SME

Ako vzniká hit: Kým stúpa dym

Táto pieseň v podstate ani nemala uzrieť svetlo sveta. Napriek tomu sa z nej stala najhranejšia pesnička v rádiách v roku 2003.

Ivan Tásler (1979).Ivan Tásler (1979). (Zdroj: SITA)

Táto pieseň v podstate ani nemala uzrieť svetlo sveta. Navyše zámerne amatérska interpretácia a čudný text jej nedávali veľké šance na úspech. Napriek tomu sa z nej stala najhranejšia pesnička v rádiách v roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2003 už naozaj len málokto nepoznal skupinu IMT Smile. Nedalo sa pred ňou ujsť – presne ako sa spieva v jednej ich pesničke. Od roku 1996 jej líder Ivan Tásler (1979) skladal jednu pesničku za druhou a jeho invencia uvádzala do úžasu mnohých ľudí zo šoubiznisu – napríklad aj veterána Richarda Müllera. Ten po smrti Jara Filipa hľadal plnohodnotnú skladateľskú náhradu a našiel ju práve v Ivanovi.

SkryťVypnúť reklamu

Spoluprácu si vyskúšali najprv v roku 2000 na českom albume Richard Müller a hosté. Müller na ňom spieval texty Michala Horáčka a Ivan Tásler mu zložil najväčšie hity (Baroko, Kníže Rohan, Nina Ricci). Keď v septembri 2001 vydal Richard Müller svoj album 01, autorsky (päť skladieb) a producentsky sa na ňom opäť podieľal Ivan Tásler. V tom istom roku stihol vydať v spolupráci s Oskarom Rószom aj svoj sólový album nazvaný Tásler s fenomenálnou pesničkou Losos. Mal len dvadsaťdva rokov a v priebehu pár rokov sa ocitol v prvej lige.

Piaty album

V roku 2003 sa Ivan Tásler opäť začal naplno venovať IMT Smile. Nový, v poradí už piaty album sa rozhodli nahrať v Hlohovci, v starom Empírovom divadle, v ktorom vzniklo už veľa legendárnych nahrávok.

Kapela nahrávala v zostave Ivan Tásler (spev, gitara), Miro Tásler (klávesy), Tomi Okres (basa), Viktor Špak (gitara) a Marcel Buntaj (bicie). Nahrávania sa zúčastnil aj kameraman Tomáš Straka, ktorý nakrútil vyše osemdesiat hodín videozáznamu, z ktorého neskôr vznikol dokumentárny film Letmý pohľad.

SkryťVypnúť reklamu

Spontánna nahrávka

Budúci megahit Kým stúpa dym je na albume zaradený až na samom konci a jeho vznik približuje klávesák Miro Tásler: „Bola to veľmi spontánna nahrávka, v podstate sme s touto pesničkou ani nepočítali. Vlado Krausz dodal text na poslednú chvíľu a keďže sme väčšinu albumu už mali nahratú, ani sa nám do nej príliš nechcelo.“

Prítomný nebol ani bubeník a zvukár Ján Došek si potreboval niečo vybaviť, takže len zapol nahrávanie a odišiel. Kapela sa pustila do hrania a za bicie si sadol Martin Tásler. Popri iných pesničkách si ležérnym a nenáhlivým spôsobom prehrali aj skladbu Kým stúpa dym. Až neskôr, pri kontrolnom počúvaní zistili, že neboli zapnuté niektoré mikrofóny, zato pesnička má skvelú atmosféru, takže ju vzali tak, ako bola.

SkryťVypnúť reklamu

taslerdomasa2011sita.jpg
FOTO: SITA

Kde sa všetko končí a začína

Do takto vzniknutej pesničky ešte Richard Müller povedal pár slov (Martin Tásler: „Má fantastický hlas, tak keď sa zastavil v štúdiu, poprosili sme ho, aby nám povedal kúsok refrénu,“) a pesnička mohla začať svoju púť v rádiách. Tomu, že sa z nej stal najhranejší slovenský hit za rok 2003, pomohla tiež náhoda: šoférske Rádio Express, dovtedy zamerané len na zahraničných interpretov, sa rozhodlo rozšíriť svoj záber a začať viac vysielať slovenské pesničky.

Martin Tásler: „Nič sme nepretláčali, túto pesničku si vybrali sami. Dokonca sme trvali na tom, aby riadne prešla calloutom (systémom testovania pesničiek pred ich zaradením na playlist). Až keď tam uspela, začala rotovať vo vysielaní.“

More vo fľaši a fľaša v mori

Pesnička rotovala tak, že sa z nej stal obrovský hit aj napriek uspávajúcej ležérnosti a textu, ktorému sa dalo porozumieť možno až na tretíkrát, prípadne nikdy. Pesnička je žiarivým príkladom toho, že hitom sa môže stať aj pieseň, ktorá pôsobí ufúľane a nemá text, v ktorom sa kňučí o láske.

SkryťVypnúť reklamu

Krausz napísal až zenbudhistický pohľad na svet okolo nás, keď veci možno vidieť rozličným spôsobom, čo podaktorých viedlo až k tomu, že ide o oslavu marihuany. Pre ľudí s prefajčenou a najmä prázdnou hlavou to tak môže byť, Martin Tásler má na to iný názor: „Neviem, koho to mohlo napadnúť, Vlado je človek, ktorý vôbec nefajčí a takmer nepije alkohol. Ten text je úplne o inom.“

Čo je veľa, to je veľa

Povedzme si však priamo – rádiá vysielali Kým stúpa dym tak často, až ju mnohým ľuďom sprotivili. Ledva začala znieť úvodná melodická gitarová vybrnkávačka, mnohí prelaďovali či hneď vypínali rádiá, pretože sa im z pesničky už robili vyrážky. A napokon aj z Ivana Táslera. Jeho schopnosť tvoriť obrovské hity o láske, ktoré dokázal veľmi emotívne podať a zároveň sa s IMT Smile tváriť ako alternatívna gitarová kapela, mu priniesli aj veľa odporcov, ktorí ho nemohli vystáť.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako je na tom aj Desmod či No Name - tábory prívržencov a odporcov sú nezmieriteľné a kdesi na samom začiatku je práve prelomová pesnička Kým stúpa dym. Nuž, iné je zahorieť láskou a iné keď láska zhorí.

ico

Textár Vlado Krausz: O úspechu pesničky nerozhoduje autor

Dvorný textár IMT Smile, ale i Kataríny Knechtovej Vlado Krausz (43) má na svojom konte vyše tristo zrealizovaných pesničiek. Je podpísaný aj pod Kým stúpa dym.

O čom je vlastne Kým stúpa dym?

Niekedy stačí malá zmena v slovných spojeniach a vznikne úplne iný, často opačný zmysel vecí a pojmov. Vlastne ako v živote, stačí málo a všetko sa môže zmeniť. Je to taká hra so slovami a jednoduché filozofovanie. Urobil som to starým spôsobom, že žiak sa učí múdrosti od učiteľa. Dym v refréne predstavuje to poznanie, s ktorým sa dostávame zase o niečo vyššie, do nových dimenzií s iným pohľadom na svet.

SkryťVypnúť reklamu

Podaktorí fanúšikovia označujú túto pesničku ako neoficiálnu hymnu trávičkárov. Ako to vidíte vy?

Počul som už takú verziu, nemal som však v pláne, aby to tak vyzeralo. Možno ten dym v refréne to evokuje... Ale to je vlastne na niektorých pesničkách zaujímavé, že sa dajú interpretovať úplne inak, ako to myslel autor, a jeho samého tá interpretácia prekvapí. Ja to však zažívam skôr ako autor obrazov, tam je odlišná interpretácia u publika častejšia.

Ako sa pesnička dostala na album? Vraj tam ani nemala byť.

Myslím, že už mali všetky pesničky nahrané, bol som však „rozbehnutý“ a spomenul som si na jednu, ktorá sa mi až tak nepáčila, keď mi ju Ivan poslal na otextovanie. Napísal som to skôr pre vlastné potešenie a poslal mu to ako zaujímavosť. No a potom som bol dosť prekvapený, že to nahrali a bol z toho singel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si vysvetľujete úspech pesničky? Banálna chytľavá melódia s textom, ktorý nie je o láske… Znamená to, že pri dostatočnej rotácii sa ľuďom naozaj zapáči všetko?

Nemyslím si, že Keď stúpa dym je ten prípad, kde by sa text zviezol popri melódii. Ale je veľa takých prípadov, poznám to aj na sebe, že počujem nejaký strašný text, ktorý má však dobrú melódiu a po ikstom počutí si to už spievam pri šoférovaní s rádiom. Tu by som povedal, že to možno mnohých donútilo zamyslieť sa nad textom, neviem... Úspech pesničiek nie je v rukách autora, o tom rozhoduje niečo iné, nejaká iná moc.

Keď dostanete od autora hudby nahrávku na otextovanie, máva aj požiadavku, o čom má pesnička byť? Alebo máte úplne voľnú ruku? Na základe čoho určíte, o čom text bude?

SkryťVypnúť reklamu

Na 99 percent mám úplne voľnú ruku, málokedy sa stane, že mi niekto povie nejaké slovo, ktoré tam chce mať a už vôbec nie tému. Vypočujem si hudbu a snažím sa trafiť súčasne do dvoch terčov - vycítiť, čo by sa k tej melódii hodilo, a tiež čo by sa hodilo k interpretovi. Ak už mám tému, treba sa zase vysporiadať so slovenčinou - s počtom slabík, s rýmami, s dĺžňami a prízvukmi.

Načítavam video...

Kým stúpa dym

Text: Vlado Krausz / Hudba: Ivan Tásler

Tak mi raz hovoril
prvý z posledných posledný z prvých:
rozdiel je oliať sa
krvavým vínom a vínom v krvi
iné je zahorieť
láskou a iné keď láska zhorí
rozdielne vyzerá
more vo fľaši a fľaša v mori

Kým stúpa dym
rád stúpam s ním
až tam
kde všetko končí a začína

tak mi raz hovoril
najmenší z veľkých najväčší z malých:
rozdiel je keď letí
skala z tvojich rúk a ty zo skaly
iné je rozdeliť
jeden ľudský pár a štyri dvoma
iné byť odetý
v koži somára iné byť somár

SkryťVypnúť reklamu

imtsmile2003.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 029
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 956
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 880
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 834
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 173
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 97 850
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 425
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 401
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 307
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 524
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 828
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 367
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 340
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu