac informácií o projekte Remake
Dizajnér Ján Šicko napríklad svojsky rozvinul dynamické objekty chorvátskeho matematika Vladimira Bonačića zo začiatku 70. rokov. Na stole sa premietajú svetelné obrazce, ktorých vzory meníte rôznou silou úderu ruky. Anglická dvojica Prior–Strang využila elektroakustickú skladbu Jozefa Malovca Orthogenesis (1966). Spravila z nej základ nového originálneho diela. Jeho podobu určujú návštevníci pohybom v galérii aj cez webstránku galérie, kam sa prenáša zvuk, ktorý sa dá upravovať v počítači.
Ján Šicko: Hit Bonačić
Možnosť zapojiť sa priamo do diela je lákavá, no kto dáva prednosť „tradičnejšej“ tvorbe, môže v Brne obdivovať remake prvej kybernetickej sochy alebo inštaláciu Záznamy přítomnosti od Richarda Loskota. Tá je asi najpôsobivejšou v celej expozícii. V samostatnej miestnosti je stôl, na ňom dvanásť digitálnych ciferníkov, z ktorých vedú drôtiky do rôznych objektov ako gramofón, odkvapkávač vody či hracia skrinka. Každý z nich posúva hodiny iným tempom, tak ako o tom sníval poľský autor konkrétnej poézie Stanisław Drożdż v roku 1978. Je v tom kus poézie, aj ozvena východnej filozofie.
Výstavu Remake môžete vidieť v Brne do 15. apríla, časť z nej by sa potom mala presunúť aj na Slovensko.