Režisér inscenácie Zámku Roman Polák hovorí, že Kafku v divadle Astorka neinterpretujú, ale ním žijú.
Pýtať sa režiséra pred premiérou, o čom je jeho inscenácia, je zvrhlé, tvrdí Roman Polák. Je to totiž presne tá chvíľa, keď vie o naplnení svojich pôvodných zámerov najmenej.
Divadlo Astorka Korzo '90 si naposledy trúflo na Kafku na začiatku deväťdesiatych rokov, keď inscenovalo jeho Proces. Atmostéra v spoločnosti sa medzičasom výrazne zmenila. Z autora zaznávaného komunistickým režimom sa stal vítaný marketingový imidž, ba možno aj postrach povinného čítania. Kafkovské motívy však nachádzame aj naďalej všade okolo nás.
Kafka sa nedá jednoznačne vyložiť
„Naša spoločnosť je ľahostajná. Až na výnimky pasívne prijíma absurdnosť administratívneho aj spoločenského života, ba priam si ju chráni,“ tvrdí Polák. Keď k nám príde nejaký cudzinec, môže sa cítiť ako zememerač z Kafkovho Zámku. Ten chce totiž pochopiť čudný systém, ktorý sa všetkým ostatným zdá úplne normálny. Polák však nechcel z hry urobiť nejaký aktuálny politický pamflet. „Nezjednodušoval by som to len na to, že Slovensko je totálny Absurdistan, hoci, samozrejme, že je,“ dodáva.
Polák si uvedomuje, že je ťažké nájsť všeobecne akceptovaný pocit z Kafkovho diela, Kafka sa podľa neho nedá jednoznačne vyložiť. „O Kafkovi je napísaných oveľa viac kníh, ako ich stihol sám napísať. Každý má svojho Kafku,“ dodáva. Nepredpokladá preto, že jeho inscenácia bude prijatá kafkológmi, problematická môže byť aj pre bežných divákov. Verí však v zázrak divadla, vďaka ktorému sa môžeme preniesť do divadelného sveta, kde je všeličo zvláštne a predsa také ľudské.
Nie verná kópia minulosti
„My nevykladáme Kafku, my ním žijeme. Prežívame hľadanie a sklamanie zememerača, ktorý prechádza rôznymi vzťahmi, od nádeje k nádeji, až sa nakoniec dopracujeme k sebazničeniu.“ Zámok má v jeho podaní aj isté metafyzické narážky, ale nie je a nemá byť jednoznačný.
„Každý obraz má svoje vlastné zákonitosti, akoby sme prechádzali rôznymi obrazmi života. Zjednotiť i dokončiť si to môže len divák sám v sebe,“ dodáva Roman Polák.
V hlavnej úlohe Zememerača K. sa predstaví Juraj Loj, s ktorým Polák pracoval už v Nitre na inscenáciách Piargy či Koniec hry, naposledy aj v divadle Aréna. „Považujem ho za talentovaného herca, verím, že mu práve takého úlohy pomôžu sa vypracovať.“
Scénu vytvoril oceňovaný scénograf Tom Ciller. „Snažíme sa byť doboví, ale nie je to žiadna verná kópia minulosti, ale samostatný svet,“ hovorí Polák.
Premiéra Zámku, v ktorom hrajú aj Zita Furková, Rebeka Poláková, Zuzana Konečná či Anna Šišková, je dnes.