Šesť večerov s renomovanými európskymi interpretmi, tvorba Monteverdiho a jeho súčasníkov. To je ponuka festivalu Dni starej hudby, ktorý sa koná na niekoľkých miestach v Bratislave.
BRATISLAVA. Zajtra sa začína už 17. ročník Dní starej hudby, ktorý je orientovaný na hudbu z prelomu 16. a 17. storočia. Presnejšie povedané najmä na jedného skladateľa – Claudia Monteverdiho.
„Je jednou z najväčších osobností európskej kultúry. Napriek časovej vzdialenosti sa jeho hudba prihovára svojou nádherou, intenzitou a dramatickým nábojom, dojíma a vzrušuje,“ vysvetľuje členka festivalového výboru Alžbeta Rajterová. „Monteverdi je produktom skladateľa, žijúceho na prelome hudobnej renesancie a baroka, skladateľa syntetizujúceho a zároveň poukazujúceho svojou tvorbou do ďalekej budúcnosti.“
Na šiestich koncertoch, ktoré sa budú konať na rôznych miestach v Bratislave, zaznie jediný zachovaný fragment z opery Arianna (1608), aj ukážky z madrigalovej tvorby, ale ťažiskom dramaturgie je Monteverdiho duchovná hudba. V Dóme sv. Martina v nedeľu 10. júna zaznejú Mariánske nešpory.
Podľa Alžbety Rajterovej ide o jeho „najvýznamnejšie sakrálne dielo, jedinečné z hľadiska rozsahu, aj komplexnosťou koncepcie a silou výrazu, predznamenávajúce a porovnateľné len s najväčšími sakrálnymi dielami neskorších období“.
V Bratislave skladbu po prvý raz v duchu takzvanej historicky poučenej interpretácie uvedie české Collegium 1704 s dirigentom Václavom Luksom. Okrem tohto súboru Dni starej hudby predstavia aj ďalších hostí z celej Európy ako Il Ballo či Ensemble Phoenix München, s ktorým ako sólistka vystúpi speváčka Petra Noskaiová.
Okrem Monteverdiho budete počuť aj tvorbu jeho rovesníkov: „Vytvárali atmosféru doby, keď hudba, napriek početným vojnám a epidémiám, zažívala mimoriadny rozkvet, ktorého dôsledkom je priam neprehľadné množstvo prekrásnej hudby hodnej znovuobjavenia,“ dodáva Alžbeta Rajterová.