Ak by sa mal zhrnúť ôsmy ročník festivalu Viva musica! jednou vetou, znela by takto: Klasici pre všetky generácie a v najrôznejších podobách.
BRATISLAVA. Doteraz bol jeho termínom júl. Tento rok sa však festival Viva musica! posunul na posledný júnový týždeň, a tak sa začína už zajtra. Bude to štýlové – ôsmy ročník, osem koncertov.
Neklasická klasika
Klasika bola doposiaľ vždy základom tejto akcie, dopĺňali ju ďalšie žánre, najmä džez. Tento rok klasika dominuje a budete ju môcť zažiť v rôznych podobách.
V tej najklasickejšej zaznie na záver festivalu. Na Hlavnom námestí sa rozloží stočlenný symfonický orchester. Viesť ho bude talentovaný mladý dirigent Juraj Valčuha, ktorý sa čoraz výraznejšie presadzuje v zahraničí. Stravinského Svätenie jari a Musorgského Obrázky z výstavy sú klenoty orchestrálnej literatúry, uvidíme, ako na ne okrem festivalového publika zareagujú bežní ľudia a turisti, ktorí pôjdu v piatok 29. júna cez centrum hlavného mesta. Na tento koncert je totiž vstup voľný.
Kto by chcel vidieť viac vychádzajúcich hviezd, akou je spomínaný Juraj Valčuha, a má rád operu, tomu je určený záverečný galakoncert. Odohrá sa na Bratislavskom hrade, kde to rozbalia dva supertalenty z východnej Európy. Bulharská sopranistka Sonya Yoncheva vyhrala v roku 2010 prestížnu súťaž Operalia, jej tútorom je Plácido Domingo, no už spievala aj so Stingom. Do prvej ligy má rovnako dobre nakročené aj rumunský tenorista Stefan Pop, ktorý má len dvadsaťpäť rokov, no za sebou už tiež impozantný životopis. Mladé duo s orchestrom Viva musica! zaspieva známe i menej známe operné árie.
Mater a britské kontrasty
Domácu scénu na festivale zastúpi exportný projekt Mater. Je exportný bez preháňania, čo sa potvrdilo, keď rovnomenný album z roku 2006 prevzala prestížna nemecká značka ECM. Šťastné a veľmi pôsobivé spojenie skladateľa Vladimíra Godára so speváčkou Ivou Bittovou, dirigentom Marekom Štrynclom, súborom Solamente naturali, zborom bratislavského konzervatória zaznie v rovnakom obsadení, ale v trochu inej podobe ako na CD. Vladimír Godár totiž urobil pár drobných úprav.
Pre väčšinu ľudí sú však najväčšími ťahákmi tohto ročníka dvaja Briti. Väčšie kontrasty by ste hľadali ťažko. Skladateľ Michael Nyman je jednou z najvplyvnejších osobností súčasnej hudby. Známy sa stal hlavne ako autor filmových soundtrackov, tie sú základ večera, na ktorom sa prvýkrát na Slovensku predstaví ako klavirista so svojou jedenásťčlennou skupinou, ktorá funguje už od polovice 70. rokov. Okrem melódií z oscarového filmu Piano príde aj na dlhoročnú spoluprácu so známym režisérom Peterom Greenawayom.
Kým Nyman je svojím prejavom (aj výzorom) typický britský intelektuál, Nigel Kennedy je úplný opak. Už punkové „číro“ na hlave naznačuje, čo sa bude diať. A aj sa deje, akurát namiesto gitary tento chlapík v rukách zviera husle a namiesto punku do publika páli elektrizujúco virtuóznu klasiku. V prvej časti večera by mal hrať Bacha a v druhej vlastné veci, no ide o typ hudobníka z kategórie možné je čokoľvek.
Viva musica! ponúkne aj vtipné hudobné šou dua Igesman & Joo či Mariána Čekovského a organizátori mysleli aj na deti. Nejde len o detský projekt vokálnej skupiny Fragile, rodičia ich vždy pol hodinu pred začiatkom koncertov môžu zveriť ľuďom zo súkromnej materskej školy, ktorí chystajú špeciálny program v Starej radnici.