
18-ročný kubánsky rapový spevák Humberto Cabrera vo svojich piesňach kritizuje prístup kubánskej polície k mládeži. FOTO - TASR/AP
Ako vyzerá rapový koncert na Kube? Všetci sa zabávajú a tancujú ako kdekoľvek inde, ale okrem toho má takáto akcia aj silný politický podtón. Čierna mládež minulý týždeň vypiskovala a vysmievala sa polícii na rapovom koncerte - práve tento druh hudby je v posledných rokoch na ekonomicky vyčerpanom ostrove veľmi populárny.
V amfiteátri mestečka Alamar hlásal v hiphopových rytmoch bez rúška na ústach raper Papa Humbertico kritiku rasovej diskriminácie a policajného útlaku. Podporovali ho výkriky niekoľkých tisícov mladých ľudí.
V pozadí mladíka rapujúceho slová „polícia, tá nie je mojím priateľom, pre kubánsku mládež je najhorším problémom“, rozvinuli transparent hlásajúci zriedkavý prejav protestu na Kube „Sociálna verejná obžaloba“.
Na úvodnom koncerte festivalu Habana Hip Hop 2002 raperi vyjadrovali svoju frustráciu z policajného útlaku, vládnej korupcie a zlej ekonomickej situácie, ktorá často núti kubánske dievčatá na prostitúciu so zahraničnými turistami.
Búriace sa rapové hnutie rozkvitlo pred 10 rokmi po páde kubánskeho spojenca Sovietskeho zväzu, keď zväčša čierni mladí muži adoptovali agresívne texty a gestá amerických raperov veľkomiest. Ekonomické reformy v krajine prehĺbili rozdiely medzi Kubáncami, ktorí majú prístup k dolárom, a tými, čo nemajú.
Vládnuca komunistická strana spočiatku rapovú hudbu cenzurovala. Napriek prekážkam sa ale stal taký populárny, že ho napokon povolili vysielať v rádiách aj zorganizovať výročný festival. Mnohé z vyše 500 kubánskych rapových skupín začali práve z Alamaru, mesta na predmestí Havany s asi 300-tisíc obyvateľmi prevažne afrického pôvodu. Žijú v betónových vežiakoch postavených v 70. rokoch minulého storočia pre robotníkov.
Kubánsky rap sa medzinárodne preslávil pred dvoma rokmi, keď najmä vo Francúzsku zaznamenala úspech skupina Orishas. Hudobníci vraj hľadajú priestor pre čiernu kultúru a rozvoj sociálnych podmienok v rámci kubánskej revolúcie. „Chceme zlepšiť revolučný proces a zmeniť to, čo je chybné,“ povedal 30-ročný Alexej z populárnej skupiny Obsesion. V textoch sa objavujú aj protiamerické názory ako protesty proti aktivitám americkej armády v oblasti Karibiku.
„Kubánsky rap išiel tak rýchlo hore, pretože má podporu vlády,“ povedala Vanesa Diazová, newyorská študentka, ktorá na festivale vystupovala. „Čierna mládež sa snaží vytvoriť priestor pre vlastnú identitu, kritizuje, ale nesnaží sa rozbiť revolúciu,“ dodala. (tasr)