
Riaditeľka galérie Artotéka Viera Anoškinová. Galéria „nad knižnicou“ na Kapucínskej 1 má od 15. augusta, keď sa skončila výstava Igora Piačku Nové staré idoly, krátke prázdniny. Už 9. septembra o 17. hodine však môžete prísť na vernisáž výstavy Karola Felixa Pocket Pictures.
Galéria Artotéka vznikla v roku 1991 ako súčasť Mestskej knižnice na Kapucínskej ulici č. 1. Návštevníci tejto „podkrovnej“ galérie si zvykli na výstavy orientované na knižnú tvorbu výtvarných umelcov, ale aj na výstavy fotografií počas bratislavského Mesiaca fotografie.
V súčasnosti je riaditeľkou galérie Artotéka Mgr. VIERA ANOŠKINOVÁ, ktorú sme požiadali o rozhovor.
Po desiatich rokoch činnosti prešla v roku 2001 galéria Artotéka zmenou.
„Dôvodom boli obmedzené finančné prostriedky knižnice, a tá prestala robiť pravidelné výstavy. Preto sme založili občianske združenie Artotéka, ktoré je prevádzkovateľom galérie a oživilo v nej pravidelnú výstavnú činnosť. Jej súčasťou je i „virtuálna galéria“, ktorá umožňuje prezrieť si všetky výstavy na internete, čím sa vystavené diela dostanú k väčšiemu počtu záujemcov. Vytvorená je tiež anglická mutácia, takže výstavy sú prístupné aj v zahraničí.“
Teraz teda funguje ako súkromná a zároveň nekomerčná galéria?
„Galéria Artotéka je nekomerčnou a neštátnou galériou, ale spolupracuje napríklad s domovom sociálnych služieb Campino, navštevujú ju žiaci základných i stredných škôl v rámci estetickej výchovy. Konajú sa tu aj koncerty študentov konzervatória a prezentácie kníh pre deti a mládež.“
Ako môže nekomerčná súkromná galéria prežiť?
„Oslovujeme sponzorov, tiež sme žiadali o finančný príspevok ministerstvo kultúry. Ale, žiaľ, zatiaľ sme nedostali odpoveď.“
Aké sú ciele združenia vzhľadom na výstavný program Artotéky?
„Predovšetkým prezentácia súčasnej slovenskej grafiky a knižnej ilustrácie. V tomto roku je to cyklus výstav Albín Brunovský a jeho škola. Najbližšou výstavou budú malé grafické formy Karola Felixa a v decembri to bude výstava Petra Uchnára ako jedného z najmladšej generácie školy A. Brunovského. V ďalšom roku môžem hovoriť o Karolovi Ondreičkovi či Dušanovi Kállayovi.“
Ako vidíte Bratislavu z hľadiska kultúrneho diania – aké miesto má podľa vás v nej vaša galéria?
„Som rodená Bratislavčanka. Je dobré, že Bratislava sa v posledných rokoch veľmi zmenila – aj čo sa týka kultúry. Vzniklo veľa nových galérií a som rada, že jednou z nich je aj galéria Artotéka, ktorá si pomaly nachádza svojich návštevníkov.“
FOTO – AUTORKA
Autor: MILADA ČECHOVÁmilada.cechova@gpp.sk