SME

Krígeľ s kruhmi má 40 rokov

Ikonou československých pivárov v sedemdesiatych rokoch bol pivný krígeľ s op-artovými kruhmi.

Keď sa slnko oprelo do krígľa s kruhmi plného zlatistého moku, akoby mal pivár pred sebou op-artový obraz.Keď sa slnko oprelo do krígľa s kruhmi plného zlatistého moku, akoby mal pivár pred sebou op-artový obraz. (Zdroj: GABRIEL KUCHTA - SME)

Ikonou československých pivárov najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia bol pivný krígeľ s op-artovými kruhmi. V apríli tohto roku oslávil svoje štyridsiate narodeniny.

Známy krígeľ z masívneho skla síce prežil revolúciu a v deväťdesiatych rokoch minulého storočia do neho krčmári ešte občas čapovali pivo, no dnes ho môžete obdivovať už iba na polici medzi pohármi štamgastov či v zbierkach retronadšencov. Inak to bolo v časoch jeho uvedenia na trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pivo z krígľa s „guľami“ pil Václav Havel, keď 1. novembra 1975 sedel v krčme v Horných Počerniciach a tlieskal nelegálnej premiére svojej hry Žebrácká opera, ktorú pre neho zinscenovali jeho kamaráti. A dva roky predtým svoju radosť z knihy Nežný barbar zapíjal Bohumil Hrabal. Do rovnakého pohára mu v jeho obľúbenej krčme U zlatého tygra načapovali pivo s penou tuhou ako smotana, ako zvykol hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Pražské gule

Oficiálny názov známeho krígľa je Sklenice s uchem č. 13321. Autorom pollitrového aj trojdecového variantu pivného pohára je český sklodizajnér Jiří Brabec. Podľa jeho návrhov sa od apríla roku 1972 tento vzor vyrábal v Dubí, Rudolfovej hute. Hoci polomatný povrch pohára vyzerá ako ručne fúkané sklo s výbrusmi, išlo o výlisok z plnoautomatizovanej výroby.

Op-artové kruhy na krígľoch však neboli jediné, ktoré turisti v Československu mohli obdivovať. Mnohí si dokonca mysleli, že práve obloženie stien miestneho metra – napríklad v staniciach Muzeum či Můstek – bolo inšpiráciou pre výtvarníka Brabca. Omyl. Keďže pražské metro bolo otvorené až 9. mája 1974, ide pravdepodobne len o ďalšie využitie dobového módneho dekoratívneho prvku.

SkryťVypnúť reklamu

krigel2.jpg Autorom Sklenice s uchem č. 13321 je sklodizajnér Jiří Brabec, vyrábal sa od roku 1972 a popíjalo sa z neho v celom Československu. FOTO: GABRIEL KUCHTA - SME

Rybár so slabosťou pre ženy

O autorovi návrhov známeho pollitráka sa toho vie pomerne málo. Jiří Brabec (*1. 2. 1933 Praha, † 3. 2. 2005 Ivančice) bol priemyselný dizajnér skla pre každodenné použitie. Okrem pivných pohárov sú známe jeho zaváracie poháre Omnia či poháriky na detské výživy a k Brabcovým dizajnom patria aj päťlitrové fľaše na uhorky.

Po ukončení Turnovskej umelecko-priemyselnej školy mladý Jiří pokračoval v štúdiu na Vysokej škole umeleckého priemyslu v ateliéri profesora Štipla a akademického sochára Josefa Soukupa. Spolu s ďalšími nadanými spolužiakmi patril medzi mladých umelcov, ktorí začiatkom šesťdesiatych rokov vytvorili úplne novú koncepciu československého lisovaného skla.

SkryťVypnúť reklamu

Po krátkom pedagogickom pôsobení nastúpil Jiří Brabec ako výtvarník do novo zrekonštruovaných sklární Moravia v Moravskom Kyjove. Po uplynutí dvoch rokov napokon natrvalo zakotvil v sklárňach v Rosiciach pri Brne, pre ktoré vytvoril vyše dvesto vzorov. Podľa slov jeho manželky to bol mierny a pomerne nenápadný človek.

Medzi jeho záľuby patrilo rybárčenie a netajil sa ani slabosťou pre krásne a zaujímavé ženy. Výrobky, ktoré vznikli podľa jeho návrhov, sú dodnes žiadaným artiklom zberateľov nadchýnajúcich sa tvorbou českých sklodizajnérov sedemdesiatych rokov.

Autor: Tomáš Čejka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu