SME

Rozpaky v botanickej záhrade

Od zajtra sa v našich kinách premieta koprodukčný rodinný film Modrý tiger.

Ako modrý tiger z Johankiných predstáv ožil sa vo filme nedozviete.Ako modrý tiger z Johankiných predstáv ožil sa vo filme nedozviete. (Zdroj: CONTINENTAL FILM)

Režijný debut Petra Oukropca trpí absenciou pevnej ruky skúseného tvorcu detských či rodinných filmov.

Krátko po americkom strážcovi stromov Loraxovi sa do našich kín zakráda ďalší animovaný ochranca prírody – Modrý tiger. Česko-slovensko-nemecký rodinný film vznikol podľa rovnomennej knižnej predlohy Juraja a Terezy Horváthovcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až príde modrý tiger

Školáci Johanka Geržová (Linda Votrubová) a Matyáš Kytka (Jakub Wünsch) vyrastajú v nekompletných rodinách. Bývajú skromne v zanedbanej botanickej záhrade, kde Matyášov otec (Jan Hartl) robí správcu a Johankina mama (Barbora Hrzánová) upratovačku.

SkryťVypnúť reklamu

Ošumelá, zabudnutá záhrada je uprostred starej, rozpadajúcej sa mestskej štvrte. Rozbité cesty, domy s opadanou omietkou, podozrivé orientálne trhoviská, železničné viadukty, garáže a sklady. Ambiciózny starosta Rýp (Daniel Drewes) chce celú štvrť zbúrať a postaviť novú, modernú, reprezentatívnu. Deťom však príde na pomoc záhadný modrý tiger a záhrada vďaka nemu rozkvitne.

Zmysluplne, funkčne a efektívne spojiť v deväťdesiatich minútach motívy z najlepších domácich diel ako Mach a Šebestová, Pán Tau, Až přijde kocour s fantazijnou vizuálnosťou obrazov Henriho „Colníka“ Rousseaua je chvályhodný zámer. Škoda, že zrealizovať sa ho odhodlal ako svoj režijný debut známy český producent Petr Oukropec, ktorý sa podieľal aj na scenári.

Titulky uvádzajú ako režijného supervízora Bohdana Slámu, no ani ten nemá skúsenosť s tvorbou pre deti. A do filmu vniesol svoju typickú ošumelosť, zanedbanosť až ošarpanosť a pocit unavenej melancholickej odovzdanosti osudu – čo je protiklad avizovaného komediálneho žánru.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Kto je dobrý a kto zlý?

Absenciu pevnej ruky skúseného tvorcu detských či rodinných filmov cítiť často. Scenár volá po zásahu zručného dramaturga, aby z príbehu bolo jasné aspoň to, o čo ide, kto je dobrý, kto zlý a prečo. Postavám chýba jasná motivácia, chvíľami dokonca ani netušíme, čo vlastne robia.

Herecké prejavy sa potácajú od schematických typov cez nejasné figúrky až k náznakom charakterov, v konečnom dôsledku však nie sú ani jedným, ani druhým. Malá Linda Votrubová je príjemne bezprostredná, no i v jej prejave cítiť rozpaky a neistotu.

Postavám občas nie je rozumieť a ani z obrazu sa nedá odčítať, čo sa vlastne na plátne deje. Postsynchróny sú také zlé, až sa čudujeme, že distribútor zamietol možnosť slovenského dabingu.

Jednotlivým scénam chýba rytmus, spád i pointovanie. Nenadväzujú na seba, netvoria celistvé dielo so zrozumiteľným dejom, spádom, napätím, ale ani s pôsobivou atmosférou. Akú atmosféru môže mať film, ktorý po celý čas pôsobí prevažne realisticky, no bez zjavného dôvodu končí načisto symbolicky?

SkryťVypnúť reklamu

Kam vedú dobré úmysly?

Svoj diel viny má aj hudba Jakuba Kudláča a Markusa Austa. Hoci originálna, netradičná a svieža, divákovi nijako nepomáha orientovať sa v zmätenom príbehu. Podobné je to i s kamerou Klausa Fuxjägera (Vyhnání z ráje, 2Bobule). Po technickej stránke kvalitné zábery nedokázali tvorcovia adekvátne zmontovať a použiť.

Animované či kombinované pasáže s animáciou prevažne Johankiných predstáv sa vyhli všetkým spomenutým chybám, no ani ich začlenenie do celku nie je bez problémov. Aj o tom, ako a prečo modrý tiger z Johankiných predstáv ožil, nás autori nechávajú iba hádať.

Na začiatku stáli dobré úmysly, ale spolu s precenením vlastných schopností doviedli Petra Oukropca do pekla nepodarených filmov. Presne tak ako pred rokmi iného českého producenta, ktorý sa rozhodol sám režírovať – Václava Marhoula s jeho Mazaným Filipom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu