Najlepšie celovečerné filmy z celého sveta, workshopy, večerníčky, ale aj bizarný výsledok snahy fanatických prívržencov Hviezdnych vojen. Fest Anča má štyri dni nabitého programu.
Spočiatku to vyzeralo ako lokálna akcia pre zopár prívržencov animákov, ktorí museli donekonečna vysvetľovať, že animované filmy nie sú len pre deti, a že slovenská animovaná tvorba nie je mŕtva. Dnes je Fest Anča výnimočným podujatím, na ktorom sa v Žiline stretáva množstvo domácich i zahraničných tvorcov, stále vo veľmi priateľskej atmosfére. Piaty ročník sa začína už zajtra a potrvá do nedele.
Čo treba vidieť
Program sa dá rozdeliť na dve časti – filmovú a nefilmovú. Aj spomedzi filmov si však treba vyberať, Fest Anča ich totiž spolu premietne viac ako 320. Samozrejme, sú rozdelené do niekoľkých sekcií. V súťažnej sekcii krátkych filmov budeme mať aj domáceho zástupcu v podobe Posledného autobusu Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka. Ten sa tento rok ako prvý slovenský film dostal medzi finalistov prestížnej Cartoon d'Or, paneurópskej ceny pre najlepšie krátkometrážne animované filmy, ktoré na Fest Anča tiež uvidíte.
„Osobne sa teším najmä na hororovú sekciu Anča sa bojí, ktorú premietneme v noci,“ hovorí dramaturgička festivalu Alica Gurínová. „Odporúčam aj celovečerný poľský film Jež Jeržy. Je to animovaná adaptácia undergroundového komiksu, ktorý je tŕňom v oku poľskej spoločnosti, politikov aj cirkvi.“
Ďalším tipom je rumunsko-poľský dokument Crulic – Cesta na druhú stranu, ale aj o čosi bizarnejší film Star Wars Uncut. „Vytvorili ho oddaní, viac či menej nadaní fanúšikovia, ktorí si Epizódu IV rozdelili na 15-sekundové sekvencie a následne ich pospájali do jedného celku,“ hovorí Gurínová. Ľudová tvorivosť vraj v ňom má mnoho doteraz nevidených podôb.
Nielen filmy
Ak sa vám nechce presedieť celé dni v kine, stále máte dosť možností. „Jeden z workshopov bude zameraný na lightpainting – techniku kreslenia pomocou svetelných zdrojov rôznych tvarov, farieb a fotoaparátu s nastaveným dlhším časom expozície,“ hovorí Gurínová. „Prednáška Friedricha Kirschnera s názvom Machinima zasa poodhalí, ako je možné nakrúcať filmy s pomocou virtuálnych svetov 3D hier. Kto je skôr na klasiku, na workshope Kinečka sa bude pracovať so 16- a s 35-milimetrovým filmovým pásom tak, ako sa to robilo kedysi pri výrobe experimentálnych filmov.“
Koncerty a výstavy
V priestoroch Stanice Žilina-Záriečie, ktorá je hlavným stanovišťom festivalu, budú mať prednášky aj niektorí hostia: František Jurišič, Anna Solanas (Španielsko), Johnny Kelly (Veľká Británia), Noro Držiak, Frank Braun (Švajčiarsko). Samozrejmosťou je špeciálne vydanie Pecha Kucha Ancha, Animation Karaoke Battle a večerné koncerty skupín WWW, Billy Barman, zoskupenia Malata a projektu Stratasoul.
Cez deň si môžete zájsť na sprievodnú výstavu Frejm baj frejm do Považskej galérie umenia a do práve rekonštruovanej Novej synagógy. Kurátorka Daniela Krajčová vybrala diela sedemnástich autorov z rôznych krajín, ktorí vo svojej tvorbe tiež využívajú animáciu.
Viac o festivale na oficiálnej stránke Fest Anča.