Dnes sa začína náš najväčší festival tradičnej kultúry Východná. Ponúka niekoľko noviniek.
„Keď sa ktosi, kto nikdy nebol na tradičnom folklórnom festivale, rozhodne, že to chce zažiť, Východná mu na prvýkrát možno spôsobí šok. Je to naozaj obrovský festival, netreba sa ho však báť – to čo tam, nezažijete nikde inde,“ hovorí choreograf Fero Morong. Od zajtra do nedele bude na našom najstaršom folklórnom festivale šéfovať Humnu a o týždeň neskôr aj obľúbenému Tanečnému domu Nay na Pohode. Scény, kde sa od rána do noci tancuje, sa nemôžu volať rovnako, nie je predsa festival ako festival.
Nechcú len sedieť
„Mali by prísť možno aj tí, čo sú zaťažení predsudkami minulého obdobia a nazdávajú sa, že folklór – to je štyridsať rokov diktátu. Pochopia, že nikto tam nič nediktuje, že folklór je veľmi spontánny a že aj na takomto festivale má človek na výber. V tradičnej kultúre je ohromná rôznorodosť,“ hovorí Morong.
S Humnom, a teda scénou, kde prebiehajú tanečné a hudobné workshopy, začínal na Východnej ešte pred pár rokmi. Najprv sa nápad neujal, vlani však zožal úspech a vyhliadky do budúcich ročníkov vyzerajú nádejne. „Máme už viac skúseností, každý rok spolupracujeme s Pohodou, organizujeme tanečné domy v Bratislave aj Košiciach. Pasívne pozeranie sa či popíjanie sú už prežitkom, keď idú ľudia na festival, chcú toho zažiť čo najviac. Sú oveľa uvoľnenejší, než sme boli zvyknutí, vyhľadávajú atrakcie, adrenalín, chcú sa učiť,“ vysvetľuje.
Folklór: Folklove
Program Humna je, samozrejme, podobne ako jeho názov prispôsobený duchu festivalu – budú tam ukážky a workshopy tancov a hudby z rôznych regiónov Slovenska, ale aj etnických a minoritných skupín. Vystúpi Pressburger Klezmer Band, bude workshop rómskych tancov. To je však iba jedna časť programu.
Festival sa začne dnes, presne desať minút pred štvrtou popoludní, večer bude na hlavnom pódiu Lúčnica s programom Môj život, ktorý vznikol k výročiu Štefana Nosáľa v réžii Jána Ďurovčíka. V sobotu večer vystúpi napríklad súbor Technik so skvelým programom Folklove. „Na nič sa v ňom nehráme, robíme to, čo máme radi, a preto verím, že jeho atmosféru nasajú aj tí, ktorí nevedia, čo majú od folklóru čakať,“ hovorí Fero Morong, ktorý ho s Barborou Morongovou vytváral. „Z programu treba vidieť aj zahraničné súbory či Šaffovu ostrohu – je to celoslovenská súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci, ktorá práve oslavuje dvadsať rokov svojho pôsobenia,“ hovorí.
Naživo aj z domu
Vo vymenovávaní by sa dalo pokračovať: koncert legendárnej rómskej kapely Parno Graszt z Maďarska, scéna Talenty, kde sa môže ktokoľvek predviesť, diskusie, rezbárske či keramické dielne, samostatný program pre deti, jarmok remesiel a, samozrejme, stánky s tradičnými jedlami, na čom si organizátori vraj dali tento rok záležať. A v nedeľu ráno bude s účasťou folklórnych súborov aj svätá omša.
Zdá sa, že zažiť šok z folklóru môže byť napokon celkom príjemné. A ak chcete iba okúsiť, portál MeToo bude z 58. ročníka Východnej sprostredkúvať živé prenosy cez internet.