
Dvojnohý pes Snoopy z komiksu Peanuts odpočíva na svojej búde.
dielu legendárneho kresliara Charlesa M. Schulza. Ich autor im hovoril banda. A podľa agentúry Reuters boli bandou stratencov.
Charles M. Schulz zomrel v roku 2000 vo veku 77 rokov. Tretieho januára sa ešte stihol rozlúčiť denným stripom s miliónmi svojich fanúšikov. Príbeh vyšiel v novinách celého sveta deň po jeho smrti. Želal si, aby v komikse nikto po ňom nepokračoval, ale jeho päťdesiatročná práca ovplyvnila ďalších komiksových výtvarníkov.
„Z tohto múzea sa stane Graceland komiksu,“ hovorí výtvarník Scott Adams, autor úspešnej kreslenej série Dilbert, o obrovskej výstave, ktorá zahŕňa množstvo komiksových obrázkov, archív a inštalácie, čo sú umiestnené do niekoľkých výstavných siení. Organizátori očakávajú, že ešte tento rok navštívi stálu expozíciu 200 000 návštevníkov.
S trpkou príchuťou
Druhého októbra 1950, na vrchole amerických povojnových osláv, keď byť nešťastný znamenalo byť nespoločenský, dvadsaťsedemročný Schulz predstavil svetu skupinky detí, ktoré si navzájom hovorili jednu pravdu za druhou, napísal David Michaelis, autor knihy o živote a diele svetoznámeho výtvarníka. Napríklad chlapec s guľatou tvárou Charlie Brown hovorí panovačnej Lucy: „Mám hlboké depresie. Čo s tým mám urobiť?“ A dievčatko odpovedá: „Vykrič sa z toho.“ Deti sa zmietajú od jedného neúspechu k druhému a týrajú sa jedna radosť. Prvý diel sa končí vetou „Ako ho nenávidím!“ Napriek tomu je to celé milé a príjemné. S trpkou príchuťou.
Nečakaná melanchólia bola v ostrom kontraste s vtedajšou dobovou komiksovou tvorbou, ktorú v tom čase ovládala action, dobrodružstvo, žoviálne gagy alebo melodrámy. Schulzove postavy nahlas premýšľali, v obrázkoch sa objavovali narážky na umenie, vážnu hudbu, teológiu, medicínu alebo šport.
„Necítim sa tak, ako by som sa mal cítiť,“ hovoril vtedy kreslený Charlie Brown za celú poslednú predtelevíznu generáciu. Komiksový strip Peanuts odvtedy nebýva považovaný za lacnú zábavu. Svoj obdiv mu vyjadrili Josef Škvorecký či taliansky spisovateľ Umberto Eco. Roku 1969 kozmonauti Apolla 10 pokrstili svoj riadiaci modul Charlie Brown a lunárne vozidlo Snoopy.
V čase najväčšej slávy Peanuts vychádzali denne v 2600 novinách v 75 krajinách a dovedna ich čítalo každý deň 355 miliónov čitateľov. Komiksy Peanuts vyšli v 1400 knihách, doteraz predaných v náklade 300 miliónov kópií.
Podľa Schulzovej dcéry Amy Jonsonovej by jej skromný otec o svoje samostatné múzeum nikdy nestál: „Možno, že múzeum detailne zaznamenáva jeho život, ale nemyslím si, že by sa tomu potešil, ak by žil.“
PETER BÁLIK