SME

Po stopách bretonovskej mágie

Etienne Cornevin nakrúca šesť hodinových dokumentov o slovenských výtvarníkoch.

Etienne Cornevin (v strede) počas nakrúcania u Kláry a Milana Bočkayovcov (vľavo).Etienne Cornevin (v strede) počas nakrúcania u Kláry a Milana Bočkayovcov (vľavo). (Zdroj: ARLETTE CORNEVIN)

Francúzsky filozof a výtvarný teoretik ponúkne filmy o Filovi, Fischerovi, Laubertovi, Marenčinovi, Bočkayovcoch a Minárikovi domácim i slovenským televíziám.

Pred niekoľkými dňami sa Etienne Cornevin vrátil do Francúzska z ďalšej zo svojich slovenských návštev. Ako vždy, ani tentoraz to nezostalo bez odozvy na tunajšej výtvarnej scéne. V tomto prípade ide doslova o stopu filmovú, ktorú si tento francúzsky filozof a výtvarný teoretik odnáša domov na ďalšie spracovanie. Sú to podklady pre šesť dokumentov o slovenských výtvarníkoch Rudolfovi Filovi, Danielovi Fischerovi, Otisovi Laubertovi, Albertovi Marenčinovi, Kláre a Milanovi Bočkayovcoch a Igorovi Minárikovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cornevinovi, ktorý v rokoch 1976 až 1988 pôsobil na Slovensku ako lektor francúzštiny a veľmi rýchlo a aktívne sa zblížil so špičkou našej neoficiálnej umeleckej scény (a má záslužnú činnosť na jej fungovaní, okrem iného aj formovaním budúceho Združenia A - R), slovenčina nerobí najmenšie problémy. No keď predstavuje svoj filmový projekt, viac by mu vyhovovalo použiť pri jeho názve francúzštinu.

Ateliéry zvedavosti

„Volá sa to Ateliéry zvedavosti, no po francúzsky ekvivalentom zvedavosti je curiosité. A to slovo má v sebe aj ďalšie významy ako pozoruhodnosť, zvláštnosť a predovšetkým kuriozita,“ hovorí Cornevin a už sa blíži k základnej inšpirácii, ktorou boli a sú kabinety kuriozít. Ich vznik siaha niekoľko storočí dozadu, keď vznikali zbierky zhromažďujúce umelecké diela, ale aj najrôznejšie bizarnosti, v našich končinách mal takýto kabinet kuriozít napríklad cisár Rudolf II. „V tých kabinetoch sa nachádzali veci, ktoré sú úplne unikátne, nezaraditeľné a s ničím neporovnateľné, a to platilo väčšinou aj o autorovi a majiteľovi zbierky.“

SkryťVypnúť reklamu

Takým bol nesporne aj André Breton, zakladateľ surrealizmu, autor jeho manifestu. A hoci bol predovšetkým básnik, vášnivo sa venoval zberateľskej činnosti. „Vždy, keď navštívim Ruda Filu v jeho ateliéri, ktorý je súčasne aj knižnicou, pocítim niečo také magické ako v prípade Bretonovho ateliéru (na snímke). Samozrejme, nemal som šancu byť v ňom počas jeho života, bol som vtedy chlapec, ale ateliér bol rekonštruovaný v 90. rokoch počas veľkej Bretonovej výstavy, časť je v Centre Pompidou, existuje množstvo dokumentácie.“

Surrealistický základ

Výber slovenských výtvarníkov, ktorých Cornevin nakrúcal, zjednocuje podľa jeho slov bretonovská atmosféra ich ateliérov. „Pozbierali tam svoje diela, ale aj veci iných autorov, dokonca aj veci, ktoré nesúvisia s poriadnym umením alebo s umením vôbec.“ To spojivo je silné, Bretonov surrealizmus bol pre všetkých istým spôsobom východiskom.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý išiel inou cestou, no na začiatku napríklad Bočkay bol očarený Yvesom Tanguym a s Reném Magrittom sa dodnes pohráva, a tak možno pokračovať aj o ostatných. Samozrejme, nikto z nich nechce byť pevne zaškatuľkovaný, to im dávam plne za pravdu, ale tie súvislosti treba vidieť. No a Marenčin, ten je čistý, klasický surrealista dodnes. A v neposlednom rade ďalším spoločným menovateľom je humor v ich tvorbe.“

Hodinové dokumenty by mali byť hotové do konca roka. „Robím to vo vlastnej réžii za pomoci dvoch priateľov filmárov. Našťastie dnes už vďaka modernej technike výroba nie je taká nákladná ako kedysi, ale, prirodzene, keby sa nejaký mecenáš pripojil, neodmietol by som ho.“

Dvojjazyčné booklety

Filmy chce ponúknuť francúzskym i slovenským televíziám, a dévedéčka budú aj vo voľnom predaji, napríklad v galériách. „Každé bude mať booklet s francúzskym a slovenským textom,“ hovorí Cornevin, ktorý v druhej fáze, niekedy v októbri, chystá podobné dokumenty o českých umelcoch ako Jan Švankmajer, František Skála a ďalší. Potom vydá knihu s rozhovormi so všetkými výtvarníkmi, ktoré priebežne pri nakrúcaní nahrával, a tie doplní ich textami i príspevkami kunsthistorikov.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte začiatkom 90. rokov zorganizoval v Paríži reprezentatívnu prehliadku českých a slovenských výtvarníkov, no jej ohlas bol až nečakane malý. Príčin bolo viac, no Cornevin si neodpustil poznámku o svojich krajanoch: „Francúzi sú géniovia nezvedavosti.“

Teraz im ponúkne Ateliéry zvedavosti, a napriek zlej skúsenosti tvrdí, že jeho diela si nájdu svojich adresátov hlavne vtedy, ak sa podarí pripraviť veľkú výstavu. „Neviem, či bude a kedy, ale aspoň toto je v mojej moci, nakrúcať filmy a písať knihy.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu