
BRATISLAVA – V suteréne budovy Slovenskej národnej galérie na Vajanského nábreží a Námestí Ľudovíta Štúra odčerpávali priesaky podzemných vôd už od stredy.
SNG má v suteréne, kam už podzemná voda presiakla, depozit maliarstva 20. storočia. Šéfka krízového štábu a generálna riaditeľka Katarína Bajcurová včera hovorila, že je zatiaľ úplne suchý. Depozit je v špeciálnom betónovom lôžku, musí v ňom byť stála teplota a vlhkosť. Problémy by mohli nastať, keby vypadla dodávka elektriny.
Obrazy včera pracovníci galérie už od skorého rána sťahovali do provizórnych, ale bezpečných priestorov. „Na sťahovaní pracuje každý, kto môže. Sme presvedčení, že sa nám podarí všetko potrebné zabezpečiť včas.“ Hovoriť o možných škodách riaditeľka zatiaľ nechcela.
Galéria včera napoludnie uzatvorila pre verejnosť výstavné priestory v Eszterházyho paláci a vo Vodných kasárňach. Zatvorili aj galerijnú knižnicu.
„Ešte v stredu večer sme evakuovali zo suterénu naše mineralogické zbierky a niektoré technické zariadenia. Rovnako to platí aj pre Židovské múzeum, ktoré je tiež na Vajanského nábreží,“ povedal riaditeľ neďalekého Slovenského národného múzea Ján Papco.
Ďalšie opatrenia vyplynú z konkrétnej situácie. ,,Naše zbierkové fondy sú naozaj unikátne a jedinečné a určite pri ich ochrane nezanedbáme nič, čo by mohlo viesť k ich prípadnému poškodeniu.“
Juraj Kukura, riaditeľ divadla Aréna, predobedom obkladal so svojimi zamestnancami divadlo na pravom brehu Dunaja vrecami s pieskom. ,,Sto z nich nám poskytol aj Bratislavský samosprávny kraj,“ povedala Eva Fifíková, hovorkyňa dočasného vedenia divadla.
Už od stredy služba na vrátnici nepretržite sleduje hladinu Dunaja, a keďže včera odstavili aj kanalizáciu a z prízemia vyniesli všetko zariadenie na poschodie, veria, že sú pripravení aj na najhoršie.
Novostavbu Slovenského národného divadla prišli skontrolovať aj pracovníci z Povodia Dunaja. Povodňový múrik bol ešte stále 60 centimetrov nad hladinou rieky. Dunaj mal stúpnuť už len o 30 čísiel a rezerva vyzerala byť dostatočná.
Navyše pri ministerstve vnútra je dodatočná povodňová hrádza a problémy by preto nemali byť ani tu. ,,Ale samozrejme, sme pripravení použiť aj vrecia s pieskom, prípadne mechanizmy, ktoré by budovu ochránili pred stúpajúcou vodou tak ako treba,“ povedal o divadle hovorca ministerstva kultúry Jaroslav Kolár.
O niečo menej starostí mal generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Dušan Jamrich. Pripravený bol krízový štáb, ale ani jedna z troch budov zatiaľ nebola ohrozená a pracovníci mali najmä sledovať, či sa voda nedostane do pivníc. Sklady kulís sú však na opačnom konci Bratislavy, a v divadlách sa zatiaľ nehrá.