SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Zabili Kennyho!

Od satiry k animovanej anarchii

Disney sa obracia v hrobe

Springfield versus South Park


Amerika je za oceánom, jej prežívanie sveta - u nás doma. Nemusíme ísť na pukance do kina. Stačí si zapnúť televíziu. "Keby sa rodičia menej starali o to, na čo sa kukajú ich decká v bedni, a viacej ich zaujímalo, ako žijú, bol by tento svet oveľa znesiteľnejší. Podľa mňa ide iba o to, že na nás serú a potom sme nasratí, že sa o nás bedňa stará miesto nich. Nám potom logicky neostáva nič iné, než na nich tiež regulérne srať!" hovoria kreslení predstavitelia amerického seriálu South Park a určujú tak vlastne diagnózu dnešnej pokryteckej spoločnosti zakladajúcej si na nedotknuteľných hodnotách rodiny. Walt Disney sa asi obracia v hrobe...

SkryťVypnúť reklamu

Fenomén, čo frčí
Generácia, odchovaná na Mickey Mouseovi, Bambim a Pepkovi námorníkovi, sa dnes nestačí čudovať, čo za kreatúry nosia na tričkách ich ratolesti. Animované seriály ako Beavis and Butthead, Daria, Celebrity Death Match, Otecko Hill a spol., Simpsonovci a South Park sa len tak hemžia neslušnými slovami, postmodernými odkazmi a narážkami na politiku, mcdonaldizáciu, Hollywood, sociálny a sexuálny útlak atď. Podľa istého prieskumu sa Bart Simpson v rebríčku idolov 20. storočia umiestnil na štvrtom mieste, za Elvisom, princeznou Dianou a Martinom Lutherom Kingom, pričom porazil Marilyn Monroe, Nelsona Mandelu či Matku Terezu. Refrénovitá veta hrdinov zo South Parku "Zabili Kennyho, parchanti!" zľudovela natoľko, že ju začali používať aj raperi. Simpsonovci a South Park sa stali skutočnými fenoménmi súčasnej Ameriky. Tam, kde končí trefná satira Simpsonovcov, začína veľkohubá anarchia South Parku. Zatiaľ čo v Springfielde sa ešte hrá rokenrol, v South Parku už frčí punk.       

SkryťVypnúť reklamu

Kto ich všetkých vymyslel?

Autor Simpsonovcov Matt Groening
už je šťastný od rána do večera (foto)
"Ste skeptický? Sklamaný? Znechutený? Depresívny a vynervovaný? Obávate sa, že by ste náhodou mohli podceniť svoj potenciál? Cítite sa, akoby sa s vami postel zavrela do steny? Pýtate sa niečo autority, keď vás nepočúva? Napĺňa vás toto všetko pocitmi hanby, previnenia a zloby? Ak ste odpovedali áno aspoň na jednu z týchto otázok, pravdepodobne ste fanúšikom Matta Groeninga. Ak ste aj odpovedali nie, pravdepodobne ste ním tiež, pretože, kto okrem Georgea Busha ("americké rodiny by si mali brať príklad viac od Waltonovcov než od Simpsonovcov") nie je fanúšikom Matta Groeninga? ..." Takto sa na istej internetovej stránke začína profil autora jednej z najúspešnejšej šou v histórii televízie. S týždennou sledovanosťou 60 miliónov divákov v bezmála 70 krajinách sveta Simpsonovci tromfli Baywatch, ziskovejšie boli iba Akty X.
"Som spisovateľ, ktorému sa prihodilo, že kreslí," hovorí Matthew Abraham Groening, ktorý sa narodil v Portlande v rodine spisovateľa. Z nudnej školy sa utiekal do svojho kresliarskeho laboratória. V polovici 70. rokov odišiel do Los Angeles, kde začal pracovať na komikse Life in Hell (v súčasnosti ho uverejnuje 250 novín). "Posudzujem svoj život podľa toho, ako mizerne som žil kedysi," spomína na svoje komiksové začiatky. "Ak som mal z čoho zaplatiť nájomné, bol som šialene šťastný. Dnes som šialene šťastný od rána do večera." V súčasnosti je Matt Groening dosť bohatý na to, aby mohol vymýšlať a produkovať ďalší animovaný seriál, tentoraz sci-fi Futurama.

SkryťVypnúť reklamu


Simpsonovci zažili svoj debut 8. Septembra 1986 v 2-minútovom "šote" ako súčasť relácie Tracey Ullman Show. Vzápätí dostal Matt Groening telefonát od producenta Jamesa Brooksa, ktorý si od neho vyžiadal ďalšie animácie pre známu šou. Za 15 rokov získali Simsonovci množstvo cien Emmy a spoločnosti Fox zarobili vyše bilióna dolárov. Členovia rodiny Simpsonovcov dostali mená podľa Groeningovej rodiny: otec Groening, matka Margaret (Marge), jeho mladšie sestry Lisa a Maggie, no a Bart je vlastne alter-egom Matta Groeninga. "Morálne autority nie vždy berú na vedomie vaše záujmy. Učitelia, riaditelia, duchovní, politici - pre Simsonovcov sú to všetko blázni, a v tom, myslím, spočíva pozitívny odkaz pre deti."
 

Autori South Parku - Trey Parker & Matt Stone
 Lennon a McCartney kresleného humoru
"Mal som nudné detstvo introverta, ktorého celý svet tvorí matematika, veda a taek wondo," spomína na svoje detstvo v Colorade Randolph Severn Parker III. Syn biológa Randyho Parkera a poisťovacej agentky Sharon opisuje rodný Conifer ako odporné miesto podobné South Parku. Spasila ho videokamera, ktorú mu kúpil otec. Nakrúcal jeden film týždenne. Od dvanástich rokov, keď sa pre neho Elton John stal idolom, hrá na klavíri. So svojim kamarátom nahral album s ľúbostnými baladami obsahujúci skladby ako Dead Ballerina (Mŕtva balerína), Spit On Your Love (Napľujem na tvoju lásku) či I'm Gonna Find You And Kill You (Nájdem ťa a zabijem). Tricky T., ako prezývajú Treya Parkera, to nakoniec dotiahol na čierny opasok v tae kwan do.
S budúcim spoluatorom South Parku, Mattom Stoneom, sa stretol na coloradskej univerzite v Bouldere, kde sa dvadsaťosemročný Trey zapísal na japončinu a hudbu. Neskôr študoval film, rovnako ako Matt, ktorý si pribral aj matematiku a na rozdiel od Treya, ktorého pre laxný prístup k štúdiu vykopli, Trey získal z oboch predmetov doktorát. Matt Stone sa narodil v Houstone v rodine profesora ekonómie. Bol poslušným chlapcom. Študoval vždy s vyznamenaním, pod lavicou si listoval v encyklopédiach a na film sa zapísal iba z nudy.

SkryťVypnúť reklamu


Parker&Stone si teda položili otázku "Čo má byť, kurva, vtipného na Woody Allenovi?" a vzápätí na ňu odpovedali prvým celovečerným filmom Cannibal: The Musical o smutne preslávenom coloradskom kanibalovi Alfredovi Packerovi. Niečo také sa môže stať iba v Hollywoode: snímka natoľko zaujala Briana Gradena zo spoločnosti FoxLab, že poveril autorskú dvojicu vytvorením akejsi vianočnej video-pohľadnice. Parker&Stone mu odovzdali päťminútovú komédiu Duch vianoc, po ktorej sa začali hrnúť ponuky a všetky televízne spoločnosti chceli vlastniť vysielacie práva na South Park. "Vo vzduchu lietali také čísla, že sa nám z toho krútila hlava. Ale len u Comedy Central sme mali pocit, že nám niekto rozumie a chápe, prečo sa takýto druh zábavy jednoducho nezaobíde bez vulgarizmov, pričom neprehliadol, že v tom našom seriáli je niečo viac než len hromada kadejakých fuck." Keď sa 13. augusta 1997 Duch vianoc objavil na televíznej obrazovke ako pilotná časť prvej série South Parku, sledovalo ho 50 % všetkých divákov Comedy Centralu vo veku od 18 a 24 rokov, čo je v prepočte takmer celé Slovensko. Prezident Comedy Centralu Doug Herzog označil South Park za Michaela Jordana tejto káblovej televízie. V súčasnosti "Lennon a McCartney kresleného humoru" žijú a pracujú v spoločnom dome v Los Angeles, kde zamestnávajú 46 ľudí. 
 
 
Kto je kto v South Parku

SkryťVypnúť reklamu

Eric Theodore Cartman
Je to strašne lenivý a rozmaznaný tlsťoch. Jeho matka má v meste smutnú povesť šlapky. Cartman si nikdy neodpustí niektoré hlášky: ,,Seru na vás, jdu domů!!!'', ,,Nejsem tlustej, ale svalnatej!!!'' a ,,Kurva drát!!!'' (skvelý český dabing by bola škoda prekladať). 

Kenny McCormick

Tento tragikomický maskot South Parku pochádza z chudobnej rodiny, ktorá si podľa Cartmana musí brať hypotéku aj na lepenkovú krabicu. V origináli iba brble, všetko, čo hovorí v češtine, si vymysleli dabéri. Na konci každého dielu umiera inou smrťou (napichne sa na stožiar, ušliapu ho kravy, roztrhajú ho hráči amerického futbalu, uzobú ho zdivočelí moriaci, upečú ho v mikrovlnke, zrazí ho MIG alebo orbitálna stanica Mir, uškvarí sa v láve). Keď sa bojí, stiahne si ešte viac svoju oranžovú kapucňu.   
 
Kyle Broflovsky
Pre svoj židovský pôvod sa často stáva terčom posmechu. Má mladšieho brata Ika, ktorého občas nakopne. Skoro v každej časti si uľaví: "Ti parchanti!!!"   
 
Stan Marsh
Z podarenej štvorice je asi najnormálnejší. Randí so spolužačkou Wendy.  Keď mu ona dáva najavo svoje city, on zvracia. Má staršiu sestru Shelly, ktorá ho stále bije, protože musí nosiť strojček na zuby. Jeho strýko Jimbo má obchod so zbraňami. Je to on, kto zakaždým vykríkne: ,,Krucinál, zabili Kennyho!!!'''

SkryťVypnúť reklamu

Terrance & Phillip
Aktéri kanadskej šou o dvoch ľuďoch, ktorí na seba neustále prdia. Obľúbený televízny program detí v South Parku. V seriáli epizódna dvojica Terrance & Phillip dostala v celovečernom filme South Park: Peklo na zemi (South Park: Bigger, Longer & Uncut) možnosť predviesť svoj humor naplno. Úvodná scéna hovorí za všetko. Phillip: "Hej, Terrance, vieš, čo povedal španielsky kňaz iránskemu gynekológovi?" Terrance: "Neviem, Phillip, čo?" Phillip: (prdne si)

 
Kto je kto v Springfielde

Homer
Homer J. Simpson má 36 rokov.Váži 120-150 kg. Má dva vlasy a neuveriteľne rýchlo mu rastie brada. Jeho mama sa volá Penelope Olsen a otec Abraham Simpson. Keď bol malý, vraj spadol a udrel si hlavu. Pracuje ako bezpečnostný inšpektor v sektore  7-G v atómovej elektrárni. Medzi jeho koníčky patrí pivo, šišky, spánok a snívanie o pive a šiškách. Jeho najobľúbenejšie pivo je Duff. Druhý domov má v Moeho bare. Najradšej nakupuje v Kwik-E-Marte.

SkryťVypnúť reklamu

Bart
Bart Simpson má 10 rokov. Je to jediné dieťa so záznamom v trestnom registri.  Len čo sa narodil, už robil experimenty na ľudskom tele. Pracoval ako vyhadzovač v bare u tlstého Tonyho. Izbu má plnú reklamných predmetov jeho obľúbenej televíznej hviezdy - klauna Krustyho. Rád telefonuje do Moeho baru a strieľa si z majiteľa. Jazdí na skateboarde a často musí písať tresty na tabuľu.

Marge
Marjorie "Marge" Simpsonová má 34 rokov. Je modelom vzornej matky. Zakladá si na svojom povolaní žena v domácnosti. Podarilo sa jej to, čo sa nepodarilo žiadnej matke na svete, keď zjednotila rodinu v snahe zastaviť televízne násilie. Jedinou poškvrnou na jej čistom štíte je milostná aféra s učiteľom bowlingu, po ktorej zamýšľala opustiť Homera. 
 
Lisa

Lisa Simpsonová má 8 rokov. Je nadaná muzikantka, hrá na saxafóne. Zvolili ju za Malú Miss Springfield. Hoci je blondína, je najmúdrejším členom rodiny a najlepšou žiačkou v triede. Chcela by mať svojho vlastného poníka.

SkryťVypnúť reklamu

Maggie
Maggie Simpsonová má 1 rok. Jej prvé slovo bolo "Ocko". V televízii najradšej pozerá Malých veselých trpaslíkov. Jej záľubou je cmúľanie cumlíka. Párkrát sa pokúsila zabiť svojho otecka a utiecť z domu.

Itchy & Scratchy
Aktéri animovaného seriálu o mačke a myši, ktoré sa stále vraždia. Táto brutálna verzia Toma a Jerryho je obľúbeným televíznym programom malých Simpsonovcov Barta a Lisy. Pre ilustráciu niekoľko kúskov: Itchy priviaže Scratchymu jazyk o raketu, ktorá párkrát obletí mesiac. Itchy zamuruje Scratchyho, ktorého o 3000 rokov nájdu myši s veľkými mozgami. Itchy pribije Scratchyho nohy k eskalátoru a potom z neho stiahne kožu, ktorú predá. Itchy vylezie zo Scratchyho brucha a potom ho rozreže o Jupiterov prstenec.

SkryťVypnúť reklamu

 

Perličky zo South Parku

- V epizóde s názvom "Usáma bin Ládin má plné gate" sa hrdinovia South Parku ocitajú v Afganistane, kde Cartman napadne najnebezpečnejšieho teroristu na svete. Školáci zo South Parku pošlú svojim afgánskym vrstovníkom peniaze a keď im afgánske deti za to pošlú kozu, štáby všetkých vládnych agentúr vyhlásia poplach.

- Celovečerný film South Park: Peklo na zemi obsahuje rekordných 399 nadávok, 128 vulgárnych gest a 221 násilných scén, to všetko počas 80 minút.

- Keď v USA poklesla sledovanosť South Parku o 19 percent, spoločnosť Comedy Central sa rozhodla obľúbené seriálové postavičky predstaviť ako prezervatívy. Na trh by sa však mali dostať iba vo Veľkej Británii, kde ich bude vyrábať spoločnosť Condomania.

SkryťVypnúť reklamu

- Americký herec Isaac Hayes, ktorý v seriáli prepožičal svoj hlas Šéfovi (černošskému kuchárovi v školskej jedálni), vydal kuchársku knihu s množstvom receptov na rozvášnenie nežného pohlavia. Omeleta či citrónový koláč na jeho spôsob vraj pôsobia ako spoľahlivé afrodiziakum.

- Keď sa Trey Parker & Matt Stone rozhodli definitívne odstrániť zo seriálu Kennyho (na konci každej časti zomrel, aby sa na začiatku ďalšej vždy objavil živý), na internete vznikli stránky na podporu Kennyho, žiadajúce jeho návrat do seriálu.  

- Podobne ako do Springfieldu aj do South Parku zavítalo množstvo svetových osobností: Celine Dion, Sidney Poitier, Jay Leno, Sadam Hussajn, Ježiš, Satan, Philip Glass, Elton John, Barbara Streisand, Ozzy Osborne. 

SkryťVypnúť reklamu


Perličky zo Springfieldu

- Organizácia Market Opinion & Research International na základe prieskumu medzi obyvateľmi Veľkej Británie vo veku od 16 do 24 rokov zistila, že 66 % respondentov viac zaujímajú Simpsonovci a iba 18 % venuje pozornosť členom kráľovskej rodiny.

- V Grécku, kde sa budú v roku 2004 konať olympijské hry, nie sú príliš nadšení zo svojich maskotov Phevosa a Atény, ktorí vraj vyzerajú ako antickí Simpsonovci. 

- Mestský úrad v Rio de Janeiro zažaloval seriál Simpsonovci po tom, čo v jednej epizóde Homera pri návšteve Ria okradli deti ulice, ilegálny taxikár ho uniesol ako rukojemníka a ešte k tomu po ulici pobehovali potkany a opice. Pretože to výrazne kontrastovalo s 18 miliónovou reklamnou kampaňou mesta "Rio ako turistický raj", producent seriálu James Brooks sa musel ospravedlniť.

SkryťVypnúť reklamu

- Pre hviezdy šoubiznisu sa už stalo poctou, ak sa ich mená objavili v niektorej epizóde, hoci sa tu dočkali veľmi nelichotivých karikatúr: Ringo Starr, Aerosmith, James Brown, Who, Bette Midler, Smashing Pumpkins, Mulder a Scullyová.

- V ankete amerického časopisu TV Guide "50 najlepších televíznych programov všetkých čias" obsadili Simpsonovci 8. miesto.

- Keď sa mala popová princezná Britney Spears objaviť v Simpsonovcoch, jej najväčšou starosťou bolo, či jej karikatúra bude zobrazovať aj jej vylepšené prsia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 15 374
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 895
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 969
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 669
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 389
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 4 336
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 080
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug

Neprehliadnite tiež

Zomrela herečka Anne Hecheová.

Hecheová bola v kritickom stave od automobilovej nehody.


TASR 12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Robert Roth knižku pokrstil 8. augusta pod modrou oblohou žltým klasom obilia, čiže vo farbách ukrajinskej zástavy.

Múdry slávik prináša rozprávky východného suseda.


11. aug
Hudobník Volodymyr Voyt má 15 bandúr, v Bratislave bude hrať na dvoch z nich.

Banduristov prenasledovali Rusi už za cára, za komunizmu ich rovno strieľali.


12. aug

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Maliar Malevič po vystavení Čierneho štvorca r. 1915: Pretvoril som sa na nulu
 2. Katarína Chudá: Marc Chagall: Ruský žid, ktorý pobúril Francúzov
 3. Viera Polakovičová: Svetová premiéra diela Matúša Wiedermanna v Paríži
 4. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 5. Katarína Chudá: Artemisia Gentileschi: maliarka, ktorá dokázala neuveriteľné
 6. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 7. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 8. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 130 067
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 409
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 184
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 835
 5. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 8 549
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 709
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 5 202
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 743
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu