Mladí dizajnéri vytvorili kolekciu sklených objektov s témou slovenských povestí. Odvčera sú vystavené v Bratislave, neskôr ich diváci prestížnych prehliadok dizajnu uvidia aj v Londýne, Miláne či vo Frankfurte.
S novou podobou tradičných slovenských povestí – Čierna pani, Báthory, Janko Hraško, Studňa lásky, Išlo dievča po vodu a ďalšími – treba zaobchádzať veľmi opatrne. Nejde totiž o žiadne nové knižné vydanie dobre známych príbehov, ale o limitovanú kolekciu skla.
Počas nasledujúcich desiatich dní si ju môžete pozrieť priamo z ulice. Bude totiž vystavená vo výkladoch bratislavských kaviarní Shtoor.
Desať objektov, vystavených v špeciálnych truhliciach spolu s krátkym textom povesti, vytvorila skupina mladých dizajnérov, študentov (Elena Bolčeková, Ondřej Elfmark, Kristína Chudíková, Zuzana Labudová, Michaela Lipková, Jakub Pollág, Ján Rehák, Peter Simoník, Michal Sloboda, Ľudmila Žilková.)
„Dizajn sa podľa nás nedá študovať bez toho, aby človek videl, ako môže v praxi narábať s rôznym druhom materiálu,“ hovorí kurátorka výstavy Katarína Trnovská. „Práve preto vznikol projekt Flowers for Slovakia. Stoja za ním najmä dvaja významní dizajnéri Peter Olah a Lars Kemper, ale aj garant Milan Lukáč, sochár, maliar a pedagóg. Našou snahou je prepojiť štúdium s reálnym fungovaním, do ktorého sa absolventi dizajnu iba ťažko dostávajú,“ vysvetľuje Trnovská.
Nadviazali preto spoluprácu s profesionálmi – sklárňami Ajeto a výrobcom umeleckého skla Lasvit. Ústav dizajnu na Fakulte architektúry vypísal pre študentov výzvu a počas niekoľkých týždňov sa postupne vyprofilovala malá skupina, ktorá svoje projekty zrealizovala. „Bol to pre nich zážitok, videli celý proces výroby a mohli doň vstupovať. Podobne by sme chceli postupovať aj v ďalších oblastiach dizajnu – v nábytkárskom, produktovom a iných,“ hovorí Trnovská.
Dôležitá je aj téma. Cieľom bolo zvoliť čosi, čo sa viaže na našu minulosť, aby boli objekty príťažlivé pre medzinárodný trh.
„Musíme vedieť využiť to, čo máme. Aj povesti sú predsa súčasťou našej kultúry. Pri samotnej výrobe sa dizajnéri riadili heslom – neprestaň mi rozprávať príbeh. Skús experimentovať s materiálom, ale zachovaj pôvodný dej. Je dôležité vedieť, ako ktorý motív použiť, niektoré sú na prvý pohľad viac čitateľné, iné menej a pôsobia trochu tajomne,“ hovorí Katarína Trnovská. „Miesto, v ktorom sme objekty chceli vystaviť, bolo od začiatku jasné. Kaviarne Shtoor totiž tiež veľmi vtipne a so zveličením pracujú s našou minulosťou a s postavou Ľudovíta Štúra.“
Zdá sa, že nápad funguje. Už teraz má kolekcia, ktorá nesie názov Handle with Care (Zaobchádzaj opatrne) pozvánku na prestížne medzinárodné prehliadky dizajnu – London 100 % Design, Ambiente Fair Frankfurt, Salone di Mobile Milano, Vienna Design Week a ďalšie.