SME

Pozor: je naozaj krehká

Art Design Project chce do Bratislavy prinášať zahraničných dizajnérov a našich zasa ukazovať vo svete. Začína špecifickou inštaláciou zbierky prestížnej českej galérie Křehký.

Pohľad na inštaláciu, ktorú navrhol dizajnér Maxim Velčovský pre výstavu Křehký Stories v galérii Art Design Project.Pohľad na inštaláciu, ktorú navrhol dizajnér Maxim Velčovský pre výstavu Křehký Stories v galérii Art Design Project. (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA, Kristina Hrabětová, Paťo Safko,)

Dvere bratislavskej galérie Space už vedú aj do galérie dizajnu.

„Váza je taký zvláštny objekt – nemusí totiž byť ani celkom funkčná v tom zmysle, že ju človek dennodenne využíva. Je to akýsi totem, ktorý má špeciálne miesto a poslanie. Veď z váz napríklad vieme, ako sa obliekali ľudia v starovekom Grécku, keďže práve vázy dekorovali výjavmi a motívmi svojej doby,“ tvrdí známy český dizajnér Maxim Velčovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na výstave Křehký Stories – Príbehy limitovaných edícií v novootvorenej bratislavskej galérii Art Design Project má svoje Vázy váz. Je však aj autorom návrhu smrekovej konštrukcie, v ktorej je kolekcia predmetov umiestnená.

SkryťVypnúť reklamu

im5o4531_res.jpg

Staronová adresa

Adresa novej galérie, Velehradská 7, je pre mnohých známa. Sídli tam totiž galéria súčasného umenia Space. Úvodná výstava dizajnu je inštalovaná v rámci jej celého priestoru. Art Design Project však bude podľa slov šéfky Zuzany Rattajovej využívať najmä dva menšie priestory pod schodami a vstupnú miestnosť.

Na jej úpravu si prizvali architekta Martina Jančoka, ktorý spolupracoval aj na interiéri kníhkupectva Alexis, za čo získal cenu Cezar. Jeho zásluhou tam bude fungovať malá kaviareň, knižnica aj štandardný dizajnshop s produktmi domácich a zahraničných dizajnérov.

Z odbornej stránky má na starosti celú koncepciu galérie Viera Kleinová, v júni by mala galéria zastupovať slovenských autorov aj na medzinárodnom festivale art dizajnu Křehký Mikulov. „Pravdepodobne vypíšeme súťaž, aby mohli dizajnéri navrhnúť niečo nové a unikátne,“ hovorí Rattajová, „v budúcnosti im chceme ponúknuť hlavne priestor a zázemie, čo im umožní voľnú tvorbu, ktorú potom budeme zastupovať a prezentovať tu aj v zahraničí.“

SkryťVypnúť reklamu

interier_f_pato_safko_res.jpg

interier_f2_pato_safko_res.jpg

Interiér Art Design Project navrhol architekt Martin Jančok, bude v ňom malá kaviareň, knižnica a dizajnshop. FOTO - Paťo Safko.

Príbehy dizajnu

Úvodná výstava je prehliadkou limitovaných sérií známych dizajnérov (Jiří Pelcl, Alfredo Häberli, Bořek Šípek, Klára Šumová a ďalší) vyrobených špeciálne pre galériu Křehký. Dopĺňa ich nová séria váz Gajdoš od slovenského autora Tomáša Krála spájajúca keramiku, sklo a drôt, ktorá vznikla priamo pre výstavu.
„Janu Zielinsku a Jirku Maceka, ktorí tvoria galériu Křehký, poznám už viac ako desať rokov,“ hovorí Velčovský. „K dizajnu majú celkom iný prístup než klasickí výrobcovia. Všetky predmety spája okrem toho, že sú nevyrobiteľné sériovo, aj akási filozofia – dôležitý je ich príbeh, a to, prečo vznikli.“

SkryťVypnúť reklamu

Svoje Vázy váz vytvoril použitím rôznych iných váz, napríklad tej, čo vidno na cintorínoch, ale použil aj pivný pollitrový krígeľ. Postavil ich do kruhu a urobil odliatok vzniknutého medzipriestoru. „Chcel som tým povedať, že ani váza by nemohla vzniknúť bez váz, ktoré navrhli moji predchodcovia, je to teda pocta dizajnérom a ikonám minulosti. Zároveň je to môj pohľad na dizajn – dizajnér je totiž vždy iba jeden z radu mnohých, ktorý posunie tvar v kontexte svojej doby. Naše diela by nikdy nemohli vzniknúť bez skúseností tých pred nami.“

Kilometer dreva

Drevenú konštrukciu s oknami, v ktorých sú uložené predmety, tiež staval v duchu podobnej myšlienky. „Sú to akési priestory v byte, kde máte čosi položené. Každý má štyri nohy, ako stôl či stolička, no postupne to narastá do výšky a tvorí štruktúry. Dizajnér čosi navrhne, ktosi to kúpi a niekam umiestni, čím trochu zmení pôvodnú myšlienku, potom to možno predá, a takto sa to neustále mení,“ hovorí Velčovský.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava bude v Art Design Projecte otvorená do 15. mája.

sm-0404-015-art-dizajn.rw_res.jpg

krehky_maxim-velcovsky_vaza_vaz_res.jpg

Maxim Velčovský: Váza váz, 2008
Váza Váz Maxima Velčovského je strážcom pamäti. Vznikla odliatím priestoru medzi niekoľkými zásadnými vázami minulosti a vďaka nim má z každého pohľadu inú podobu. Svojim nečakaným tvarom nás tak privádza k skúmaniu, rovnako ako umožňuje mať doma každý deň celkom inú vázu.

im5o4612_res.jpg

krehky_daniel-pirsc_panathenai_res.jpg

Daniel Piršč: Panathenai, 2011
Veľký jedálenský servis je nie len veľkou dizajnérskou témou, ale aj poklonou priateľstvu a bohatstvu života. O sprievode borcov na počesť bohyne Atény pri olympijských hrách nazývaných Panateikos je možné povedať presne to isté. V servise Daniela Piršča sa tak konečne obe poklony stretávajú. Krava a prasa sú z Mikulova, kde Daniel žije a pracuje vo svojej manufaktúre.

SkryťVypnúť reklamu

im5o4573_res.jpg

Súčasťou výstavy sú aj fotografie predmetov od fotografa Salima Issu.

krehky_richardhutten_camoufleur__res.jpg

Richard Hutten: Camoufleur, 2011
Štvorváza holandského dizajnéra Richarda Huttena má niekoľko vrstiev, na sebe nesie šesť slov a je plná skrytých významov. Otáčaním jednotlivých váz sa slova skladajú do viet ako napríklad: Milujem ťa navždy. Niektoré vety sú zvláštne, niektoré vtipné. Pokiaľ sa zo súsošia váz vyjme jedna váza, objaví sa na nej skrytý vzor navrhnutý Normanom Wilkinsonom. Príbehy vám vznikajú pred očami.

krehky_klara-sumova_snidanovy-stolek_res.jpg

Klára Šumová: Raňajkový stolček, 2009
Vykladaný smrekový stolík so sklenenými intarziami na miestach pôvodných hrčí je dokonalým výletom na sever Čiech, do kraja lesov a sklární, odkiaľ Klára pochádza. Svetlo dopadajúce na sklenené kamene, kúzlo lesa zachytené v dreve i drobná rytina kvetiny v intarzii dávajú stolíku schopnosť premeniť každé ráno na zázrak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu