SME

Ľavou rukou k pravému výsledku

Na začiatku bolo ľaváctvo. Neskôr, keď sa stalo jedným z objektov mojej profesie, ma záujem o nové vedecké poznatky o tomto fenoméne priviedol až k neuropatológovi Františkovi Koukolíkovi a jeho úžasným knihám

KNIHA TÝŽDŇA / ZVÍŘE POLITICKÉ

Na začiatku bolo ľaváctvo. Neskôr, keď sa stalo jedným z objektov mojej profesie, ma záujem o nové vedecké poznatky o tomto fenoméne priviedol až k neuropatológovi Františkovi Koukolíkovi a jeho úžasným knihám

Ide ma poraziť, keď stredoveký panovník v historickom filme podpisuje listiny ľavou rukou. Deti do dvadsiateho storočia boli považované za malých ľudí bez práv a ľaváci nesmeli používať ľavú ruku aj preto, že bola od diabla. Ešte v dvadsiatom storočí sme ľavou nesmeli dokonca ani jesť polievku.

Pravoruká ľavicová totalita

Na pravorukú ľavicovú totalitu mi čudné usporiadanie vlastného mozgu umožnilo kašľať. V prvej triede som pristúpila na hru, že sa učím čítať, hoci som doma čítala bohatierske byliny. Používala som pravú ruku, ako kázali. Ľavici to neprekážalo. Keď bolo treba, zafungovala totožne v kreslení a písaní, akurát zrkadlovo. Zrkadlové písmo, kresba a maľba nadobúdali tie isté znaky ako „pravé“ písmo. Videla som (poznaj sám seba), že tvar a znaky písma sa aj u nepoužívanej ruky tvoria v mozgu.

Zaujímalo ma potom sem-tam pri stálej fascinácii štúdiom ľudského správania, čo by bolo napríklad pri mŕtvici či nádore. Zdalo sa mi, že štruktúra mozgu a obecne prijímané kánony o jeho funkciách akosi nie sú vždy synchrónne s mojimi skúsenosťami a poznaním ľudského správania ani s vnútrom mojej vlastnej hlavy. (Obojrukosť sa mi však hodila na rýchlú robotu na výtvarnej škole, na šaškovanie pri pive s kreslením dvojitých portrétov, na písanie kacírskych poznámok zrkadlovým písmom na nudných poradách, zrýchlenie manuálnej roboty a k úvahám otca za normalizácie „čo keby sme si tebou privyrobili v cirkuse“.)

Netvory, nástroje, obrana

Pri jednej z káuz s týranými deťmi v našej poradni som hľadala novoty o ľaváctve nie z hľadiska psychológie, tú nemám za nič, ale neurológie. Pri kopách táranín a fantazmagórií som narazila na báječný titul Vzpoura deprivantů. Názov ma uhranul. To som ešte netušila, čo mi s mozgom urobí obsah knižky neuropatológa Františka Koukolíka a psychiatričky Jany Drtilovej, ktorá sa navyše v teréne pohybuje v podobnej oblasti ako my v našej práci. Kniha bola prepracovaním bestselleru spred desiatich rokov so skvelým podtitulom Nestvůry, nástroje, obrana.

„Valí se to na nás den za dnem, rok za rokem. Epidemická vlna násilí, kriminality a korupce. Nájemní vrazi. Kocourkovští ministři. Sekty páchající vraždy a homadné sebevraždy. Tělesně a duševně týrané děti. Noví a noví narkomani. Šarlatáni, kteří ´léčí´ nezvládnutelné zhoubné nádory a ozřejmují naše minulé životy. Podvody ve vědě a antivěda. Pokles v úrovni vzdělání dětí...“- toľko zo zadnej strany a kto verí nielen môjmu vkusu, ale záujmu čitateľov, s chuťou do toho a „půl je hotovo“.

Medonosné včely a Agatha ChristieNedalo mi.

Našla som pána profesora na sieti, pozrela som sa s rešpektom na atraktívne neoholenú zamyslenú tvár. Po prečítaní kníh Lidský mozek, Sociální mozek, Proč se Dostojevský mýlil a Život s deprivanty som sa odvážila spýtať sa aj na ľaváctvo. Výmena mailov a fotografií vyústila poslaním mojich duálnych obrázkov a písačiek do pripravovanej knihy o ľaváctve.

Režisér Dušan Trančík pozval profesora na VŠMU do Bratislavy. Paráda. Odišiel iba jeden študent. Človek nielenže počúva ako zarezaný. V hlave sa mu postupne začínajú rojiť včely a aj by uveril, že medonosné tiež.

Agatha Christie vložila postave spisovateľky Ariadny Oliverovej do kníh o Herculovi Poirotovi vlastnú nechuť k ad hoc priaznivcom a fanúšikom na prezentáciách, neschopnosť vyprodukovať nadšenie synchrónne s ich nadšením, obavu z vlastnej neadekvátnosti k dielu, neschopnosť povedať niečo lepšie, než napísala, strach, že sklame očakávania.

Postála som pred školou, povedala som, to som ja a ďakujem, nebudem zdržovať a pobrala som sa preč. Aj na to je dobrá literatúra

S učením neobmedzeným

Mám šťastie, na prízemí na Medenej máme malé kníhkupectvo s knižným fanatikom Bandim Polákom. Spočiatku volal: „Došiel vám váš Koukolíček.“ Na rozdiel od mnohých je kníhkupec čítavý, nedávno volá: „Došiel pán profesor Koukolík, nádhera!“ Zvíře politické – eseje o lidské nátuře (Galén 2012) by som pokojne zamenila aj so zdrojmi, odkazmi a poznámkovým aparátom za všetko, čo sa dnes vyučuje na sociológii a politológii a rôznych derivátoch týchto vied, ktoré sú u nás doménou bývalých vedeckých komunistov a marxistov a približnými vedičkami.

Už len názvy kapitol pôsobia impresívne: Sociální řád jako druh veřejného statku; Tajný život levičáků a pravičáků; Odborářka pravicová; Soucit chudých, soucit bohatých; Omyl profesionálního cynismu a omyl profesionálního altruismu; Větší pozornost záporným informacím... A obsah? Akurát! Kúpiť a čítať (s ručením neobmedzeným).

ico

Ďalšie knihy

Jak si lidé hrají?

Radioservis, 2009

Otázka v názve je postavená na zveličení a irónii. Autor v tomto duchu – teda prístupne, avšak s využitím celého svojho odborného zázemia – pojednáva o zásadných témach ľudskej existencie, ako je starnutie, vzťah k náboženstvu, násilné riešenie konfliktov, deprivácia, absurdita, iracionalita.

Lidství

Galén, 2010

O pochopenie a opis ľudstva alebo nátury, ľudskej prirodzenosti, sa celé písané dejiny pokúšajú filozofi väčšiny škôl, teológovia vari všetkých náboženstiev a s nimi rad umelcov. Až neskôr sa ním začali trápiť historici i lekári a spolu s evolucionistami i sociológovia a psychológovia. Kognitívna, afektívna a sociálna neuroveda sú na tejto ceste najmladšie. Táto knižka v trinástich kapitolách opisuje, čo robí človeka človekom na úrovni funkčných systémov ľudského mozgu a ich vzťahov ako k vonkajšiemu svetu, tak k sebe navzájom.

Nejspanilejší ze všech bohů

Karolinum, 2012

Čo je láska? Existuje jediná láska, existujú dva alebo deväť druhov lásky? Sú všetci ľudia na svete v podstate rovnakí, alebo sa ľudia z Ďalekého východu môžu hlboko líšiť od ľudí zo západného kultúrneho okruhu? A to najťažšie nakoniec: čo je čas? Líši sa čas ľudský od fyzikálneho? To sú otázky, ktoré sa ešte pred nedávnom zdali neprístupné vedeckému skúmaniu a riešeniu. Vývoj sociálnej, kognitívnej a afektívnej neurovedy dokázal, že takto uchopiteľné sú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 752
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 907
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 257
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 084
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 837
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 774
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 080
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 880
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu