Zabili Kennyho!

Od satiry k animovanej anarchii

Disney sa obracia v hrobe

Springfield versus South Park


Amerika je za oceánom, jej prežívanie sveta - u nás doma. Nemusíme ísť na pukance do kina. Stačí si zapnúť televíziu. "Keby sa rodičia menej starali o to, na čo sa kukajú ich decká v bedni, a viacej ich zaujímalo, ako žijú, bol by tento svet oveľa znesiteľnejší. Podľa mňa ide iba o to, že na nás serú a potom sme nasratí, že sa o nás bedňa stará miesto nich. Nám potom logicky neostáva nič iné, než na nich tiež regulérne srať!" hovoria kreslení predstavitelia amerického seriálu South Park a určujú tak vlastne diagnózu dnešnej pokryteckej spoločnosti zakladajúcej si na nedotknuteľných hodnotách rodiny. Walt Disney sa asi obracia v hrobe...

Fenomén, čo frčí
Generácia, odchovaná na Mickey Mouseovi, Bambim a Pepkovi námorníkovi, sa dnes nestačí čudovať, čo za kreatúry nosia na tričkách ich ratolesti. Animované seriály ako Beavis and Butthead, Daria, Celebrity Death Match, Otecko Hill a spol., Simpsonovci a South Park sa len tak hemžia neslušnými slovami, postmodernými odkazmi a narážkami na politiku, mcdonaldizáciu, Hollywood, sociálny a sexuálny útlak atď. Podľa istého prieskumu sa Bart Simpson v rebríčku idolov 20. storočia umiestnil na štvrtom mieste, za Elvisom, princeznou Dianou a Martinom Lutherom Kingom, pričom porazil Marilyn Monroe, Nelsona Mandelu či Matku Terezu. Refrénovitá veta hrdinov zo South Parku "Zabili Kennyho, parchanti!" zľudovela natoľko, že ju začali používať aj raperi. Simpsonovci a South Park sa stali skutočnými fenoménmi súčasnej Ameriky. Tam, kde končí trefná satira Simpsonovcov, začína veľkohubá anarchia South Parku. Zatiaľ čo v Springfielde sa ešte hrá rokenrol, v South Parku už frčí punk.       

Kto ich všetkých vymyslel?

Autor Simpsonovcov Matt Groening
už je šťastný od rána do večera (foto)
"Ste skeptický? Sklamaný? Znechutený? Depresívny a vynervovaný? Obávate sa, že by ste náhodou mohli podceniť svoj potenciál? Cítite sa, akoby sa s vami postel zavrela do steny? Pýtate sa niečo autority, keď vás nepočúva? Napĺňa vás toto všetko pocitmi hanby, previnenia a zloby? Ak ste odpovedali áno aspoň na jednu z týchto otázok, pravdepodobne ste fanúšikom Matta Groeninga. Ak ste aj odpovedali nie, pravdepodobne ste ním tiež, pretože, kto okrem Georgea Busha ("americké rodiny by si mali brať príklad viac od Waltonovcov než od Simpsonovcov") nie je fanúšikom Matta Groeninga? ..." Takto sa na istej internetovej stránke začína profil autora jednej z najúspešnejšej šou v histórii televízie. S týždennou sledovanosťou 60 miliónov divákov v bezmála 70 krajinách sveta Simpsonovci tromfli Baywatch, ziskovejšie boli iba Akty X.
"Som spisovateľ, ktorému sa prihodilo, že kreslí," hovorí Matthew Abraham Groening, ktorý sa narodil v Portlande v rodine spisovateľa. Z nudnej školy sa utiekal do svojho kresliarskeho laboratória. V polovici 70. rokov odišiel do Los Angeles, kde začal pracovať na komikse Life in Hell (v súčasnosti ho uverejnuje 250 novín). "Posudzujem svoj život podľa toho, ako mizerne som žil kedysi," spomína na svoje komiksové začiatky. "Ak som mal z čoho zaplatiť nájomné, bol som šialene šťastný. Dnes som šialene šťastný od rána do večera." V súčasnosti je Matt Groening dosť bohatý na to, aby mohol vymýšlať a produkovať ďalší animovaný seriál, tentoraz sci-fi Futurama.


Simpsonovci zažili svoj debut 8. Septembra 1986 v 2-minútovom "šote" ako súčasť relácie Tracey Ullman Show. Vzápätí dostal Matt Groening telefonát od producenta Jamesa Brooksa, ktorý si od neho vyžiadal ďalšie animácie pre známu šou. Za 15 rokov získali Simsonovci množstvo cien Emmy a spoločnosti Fox zarobili vyše bilióna dolárov. Členovia rodiny Simpsonovcov dostali mená podľa Groeningovej rodiny: otec Groening, matka Margaret (Marge), jeho mladšie sestry Lisa a Maggie, no a Bart je vlastne alter-egom Matta Groeninga. "Morálne autority nie vždy berú na vedomie vaše záujmy. Učitelia, riaditelia, duchovní, politici - pre Simsonovcov sú to všetko blázni, a v tom, myslím, spočíva pozitívny odkaz pre deti."
 

Autori South Parku - Trey Parker & Matt Stone
 Lennon a McCartney kresleného humoru
"Mal som nudné detstvo introverta, ktorého celý svet tvorí matematika, veda a taek wondo," spomína na svoje detstvo v Colorade Randolph Severn Parker III. Syn biológa Randyho Parkera a poisťovacej agentky Sharon opisuje rodný Conifer ako odporné miesto podobné South Parku. Spasila ho videokamera, ktorú mu kúpil otec. Nakrúcal jeden film týždenne. Od dvanástich rokov, keď sa pre neho Elton John stal idolom, hrá na klavíri. So svojim kamarátom nahral album s ľúbostnými baladami obsahujúci skladby ako Dead Ballerina (Mŕtva balerína), Spit On Your Love (Napľujem na tvoju lásku) či I'm Gonna Find You And Kill You (Nájdem ťa a zabijem). Tricky T., ako prezývajú Treya Parkera, to nakoniec dotiahol na čierny opasok v tae kwan do.
S budúcim spoluatorom South Parku, Mattom Stoneom, sa stretol na coloradskej univerzite v Bouldere, kde sa dvadsaťosemročný Trey zapísal na japončinu a hudbu. Neskôr študoval film, rovnako ako Matt, ktorý si pribral aj matematiku a na rozdiel od Treya, ktorého pre laxný prístup k štúdiu vykopli, Trey získal z oboch predmetov doktorát. Matt Stone sa narodil v Houstone v rodine profesora ekonómie. Bol poslušným chlapcom. Študoval vždy s vyznamenaním, pod lavicou si listoval v encyklopédiach a na film sa zapísal iba z nudy.


Parker&Stone si teda položili otázku "Čo má byť, kurva, vtipného na Woody Allenovi?" a vzápätí na ňu odpovedali prvým celovečerným filmom Cannibal: The Musical o smutne preslávenom coloradskom kanibalovi Alfredovi Packerovi. Niečo také sa môže stať iba v Hollywoode: snímka natoľko zaujala Briana Gradena zo spoločnosti FoxLab, že poveril autorskú dvojicu vytvorením akejsi vianočnej video-pohľadnice. Parker&Stone mu odovzdali päťminútovú komédiu Duch vianoc, po ktorej sa začali hrnúť ponuky a všetky televízne spoločnosti chceli vlastniť vysielacie práva na South Park. "Vo vzduchu lietali také čísla, že sa nám z toho krútila hlava. Ale len u Comedy Central sme mali pocit, že nám niekto rozumie a chápe, prečo sa takýto druh zábavy jednoducho nezaobíde bez vulgarizmov, pričom neprehliadol, že v tom našom seriáli je niečo viac než len hromada kadejakých fuck." Keď sa 13. augusta 1997 Duch vianoc objavil na televíznej obrazovke ako pilotná časť prvej série South Parku, sledovalo ho 50 % všetkých divákov Comedy Centralu vo veku od 18 a 24 rokov, čo je v prepočte takmer celé Slovensko. Prezident Comedy Centralu Doug Herzog označil South Park za Michaela Jordana tejto káblovej televízie. V súčasnosti "Lennon a McCartney kresleného humoru" žijú a pracujú v spoločnom dome v Los Angeles, kde zamestnávajú 46 ľudí. 
 
 
Kto je kto v South Parku

Eric Theodore Cartman
Je to strašne lenivý a rozmaznaný tlsťoch. Jeho matka má v meste smutnú povesť šlapky. Cartman si nikdy neodpustí niektoré hlášky: ,,Seru na vás, jdu domů!!!'', ,,Nejsem tlustej, ale svalnatej!!!'' a ,,Kurva drát!!!'' (skvelý český dabing by bola škoda prekladať). 

Kenny McCormick

Tento tragikomický maskot South Parku pochádza z chudobnej rodiny, ktorá si podľa Cartmana musí brať hypotéku aj na lepenkovú krabicu. V origináli iba brble, všetko, čo hovorí v češtine, si vymysleli dabéri. Na konci každého dielu umiera inou smrťou (napichne sa na stožiar, ušliapu ho kravy, roztrhajú ho hráči amerického futbalu, uzobú ho zdivočelí moriaci, upečú ho v mikrovlnke, zrazí ho MIG alebo orbitálna stanica Mir, uškvarí sa v láve). Keď sa bojí, stiahne si ešte viac svoju oranžovú kapucňu.   
 
Kyle Broflovsky
Pre svoj židovský pôvod sa často stáva terčom posmechu. Má mladšieho brata Ika, ktorého občas nakopne. Skoro v každej časti si uľaví: "Ti parchanti!!!"   
 
Stan Marsh
Z podarenej štvorice je asi najnormálnejší. Randí so spolužačkou Wendy.  Keď mu ona dáva najavo svoje city, on zvracia. Má staršiu sestru Shelly, ktorá ho stále bije, protože musí nosiť strojček na zuby. Jeho strýko Jimbo má obchod so zbraňami. Je to on, kto zakaždým vykríkne: ,,Krucinál, zabili Kennyho!!!'''

Terrance & Phillip
Aktéri kanadskej šou o dvoch ľuďoch, ktorí na seba neustále prdia. Obľúbený televízny program detí v South Parku. V seriáli epizódna dvojica Terrance & Phillip dostala v celovečernom filme South Park: Peklo na zemi (South Park: Bigger, Longer & Uncut) možnosť predviesť svoj humor naplno. Úvodná scéna hovorí za všetko. Phillip: "Hej, Terrance, vieš, čo povedal španielsky kňaz iránskemu gynekológovi?" Terrance: "Neviem, Phillip, čo?" Phillip: (prdne si)

 
Kto je kto v Springfielde

Homer
Homer J. Simpson má 36 rokov.Váži 120-150 kg. Má dva vlasy a neuveriteľne rýchlo mu rastie brada. Jeho mama sa volá Penelope Olsen a otec Abraham Simpson. Keď bol malý, vraj spadol a udrel si hlavu. Pracuje ako bezpečnostný inšpektor v sektore  7-G v atómovej elektrárni. Medzi jeho koníčky patrí pivo, šišky, spánok a snívanie o pive a šiškách. Jeho najobľúbenejšie pivo je Duff. Druhý domov má v Moeho bare. Najradšej nakupuje v Kwik-E-Marte.

Bart
Bart Simpson má 10 rokov. Je to jediné dieťa so záznamom v trestnom registri.  Len čo sa narodil, už robil experimenty na ľudskom tele. Pracoval ako vyhadzovač v bare u tlstého Tonyho. Izbu má plnú reklamných predmetov jeho obľúbenej televíznej hviezdy - klauna Krustyho. Rád telefonuje do Moeho baru a strieľa si z majiteľa. Jazdí na skateboarde a často musí písať tresty na tabuľu.

Marge
Marjorie "Marge" Simpsonová má 34 rokov. Je modelom vzornej matky. Zakladá si na svojom povolaní žena v domácnosti. Podarilo sa jej to, čo sa nepodarilo žiadnej matke na svete, keď zjednotila rodinu v snahe zastaviť televízne násilie. Jedinou poškvrnou na jej čistom štíte je milostná aféra s učiteľom bowlingu, po ktorej zamýšľala opustiť Homera. 
 
Lisa

Lisa Simpsonová má 8 rokov. Je nadaná muzikantka, hrá na saxafóne. Zvolili ju za Malú Miss Springfield. Hoci je blondína, je najmúdrejším členom rodiny a najlepšou žiačkou v triede. Chcela by mať svojho vlastného poníka.

Maggie
Maggie Simpsonová má 1 rok. Jej prvé slovo bolo "Ocko". V televízii najradšej pozerá Malých veselých trpaslíkov. Jej záľubou je cmúľanie cumlíka. Párkrát sa pokúsila zabiť svojho otecka a utiecť z domu.

Itchy & Scratchy
Aktéri animovaného seriálu o mačke a myši, ktoré sa stále vraždia. Táto brutálna verzia Toma a Jerryho je obľúbeným televíznym programom malých Simpsonovcov Barta a Lisy. Pre ilustráciu niekoľko kúskov: Itchy priviaže Scratchymu jazyk o raketu, ktorá párkrát obletí mesiac. Itchy zamuruje Scratchyho, ktorého o 3000 rokov nájdu myši s veľkými mozgami. Itchy pribije Scratchyho nohy k eskalátoru a potom z neho stiahne kožu, ktorú predá. Itchy vylezie zo Scratchyho brucha a potom ho rozreže o Jupiterov prstenec.

 

Perličky zo South Parku

- V epizóde s názvom "Usáma bin Ládin má plné gate" sa hrdinovia South Parku ocitajú v Afganistane, kde Cartman napadne najnebezpečnejšieho teroristu na svete. Školáci zo South Parku pošlú svojim afgánskym vrstovníkom peniaze a keď im afgánske deti za to pošlú kozu, štáby všetkých vládnych agentúr vyhlásia poplach.

- Celovečerný film South Park: Peklo na zemi obsahuje rekordných 399 nadávok, 128 vulgárnych gest a 221 násilných scén, to všetko počas 80 minút.

- Keď v USA poklesla sledovanosť South Parku o 19 percent, spoločnosť Comedy Central sa rozhodla obľúbené seriálové postavičky predstaviť ako prezervatívy. Na trh by sa však mali dostať iba vo Veľkej Británii, kde ich bude vyrábať spoločnosť Condomania.

- Americký herec Isaac Hayes, ktorý v seriáli prepožičal svoj hlas Šéfovi (černošskému kuchárovi v školskej jedálni), vydal kuchársku knihu s množstvom receptov na rozvášnenie nežného pohlavia. Omeleta či citrónový koláč na jeho spôsob vraj pôsobia ako spoľahlivé afrodiziakum.

- Keď sa Trey Parker & Matt Stone rozhodli definitívne odstrániť zo seriálu Kennyho (na konci každej časti zomrel, aby sa na začiatku ďalšej vždy objavil živý), na internete vznikli stránky na podporu Kennyho, žiadajúce jeho návrat do seriálu.  

- Podobne ako do Springfieldu aj do South Parku zavítalo množstvo svetových osobností: Celine Dion, Sidney Poitier, Jay Leno, Sadam Hussajn, Ježiš, Satan, Philip Glass, Elton John, Barbara Streisand, Ozzy Osborne. 


Perličky zo Springfieldu

- Organizácia Market Opinion & Research International na základe prieskumu medzi obyvateľmi Veľkej Británie vo veku od 16 do 24 rokov zistila, že 66 % respondentov viac zaujímajú Simpsonovci a iba 18 % venuje pozornosť členom kráľovskej rodiny.

- V Grécku, kde sa budú v roku 2004 konať olympijské hry, nie sú príliš nadšení zo svojich maskotov Phevosa a Atény, ktorí vraj vyzerajú ako antickí Simpsonovci. 

- Mestský úrad v Rio de Janeiro zažaloval seriál Simpsonovci po tom, čo v jednej epizóde Homera pri návšteve Ria okradli deti ulice, ilegálny taxikár ho uniesol ako rukojemníka a ešte k tomu po ulici pobehovali potkany a opice. Pretože to výrazne kontrastovalo s 18 miliónovou reklamnou kampaňou mesta "Rio ako turistický raj", producent seriálu James Brooks sa musel ospravedlniť.

- Pre hviezdy šoubiznisu sa už stalo poctou, ak sa ich mená objavili v niektorej epizóde, hoci sa tu dočkali veľmi nelichotivých karikatúr: Ringo Starr, Aerosmith, James Brown, Who, Bette Midler, Smashing Pumpkins, Mulder a Scullyová.

- V ankete amerického časopisu TV Guide "50 najlepších televíznych programov všetkých čias" obsadili Simpsonovci 8. miesto.

- Keď sa mala popová princezná Britney Spears objaviť v Simpsonovcoch, jej najväčšou starosťou bolo, či jej karikatúra bude zobrazovať aj jej vylepšené prsia.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 4. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 1. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 6. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 8. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 9. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 10. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 23 883
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 17 762
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 16 607
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 12 163
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 8 909
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 4 079
 7. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 3 940
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 243
 9. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 2 596
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 2 036

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.

KULTÚRA

Čím je starší, tým je horší? Merčiak má zodpovednosť, akú si nikto neželá

Niekto má smolu, že jeho práca nie je anonymná.

Neprehliadnite tiež

Film o Queen spôsobil režisérovi psychické problémy. Nový zostrih fanúšikov upokojí

Projekt sa chystá roky, striedali sa v ňom herci aj režiséri.

Vraždu Kuciaka nemali chuť spracúvať. Ukázalo sa, že je čas

Joj chystá tretie pokračovanie seriálu Za sklom.