SME

Ľavou rukou k pravému výsledku

Na začiatku bolo ľaváctvo. Neskôr, keď sa stalo jedným z objektov mojej profesie, ma záujem o nové vedecké poznatky o tomto fenoméne priviedol až k neuropatológovi Františkovi Koukolíkovi a jeho úžasným knihám

KNIHA TÝŽDŇA / ZVÍŘE POLITICKÉ

Na začiatku bolo ľaváctvo. Neskôr, keď sa stalo jedným z objektov mojej profesie, ma záujem o nové vedecké poznatky o tomto fenoméne priviedol až k neuropatológovi Františkovi Koukolíkovi a jeho úžasným knihám

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide ma poraziť, keď stredoveký panovník v historickom filme podpisuje listiny ľavou rukou. Deti do dvadsiateho storočia boli považované za malých ľudí bez práv a ľaváci nesmeli používať ľavú ruku aj preto, že bola od diabla. Ešte v dvadsiatom storočí sme ľavou nesmeli dokonca ani jesť polievku.

SkryťVypnúť reklamu

Pravoruká ľavicová totalita

Na pravorukú ľavicovú totalitu mi čudné usporiadanie vlastného mozgu umožnilo kašľať. V prvej triede som pristúpila na hru, že sa učím čítať, hoci som doma čítala bohatierske byliny. Používala som pravú ruku, ako kázali. Ľavici to neprekážalo. Keď bolo treba, zafungovala totožne v kreslení a písaní, akurát zrkadlovo. Zrkadlové písmo, kresba a maľba nadobúdali tie isté znaky ako „pravé“ písmo. Videla som (poznaj sám seba), že tvar a znaky písma sa aj u nepoužívanej ruky tvoria v mozgu.

Zaujímalo ma potom sem-tam pri stálej fascinácii štúdiom ľudského správania, čo by bolo napríklad pri mŕtvici či nádore. Zdalo sa mi, že štruktúra mozgu a obecne prijímané kánony o jeho funkciách akosi nie sú vždy synchrónne s mojimi skúsenosťami a poznaním ľudského správania ani s vnútrom mojej vlastnej hlavy. (Obojrukosť sa mi však hodila na rýchlú robotu na výtvarnej škole, na šaškovanie pri pive s kreslením dvojitých portrétov, na písanie kacírskych poznámok zrkadlovým písmom na nudných poradách, zrýchlenie manuálnej roboty a k úvahám otca za normalizácie „čo keby sme si tebou privyrobili v cirkuse“.)

SkryťVypnúť reklamu

Netvory, nástroje, obrana

Pri jednej z káuz s týranými deťmi v našej poradni som hľadala novoty o ľaváctve nie z hľadiska psychológie, tú nemám za nič, ale neurológie. Pri kopách táranín a fantazmagórií som narazila na báječný titul Vzpoura deprivantů. Názov ma uhranul. To som ešte netušila, čo mi s mozgom urobí obsah knižky neuropatológa Františka Koukolíka a psychiatričky Jany Drtilovej, ktorá sa navyše v teréne pohybuje v podobnej oblasti ako my v našej práci. Kniha bola prepracovaním bestselleru spred desiatich rokov so skvelým podtitulom Nestvůry, nástroje, obrana.

„Valí se to na nás den za dnem, rok za rokem. Epidemická vlna násilí, kriminality a korupce. Nájemní vrazi. Kocourkovští ministři. Sekty páchající vraždy a homadné sebevraždy. Tělesně a duševně týrané děti. Noví a noví narkomani. Šarlatáni, kteří ´léčí´ nezvládnutelné zhoubné nádory a ozřejmují naše minulé životy. Podvody ve vědě a antivěda. Pokles v úrovni vzdělání dětí...“- toľko zo zadnej strany a kto verí nielen môjmu vkusu, ale záujmu čitateľov, s chuťou do toho a „půl je hotovo“.

SkryťVypnúť reklamu

Medonosné včely a Agatha ChristieNedalo mi.

Našla som pána profesora na sieti, pozrela som sa s rešpektom na atraktívne neoholenú zamyslenú tvár. Po prečítaní kníh Lidský mozek, Sociální mozek, Proč se Dostojevský mýlil a Život s deprivanty som sa odvážila spýtať sa aj na ľaváctvo. Výmena mailov a fotografií vyústila poslaním mojich duálnych obrázkov a písačiek do pripravovanej knihy o ľaváctve.

Režisér Dušan Trančík pozval profesora na VŠMU do Bratislavy. Paráda. Odišiel iba jeden študent. Človek nielenže počúva ako zarezaný. V hlave sa mu postupne začínajú rojiť včely a aj by uveril, že medonosné tiež.

Agatha Christie vložila postave spisovateľky Ariadny Oliverovej do kníh o Herculovi Poirotovi vlastnú nechuť k ad hoc priaznivcom a fanúšikom na prezentáciách, neschopnosť vyprodukovať nadšenie synchrónne s ich nadšením, obavu z vlastnej neadekvátnosti k dielu, neschopnosť povedať niečo lepšie, než napísala, strach, že sklame očakávania.

SkryťVypnúť reklamu

Postála som pred školou, povedala som, to som ja a ďakujem, nebudem zdržovať a pobrala som sa preč. Aj na to je dobrá literatúra

S učením neobmedzeným

Mám šťastie, na prízemí na Medenej máme malé kníhkupectvo s knižným fanatikom Bandim Polákom. Spočiatku volal: „Došiel vám váš Koukolíček.“ Na rozdiel od mnohých je kníhkupec čítavý, nedávno volá: „Došiel pán profesor Koukolík, nádhera!“ Zvíře politické – eseje o lidské nátuře (Galén 2012) by som pokojne zamenila aj so zdrojmi, odkazmi a poznámkovým aparátom za všetko, čo sa dnes vyučuje na sociológii a politológii a rôznych derivátoch týchto vied, ktoré sú u nás doménou bývalých vedeckých komunistov a marxistov a približnými vedičkami.

Už len názvy kapitol pôsobia impresívne: Sociální řád jako druh veřejného statku; Tajný život levičáků a pravičáků; Odborářka pravicová; Soucit chudých, soucit bohatých; Omyl profesionálního cynismu a omyl profesionálního altruismu; Větší pozornost záporným informacím... A obsah? Akurát! Kúpiť a čítať (s ručením neobmedzeným).

SkryťVypnúť reklamu

ico

Ďalšie knihy

Jak si lidé hrají?

Radioservis, 2009

Otázka v názve je postavená na zveličení a irónii. Autor v tomto duchu – teda prístupne, avšak s využitím celého svojho odborného zázemia – pojednáva o zásadných témach ľudskej existencie, ako je starnutie, vzťah k náboženstvu, násilné riešenie konfliktov, deprivácia, absurdita, iracionalita.

Lidství

Galén, 2010

O pochopenie a opis ľudstva alebo nátury, ľudskej prirodzenosti, sa celé písané dejiny pokúšajú filozofi väčšiny škôl, teológovia vari všetkých náboženstiev a s nimi rad umelcov. Až neskôr sa ním začali trápiť historici i lekári a spolu s evolucionistami i sociológovia a psychológovia. Kognitívna, afektívna a sociálna neuroveda sú na tejto ceste najmladšie. Táto knižka v trinástich kapitolách opisuje, čo robí človeka človekom na úrovni funkčných systémov ľudského mozgu a ich vzťahov ako k vonkajšiemu svetu, tak k sebe navzájom.

SkryťVypnúť reklamu

Nejspanilejší ze všech bohů

Karolinum, 2012

Čo je láska? Existuje jediná láska, existujú dva alebo deväť druhov lásky? Sú všetci ľudia na svete v podstate rovnakí, alebo sa ľudia z Ďalekého východu môžu hlboko líšiť od ľudí zo západného kultúrneho okruhu? A to najťažšie nakoniec: čo je čas? Líši sa čas ľudský od fyzikálneho? To sú otázky, ktoré sa ešte pred nedávnom zdali neprístupné vedeckému skúmaniu a riešeniu. Vývoj sociálnej, kognitívnej a afektívnej neurovedy dokázal, že takto uchopiteľné sú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 108
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 964
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 660
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 531
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 376
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 413
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 451
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 306
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu