SME

SNG:Fulla odchádza, Popovič prichádza

Bratislava 23. augusta (TASR) - Fulla odchádza, Popovič prichádza - i takto by sa dala charakterizovať výmena, ktorá sa udeje koncom augusta v Slovenskej ...

Bratislava 23. augusta (TASR) - Fulla odchádza, Popovič prichádza - i takto by sa dala charakterizovať výmena, ktorá sa udeje koncom augusta v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Jednu z najvýznamnejších osobností moderného výtvarného umenia na stenách Esterházyho paláca vymení osobnosť v slovenských umeleckých kruhoch nemenej významná. Lyrik so sklonom k irónii, tvorca koláží, autotypií, či pre neho najcharakteristickejších papierových krkváží i lodiek. Autor, ktorého dielo roky nepatrilo ani k oficiálne tolerovanému umeniu, ani k undergroundu - Vlado Popovič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Popovič (1939) patrí ku generácii, ktorá sa umelecky stihla na verejnosti prejaviť len na okamih, aby vzápätí precitla občiansky i ľudsky. Patrili k nej maliari Peter Bartoš, Jozef Kornucik, Michal Studený, či režiséri Juraj Jakubisko, Elo Havetta, Milan Sládek. Ešte pred príchodom na Vysokú školu výtvarných umení s mnohými z nich spolupracuje v Divadle obrazov, ktoré založil po vzore divadiel hudby a tanca v bratislavskej Astorke. Pomocou diapozitívov a filmových dokrútok zrealizoval niekoľko inscenácií ako napríklad Saint-Exupéryho Malého princa. Po štúdiách monumentálnej maľby u renomovaných profesorov na Slovensku i v Čechách predkladá po zamietnutí cyklu Lodičky ako diplomovú prácu v roku 1965 cyklus obrazov inšpirovaný Tatarkovou Pannou zázračnicou. Až paradoxnou sa dnes zdá skutočnosť, že to bol práve Popovič, ktorý snímal známemu prozaikovi a novinárovi posmrtne odtlačky rúk i tváre. V tom istom roku uskutočnil výtvarník aj prvú samostatnú Jarnú výstavu v Galérii mladých v Bratislave, v roku 1967 nasleduje samostatná výstava Objekty/Kresby.

SkryťVypnúť reklamu

Prelomový rok 1968 zastihol Popoviča uprostred nakrúcania filmu Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade a príprav filmu na motívy Olbrachtovho Nikolu, šohaja s názvom Pod zem, pod zem. "Myslel som si, že na Kolibe niekto filmuje," hovorí dnes o príchode tankov do Bratislavy Popovič, pre ktorého mal vpád vojsk Varšavskej zmluvy osudové dôsledky. "Nič už nebolo ako predtým, časť mojich priateľov odišla. Vtedy som uverejnil v novinách inzerát 'Kúpim slonovinu. Staviam vežu. Zn. Stavebník.' S divadlom síce skončil rok pred príchodom vojsk, ten však znamenal odchod zo štúdií na Kolibe, nedokončenie spomínaných filmov a začiatok jeho tvorby do depozitu. Spolu s Vladom Bednárom, Luborom Dohnalom, Kornelom Földvárim, Elom Havettom, Tomášom Janovicom, Milanom Lasicom, Mariánom Labudom, Igorom Lutherom, Jánom Melkovičom, Ivanom Popovičom, Júliusom Satinským a Marianom Vanekom sa stal v roku 1969 jedným z 13 šéfredaktorov časopisu Infarkt. Časopis, nazvaný podľa bonmotu "nič nevie tak obmäkčiť srdce tyrana ako infarkt", bol prílohou Mladej tvorby a počet zodpovedných šéfredaktorov, ako hovorí Popovič, bol obranným mechanizmom pred cenzúrou a možným väzením. Dominujúci socialistický realizmus nevelebil, preto sa živil tým, "čo spadlo zo stola a nikto to nechcel". "Tých 20 rokov bolo skúškou, kto to vydrží," hodnotí s ironickým úsmevom svoje angažovanie na interiéroch sobášnych siení či domov smútkov po celom Slovensku vyše šesťdesiatročný autor. Záujem o jeho práce na Slovensku začal s určitými rozpakmi rásť až po roku 1988. "Nechápem, prečo som sa zrazu začal páčiť, som však rád, že som dorástol a niekoho to oslovilo," hovorí autor, pre ktorého je výstava v SNG splnením životného sna. Fullu, ktorého v priestoroch galérie od septembra vymení, považuje za jednu z najvýraznejších osobností, ktorej obrazy pre farebnosť, zázračnosť i posolstvo, ako hovorí, vyniknú aj na plote. A s úsmevom dodáva: "Kde Fulla končí, tam ja začínam".

SkryťVypnúť reklamu

Súbornú výstavu o tvorbe Vladimíra Popoviča v SNG sprístupnia 12. septembra, kedy sa uskutoční aj krst prvej súbornej monografie o jeho živote a tvorbe z dielne vydavateľstva Slovart.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu