Spiaca krásavica
Do činenia máme s tanečníkom storočia - tak nazýva európska tanečná kritika Vladimira Malakhova, výnimočného choreografa a režiséra ukrajinského pôvodu.
Práve on pripravil v SND jednu z najväčších baletných klasík - Spiacu krásavicu P. I. Čajkovského. Príbeh o Šípkovej Ruženke je v balete ruského skladateľa inšpirovaný interpretáciou francúzskeho rozprávkara Charlesa Perraulta. Prvý raz ho uviedli s veľkým úspechom Cárske divadlá v Petrohrade v roku 1890. SND uvádza tento titul od roku 1942 už po piatykrát, tentoraz v kostýmoch ruského výtvarníka Valeryho Kungurova a v hudobnom naštudovaní Martina Gigaca. Na scéne sa majú objaviť najlepší sólisti Baletu SND aj hosťujúci sólisti - okrem Iany Salenkovej či Dmitriya Gudanova to bude v postave víly Carabosse aj sám Vladimir Malakhov.
Sedem dní do pohrebu
Kniha Sedem dní do pohrebu bola v roku 2009 pozoruhodným vydavateľským počinom a stala sa knihou roka. Nie náhodou na ňu reaguje Slovenské komorné divadlo v Martine. Jej autorom je publicista, prekladateľ, literárny, divadelný, filmový kritik a dramaturg Ján Rozner. V 50. rokoch sa oženil s významnou prekladateľkou, spisovateľkou a redaktorkou Zorou Jesenskou. Počas normalizácie dostal zákaz publikovať a jeho diela a preklady boli vyradené z knižníc. A tak v roku 1976, štyri roky po manželkinom úmrtí, emigroval do Mníchova, kde pôsobil až do svojej smrti.
Dnes je na svete divadelná adaptácia jeho románu, v ktorom opisuje sedem dramatických dní od smrti svojej manželky po jej pohreb. Emotívne, hĺbavé rozprávanie osamelého človeka má široký spoločenský kontext a vystupujú v ňom konkrétne postavy z kultúrneho a politického života na Slovensku.
Jesenská sa verejne postavila proti sovietskej okupácii, čo jej režim nechcel zabudnúť ani pri poslednej rozlúčke. Príbeh adaptoval Peter Pavlac a na svojej rodnej scéne ho režijne pripravil Ľubomír Vajdička. V hlavných úlohách sa predstavia Jana Oľhová, Ján Kožuch, Dano Heriban a Lucia Jašková.
Autor: ea