Mona Lisa, Posledná večera, Dáma s hranostajom, predchodca dnešného vetroňa, vrtuľníka, gátru, obrneného vozidla a guľometu, ozubené koleso, guľôčkové ložisko, zotrvačník, plutvy či záchranný pás...
Leonardo da Vinci zanechal stovky nesmierne cenných výtvarných diel a prevratných vynálezov. Niektoré z nich teraz doputovali do Košíc.
„Sme radi, že 560. výročie narodenia tohto génia môžeme osláviť aj u nás. Je to obrovský sviatok nielen pre nás a mesto, ale pre celé slovenské múzejníctvo,“ konštatoval generálny riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach Eugen Labanič.
Výstava, ktorá mala mimoriadny ohlas v Amerike a teraz putuje Európou, približuje celoživotné dielo Leonarda da Vinciho prostredníctvom takmer sedemdesiatich exponátov na ploche 520 štvorcových metrov. Obsahuje štyri desiatky plne funkčných modelov a dvadsaťšesť replík obrazov a originálnych grafík, podľa ktorých stroje vyrobili.
Na rozdiel od väčšiny výstav exponáty nie sú uložené vo vitrínach, ale priamo na výstavnej ploche, čo umožňuje návštevníkom priamy kontakt.
„Výstava je fascinujúcim príbehom obrovského ducha a inteligencie všestranne nadaného človeka, ktorý vďaka nevšednému pozorovaciemu talentu, ale aj neustálemu vnútornému nepokoju dokázal zhmotniť sny ľudstva, prinášať revolučné riešenia, nové myšlienky a princípy, ktoré stále fungujú a v mnohých smeroch neboli dodnes prekonané,“ teší sa námestník riaditeľa múzea Ján Melich.
Výnimočnú expozíciu pripravili v spolupráci s Múzeom veľkolepých prác a interaktívnych strojov Leonarda da Vinci vo Florencii a s Kultúrnym združením Il Genio di Leonardo.
„Keď sme videli obrovský záujem Košičanov, predovšetkým pána Labaniča, nemohli sme do Košíc neprísť. Ideálnejšie prostredie, ako poskytli Leonardovi, si viem len ťažko predstaviť,“ tvrdí zástupca združenia Giorgio Pizzamiglio.
Súčasťou projektu budú tvorivé dielne, edukačné programy a prednášky pre školy, koncerty a ďalšie sprievodné aktivity. Výstava potrvá do 31. októbra tohto roku.