SME

Michael Nyman: Nežijem v slonovinovej veži

MICHAEL NYMAN patrí k najvplyvnejším svetovým skladateľom. Na festivale Viva Musica! v Bratislave zahrá s vlastnou skupinou.

Michael Nyman (1944) vyštudoval hru na klavíri a kompozíciu. Tvrdí, že svoj štýl  našiel, keď sa pokúsil zahrať áriu z Dona Giovanniho na spôsob rokenrolového pianistu Jerryho Lee Lewisa. Známy je najmä zo spolupráce s filmármi, ale napísal i veľmi cenenúMichael Nyman (1944) vyštudoval hru na klavíri a kompozíciu. Tvrdí, že svoj štýl našiel, keď sa pokúsil zahrať áriu z Dona Giovanniho na spôsob rokenrolového pianistu Jerryho Lee Lewisa. Známy je najmä zo spolupráce s filmármi, ale napísal i veľmi cenenú (Zdroj: FRANCESCO GUIDICINI)

Film Piano (1993) získal tri Oscary a soundtrack patrí medzi najúspešnejšie v dejinách. Jeho autor sa zviditeľnil už predtým spoluprácou s režisérom Petrom Greenawayom a patrí k najvplyvnejším svetovým skladateľom. Presne o dva týždne si MICHAEL NYMAN prvýkrát zahrá na Slovensku. Na festivale Viva Musica! v Bratislave, s vlastnou skupinou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Píšete filmovú hudbu, ale aj opery, kvartetá, koncerty. Čo vlastne hráte naživo s vašou jedenásťčlennou skupinou?

„Bude to najmä výber z filmovej hudby na spôsob greatest hits. Zvykneme to robiť vždy, keď niekde hráme prvýkrát. Ale každý večer je iný – závisí to od priestoru, atmosféry, od toho, ako ľudia reagujú. Určite príde aj na Piano, to má vždy úspech, ale môžeme rôzne veci. Keďže som interpret a zároveň autor, môžem si hocikedy pred koncertom zmeniť setlist.“

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Vaša skupina funguje od roku 1976, prešli ňou známi muzikanti a hráva aj na open-air festivaloch.

„Vo svojom veku už mám dosť opatrný postoj k open-air festivalom. Na jednej strane chcete byť súčasťou celej tej úžasnej atmosféry, ale zároveň sú tam často nevyhovujúce podmienky, je zlé počasie, málo času na zvukovú skúšku. Oveľa príjemnejšie sa hrá v teple a v priestore s dobrou akustikou než takto provizórne. Radšej som contemporary (súčasný) než provizórny (temporary) skladateľ.“

Ako ste sa vlastne dostali k filmovej hudbe?

„Cez Petra Greenawaya. Sme priatelia ešte od 60. rokov, keď som študoval na Royal Academy of Music. On sa ako nezávislý režisér rozhodol pracovať s hudbou žijúcich skladateľov a oslovil ma. Od začiatku sme sa rešpektovali a dobre si rozumeli, tiež mal slabosť pre barokové umenie. Viac vecí, ktoré som pre neho napísal, hrávame ako Michael Nyman Band.“

SkryťVypnúť reklamu

Nelákal vás v 60. rokoch viacej bigbít ako klasika? V Londýne bolo živo – Beatles, Rolling Stones a ďalšie slávne mená boli na vrchole, tínedžeri mali doma skôr gitaru než klavír.

„Tú scénu som sledoval, špeciálne ma zaujímali Beatles v neskoršom období, keď začali využívať postupy a nástroje z klasickej hudby. Seržant Pepper je fenomenálny album, bol prvým neklasickým elpéčkom, ktoré som si kúpil. Iné kapely ma až tak nebavili – napríklad pri Rolling Stones sa mi zdalo, že nesmerujú k niečomu takému osobitému. Vždy som sa cítil ako klasický hudobník, skladateľ a pianista, ktorý však nežije uzavretý v slonovinovej veži. Inak je zaujímavé, že kým veľa rockerov sa pokúšalo o skladby pre orchester, len málo klasických muzikantov začalo robiť rockové pesničky.“

SkryťVypnúť reklamu

Považujú vás za jedného zo zakladateľov minimal music, súhlasíte s tým?

„Prví minimalisti boli barokoví skladatelia. Takmer každé ich prelúdium je svojím spôsobom brilantný minimalistický kúsok. Aj Mozart má miesta, ktoré sú rytmicky aj harmonicky veľmi zaujímavé a vždy sa mi páčili.“

V auguste a septembri má dve výročia John Cage, vy ste o ňom napísali slávnu knihu, ktorá vyšla aj v slovenčine. Chystáte nejaký špeciálny projekt?

„Cage ovplyvnil moje hudobné myslenie, ale nie spôsobom, ktorý by bol okamžite jasný. Skôr je to v prístupe k hudbe, snažím sa byť čo najotvorenejší. On mi dodal odvahu robiť a kombinovať rôzne veci. Keď v roku 1992 zomrel, práve som dopisoval skladbu a nemal som názov. Tak som mu ju venoval. To by sa mu, myslím, páčilo viac ako moja hudba. Jeho výročie bude v lete, vtedy sa chystám utiecť z Londýna. Bude tu totiž veľký chaos okolo olympiády.“

SkryťVypnúť reklamu

Chaos už vypukol, keď organizátori oslovili London Symphony Orchestra. Keď naskúšali program, dozvedeli sa, že to má byť na playback.

„A pritom keď na olympiáde v Pekingu na playback spievalo malé čínske dievčatko, všetci v Anglicku sa pohoršovali, aká je to hanba. Takéto veci sa, žiaľ, začínajú stávať čoraz častejšie. Pri oslavách výročia kráľovnej tiež vznikol škandál. Niekoľko skladateľov dostalo ponuku zložiť hudbu – za smiešne peniaze, navyše tie skladby nakoniec BBC ani neodvysielala. Aj ja som sa ocitol v zozname oslovených, ale bol som v Mexiku a povedal som si, že bude určite veľmi komplikované púšťať sa do takejto zákazky.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu