Košice 21. augusta (TASR) - Prvopočiatky letectva v jeho historickom vývoji i jeho praktické začiatky na Slovensku, vrátane pokusov s napodobňovaním vtáčieho letu, až po vojenské lietadlá a civilné lietadlá 20. storočia bude dokumentovať expozícia Múzea letectva (ML), ktorú v piatok 23. augusta slávnostne otvoria na košickom letisku.
Expozíciu pripravilo Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach. Jeho riaditeľ Alojz Labanič dnes na tlačovej konferencii v Košiciach uviedol, že o situovaní ML rozhodlo viacero faktorov. Vo východoslovenskej metropole vznikla v 50. rokoch Vysoká vojenská letecká škola, dnes Vojenská letecká akadémia M.R. Štefánika, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju letectva na Slovensku. "Okrem toho sú Košice s históriou letectva späté cez mnohé ukážky lietania a leteckej techniky. Práve v tomto meste sa uskutočnili hádam vôbec prvé lety balónom na území dnešného Slovenska a pred rokom 1918 sa v meste nad Hornádom poriadali z celouhorského hľadiska významné propagačné podujatia o letectve," zdôraznil Labanič.
ML obsahuje mnohé významné exponáty, z ktorých viaceré sú svetové unikáty. "Takým je určite aj letecký motor Anatra Anasan ruskej výroby pochádzajúci ešte z cárskych čias, ktorý v Odese vyrábali vo francúzskej licencii. Je to jediný zachovaný exemplár na svete," povedal Labanič.
Návštevník múzea môže zhliadnuť sovietske stíhačky typu MIG, stíhací bombardér Su-15, ktorý rodiacemu sa múzeu daroval ukrajinský prezident Leonid Kučma, najrozličnejšie typy vrtuľníkov, známy vetroň Orlík či poľnohospodármi využívaný Čmelák. Veľa návštevníkov sa podľa jeho slov určite pristaví pri "lietajúcich krídlach" mnícha Cypriána, ktorý pôsobil v Červenom Kláštore. V najbližšom čase by mal do zbierky múzea pribudnúť aj americký stroj F-5, zvaný "Fantóm", ale aj čínske lietadlo J-8.
Na novinársku otázku, či súčasťou múzea, ktoré má ambície neustále sa rozrastať, budú aj letecké "zariadenia", vrátane rôznych typov krídel, pomocou ktorých sa pred novembrom ď89 ľudia bývajúci v petržalských panelákoch snažili preletieť do Rakúska, Labanič uviedol: "Áno, súčasťou múzea už teraz sú všelijaké rarity a kuriozity. A čo sa týka útekov z Petržalky, určite neobídeme ani túto zvláštnu kapitolu v histórii letectva na Slovensku."
ML bude pre verejnosť otvorené vždy od stredy do piatku v čase od 10. do 15. hodiny, v soboty a nedele o hodinu dlhšie.
*fur rč