SME

Dizajnér ako repa

Juraj Výboh vyrába nábytok z kanistrov, starých lyží, PET fliaš či z taniera a čínskych paličiek.

Uhádnete, z čoho sú vyrobené?Uhádnete, z čoho sú vyrobené? (Zdroj: JURAJ VÝBOH)

Juraj Výboh vyrába nábytok z kanistrov, starých lyží, PET fliaš či z taniera a čínskych paličiek

Materiál vyhľadáva občas aj v odpadkových košoch. Nemá auto, a preto zvykne nakuknúť najmä do kontajnerov v bratislavskej Ružovej doline, kde býva. Oplatí sa vraj prísť v pondelok, lebo smetiari chodia v utorky a v piatky. „Je tam najkvalitnejší plast,“ hovorí pragmaticky Juraj Výboh. Šesť rokov študoval architektúru, aby sa teraz živil dizajnom bytových doplnkov, ktoré vyrába z použitého, nájdeného či rovno odpadového materiálu. „Moja dielňa – to je dobrá divočina,“ hovorí, ale predstavu fanatického nadšenca recyklácie ihneď popiera. „Nerobím to preto, že by som bol extrémnym prívržencom ekologických tém a mal pocit, že takýmto spôsobom zachránim svet. Len sa mi páči myšlienka, že človek by nemal byť otrokom technológií, ale ich majstrom. To znamená, že keď sa mi niečo pokazí, nemusím hneď spanikáriť a šmariť to do koša, ale môžem zistiť, ako tá vec funguje, opraviť ju a pridať k tomu ešte čosi navyše – dať jej príbeh,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tú myšlienku sa mu darí napĺňať na takej úrovni, že Slovenské centrum dizajnu mu na minuloročnej prehliadke dizajnérskych riešení nábytku a doplnkov v Nitre udelilo cenu Fórum dizajnu. Jej súčasťou bola možnosť usporiadať vlastnú výstavu, ktorá sa práve teraz koná v priestoroch bratislavskej galérie Satelit. Volá sa Dizajn ako repa.

kamilka_02_res.jpg

KaMilka: základ tvorí plastová kanistra, buď v pôvodnom stave, alebo narezaná a následne pospájaná do ľubovoľného tvaru. Pokrývajú ju „kvety“ – spodné časti tradičných PET fliaš v rôznych farbách.

kvietky_z_acidka-mala_res.jpg

Kvietky - lampa vyrobená z fľaše na Acidko.

Celkom jednoduché

Názov vlastnej značky – Repa, vraj prišiel až dodatočne. Jurajovi Výbohovi sa páčilo, že ide o čosi, čo možno tvarovať, pripomína anglické slová repair, recycling, reusing, redesign, ale zároveň je to aj také „slovenské zemité írečité slovo“. To, že ho ocenilo priamo centrum dizajnu v konkurencii aktívnych dizajnérov, si najprv nevedel vysvetliť, lebo ani netušil, že sa nejaká cena bude odovzdávať. „Zistil som to, až keď som si po skončení prehliadky prišiel po veci,“ hovorí. „Trochu sa mi z toho zatmelo pred očami.“

SkryťVypnúť reklamu

Dizajn má rád, ale nechce z neho robiť príliš veľkú vedu. Inšpirujú ho rôzne textúry, tvary, štruktúry a motívy. Vyrába najmä malé bytové doplnky, hoci v poslednom čase ho čoraz viac priťahuje nábytok. Nie je to podľa všetkého nič zložité: „Mám množinu predmetov, ktoré ma bavia – hodiny, zrkadlá, svietidlá či vešiaky. Postupne nachádzam či stretávam rôzne materiály – namnožené obaloviny a iné suroviny, predmety. Nájdem, čo je ich najsilnejšou stránkou a snažím sa vymyslieť, ako by ich peknota vyznela na niektorom z predmetov. Vlastne iba neustále čosi spájam dohromady,“ vysvetľuje.

dira_03_res.jpg

Diera: viac ako na seba sa v takomto zrkadle budete pozerať na rám vyrobený zo starej bicyklovej reťaze.

supinac_01_res.jpg

Šupináč: za týmto rámom stoja desiatky vypitých pív z plechoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Fáza strachu

Nie je to však až také jednoduché. Hoci sa takejto malej výrobe venuje už niekoľko rokov, naplno sa do toho pustil až v roku 2009. Predtým pôsobil ako architekt v niekoľkých štúdiách. To posledné sa rozpadlo a on už beztak cítil, že to nebolo ono. Dizajn študovať nešiel, chodiť znova do školy mu pripadalo príliš zložité. Nie je človek rýchlych zmien. „Stále som však čosi prerábal. Napríklad som urobil svietidlo z notoricky známej fľaše na sódu. Svojpomocne som začal prerábať aj byt po starých rodičoch podľa vlastných predstáv za minimálne náklady a vtedy som si povedal, že to skúsim naplno s dizajnom,“ hovorí.

Nemal dielňu, prvé kusy, občas smerujúce rovno do koša, vznikali na malom priestore vedľa počítača. Okrem finančných problémov však musel postupne zvládať najmä okolie. „Prišla fáza prestrašenia,“ priznáva. „Viacero ľudí malo zdvihnutý prst s varovaním, že do rána určite vyhorí celý barak, keď zbadali svietidlá z plastov. Iní boli týmto nápadom nadšení. Keby som sa orientoval podľa ľudí a vonkajších zdaní, tak by som sa asi zbláznil a mohol to rovno zabaliť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Už z architektúry mu bolo jasné, že najdôležitejšia je bezpečnosť, a preto si zašiel aj na Ústav normalizácie. Zistil, že normy k svietidlám sú také hrubé, že by ho ich čítanie skôr zabrzdilo, ako mu pomohlo. „Sledoval som podobných výrobcov na internete a beztak som vyrábal iba kusovky. Keby som mal ísť formou skúšaní a overovaní pri modeloch, ktoré sa nedostali ani po hranicu malej výroby, stratil by som veľa času. Potreboval som produkovať, každý deň prichádzali nápady.“

lotosoff_01_res.jpg

lotosoff_02_res.jpg

Lotosoff: strednú konštrukciu tvoria kovové sitká – cedníky, spice boli kedysi na bicykli a biele lupene sú vystrihnuté z kanistier.

Našiel talenty

To je zároveň hlavná idea jeho práce – „skrátka zrealizovať nápad“. Výsledkom nie sú veľmi okázalé, uletené predmety, skôr jednoduché a nápadité. Niekedy sa dá iba ťažko uhádnuť, z čoho sú vlastne vyrobené, inokedy je prvotný význam „surovín“ tým zásadným, ako napríklad v prípade čínskych alebo haringových hodín. Tým, že recykluje, mu zároveň odpadla starosť o stále sa meniace ceny a dostupnosť stavebných materiálov, okien či realít, ktoré musel ovládať v architektúre.

SkryťVypnúť reklamu

Mladý dizajnér verí, že to, čo robí, nie je náhoda. „Doprial som si ten luxus ísť do hĺbky. Bol som na rôznych motivačných kurzoch smerovaných na prirodzené hľadanie svojho potenciálu, ktoré boli založené na biblických princípoch. Pozrel som sa na vlastné schopnosti a talenty, ale aj na talenty svojich rodičov či prarodičov. Snažil som sa nájsť nejakú líniu toho, čo bolo do mňa vložené. To, čo je mi prirodzene blízke, čo vyhľadávam a mám rád. Keď som to našiel, ostalo mi iba veriť a nehľadať ďalšie cesty rýchleho efektu. Rozhodol som sa, že sa nebudem pokúšať robiť niečo, čo mi nie je blízke iba preto, že je v tom vidina peňazí. Nie je to ľahké, veľa ľudí mi nejakým spôsobom pomáha,“ priznáva. „Hoci ma to niekedy pokoruje a najradšej by som bol úplne sebestačný a mal všetko pod kontrolou, prax ukazuje, že zatiaľ to tak nejde. Myslím však, že je to v poriadku. Verím, že každý tu má svoje poslanie a je potrebný, lebo niečo prináša.“

SkryťVypnúť reklamu

harings_res.jpg

Harings Quartz: azda netreba opísať, z čoho sú vyrobené tieto hodinky. Stačí jeden hodinkový strojček za osem eur a trochu trpezlivosti.

time_for_china_01_res.jpg

Time for China: inšpirácia môže prísť aj po rýchlom obede v čínskom bistre – paličky sa stávajú ručičkami a miska telom hodín, už iba zavesiť.

plast_plevel_01-mala_res.jpg

tmavy_lyziak_37_res.jpg

tmavy_lyziak_35_res.jpg

Tmavý lyžiak: elegantný vešiak vyrobený z lyží nájdených pri kontajneri. Na svahu sú už nemoderné, na stene však sedia.

ico

juraj_vyboh_res.jpgJuraj Výboh (1979) – absolvoval Fakultu architektúry STU v Bratislave, od roku 2009 sa venuje tvorbe vlastného dizajnu pod značkou Repa. Jeho výstava Dizajn ako repa potrvá v bratislavskej galérii Satelit do 20. mája. Výstava je predajná, v dňoch 10. a 17. mája si môžete čosi zakúpiť alebo sa tam iba porozprávať s autorom v čase od 16.00 – 18.00 h. Viac sa dočítate aj na jeho blogu - tu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas Nocí múzeí (19. mája) bude v Satelite od 15.00 do 18.00 prebiehať aj malý workshop o recyklačných technikách.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 462
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 902
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 561
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 425
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 135
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 741
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 533
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 310
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 039
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu