SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Pohoda sa začína

Prečitajte si, ktorých hudobníkov a prečo odporúča vidieť šéf festivalu Michal Kaščák, čo zaujímavé okrem hudby sa bude diať a pár praktických rád, ako stráviť víkend na trenčianskom letisku v pohode.

Z minuloročnej Pohody. Teraz tiež hlásia horúčavy, ale aj búrky.Z minuloročnej Pohody. Teraz tiež hlásia horúčavy, ale aj búrky. (Zdroj: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Trenčianske letisko sa už zmenilo na festivalový areál.

Michal Kaščák vraví, že ak niečo vystihuje tento ročník, je to dnešný večer venovaný Václavovi Havlovi, kde si zahrajú jeho priatelia: americký pesničkár Lou Reed a česká skupina Plastic People of the Universe, bočnú stenu pódia ozdobí 12-metrové Súhvezdie Havla od výtvarníka Ruda Sikoru.

Šéf festivalu za druhý symbol Pohody 2012 považuje Liverpoolské oratórium Paula McCartneyho, kde sa v sobotu dopoludnia spojí Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so zbormi Lúčnica a Pressburger Singers a štyrmi speváckymi sólistami. Nedávnu sedemdesiatku ďalšieho slávneho svetového hudobníka pripomenie aj slávnostná promenáda. Diváci si budú môcť požičať slávnostné oblečenie priamo v areáli.

Predpovede počasia hlásia naďalej vysoké teploty, cez víkend však hrozia aj búrky. Aktuálne predpovede špeciálne pre trenčianske letisko nájdete na webstránke festivalu, kde si rovnako môžete pozrieť ako to práve vyzerá v areáli cez webkameru.

ico

Hudobné tipy Michala Kaščáka

Šéf festivalu schválne vynechal veľké mená a domácu scénu, tých väčšina divákov pozná.

Štvrtok:

Bol by som rád, keby ľudia videli premiéru filmu Pohoda 2011. Okrem Lou Reeda s Plastikmi zahrajú Asteroid Galaxy Tour veselú nenáročnú zábavu a Caribou ponúka veľa zaujímavého v elektronickom svete. Vo štvrtok odporúčam hlavne prísť - festival sa tým predĺži.

Piatok:

Mangrove Steel Band - 12.00 Bažant stage

Keď som ich videl na Youtube, vypátral som ich a presvedčil. Takýchto kapiel je veľa, ale oni sú výnimoční. Väčšinou sú to potomkovia prisťahovalcov z londýnskeho Notting Hillu, 25 ľudí bude hrať na plechové bubny, roztancovaný Karibik, kde sa všetci tešia.

Kitty Daisy & Lewis - 16.00 Bažant stage

Stelesnenie pozitívneho v hudbe. Rockabilly, výborne zahrané troma súrodencami, ktorých sprevádzajú ich rodičia, čo sa mi veľmi páči.

Dry the River - 16.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Britská pomalšia gitarovka, nie klasická vypaľovačka so zaujímavým spevom.

Little Roy - 17.00 Orange stage

Reggae prerábky Nirvany.

The Heavy - 19.00 Orange stage

Keď som ich videl prvýkrát ako odporúčanie od agenta, hneď som mu písal. Keby Morphine hrali blues, znelo by asi takto. Súčasné nebluesové blues.

Jamaican Legends - 22.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Samé hviezdy jamajskej hudby, nielen reggae, ale aj džezu a popu. Montyho Alexandra nakoniec nahradil klávesák s menom Tyron, ktorý hrával s Bobom Marleym.

Screaming Females - 22.00 Európa

Americká kapela, ktorú keď som videl, skoro som odpadol. Frontwomanka vyzerá ako z filmu Alfreda Hitchcocka a na gitaru hrá neuveriteľne. Je to tajfún.

Bat for Lashes - 23.00 Orange stage

Veľmi kreatívne a pekné zároveň.

Movits! - 01.00 Nay tanečný dom

Elektroswing zo Švédska.

Sebastian - 2.45 Dome

Chcel som ho roky rokúce. Som rád, že konečne ukáže tú v niečom čudnú tvár elektroniky, ale v tom pozitívnom zmysle. Má k nej detsky hravý, ale nie infantilný prístup.

Technik_res.jpg

Sobota

Technik Folklove - 10.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Premiéra koncipovaného folklórneho pásma na festivale, o ktorú sa postará súbor Technik.

Orquesta Típica Fernandez Fierro - 19.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Šialené drsné tango z ulice, a tá kapela tak naozaj vznikla, bez marketingových producentov či zo stretnutia vzdelaných argentínskych muzikantov.

Anna Calvi - 20.00 Orange stage

Jedna z nových dív mladého britského hudobného sveta. Poetika blízka Nickovi Cavovi, ale je to originálna osobnosť.

Emiliana Torrini - 21.00 Bažant stage

Islandská pesničkárka, ktorá má rôzne polohy od veselých po zamyslené. Keď sa na ňu človek pozerá, má pocit, že to je naozajstná hudba. Všetko sedí (pozn. V zajtrajšom vydaní SME nájdete s ňou rozhovor).

Warpaint - 22.00 Orange stage

Veľmi zaujímavá britská gitarovka, v ktorej hrajú zhodou okolností štyri ženy.

ico

Filmy, debaty, tanec, knihy

Keď už máte koncertov dosť, na Pohode je veľa iných možností, ako stráviť čas

Bažant kinematograf: Už tradičná súčasť každej Pohody, uvidíte filmy Občan Havel přikuluje, Polnoc v Paríži, Ticho nad oblakmi, Posledný autobus, Zvonky šťastia, Dust and Glitter, Don't Stop, Trou de Fer, Rolling Stones – Shine a Light, ale aj večerníčky Viktora Kubala Puf a Muf. Na sobotný večer je nachystaná aj spomienka na speváčku a výtvarníčku Bety K. Majerníkovú zo skupiny Noiscut.

Dobrá krajina: Celý piatok a sobotu divadelné aj hudobné vystúpenia, ale najmä diskusie. K slovu sa dostanú rôzne mimovládne organizácie, občianske združenia a ich hostia z kultúrneho, politického a spoločenského života. Debatovať sa bude napríklad na témy: Etika médií (B. Ondrášik, M. Kostolný, I. Netík, L. Diko, L. Barmošová), O gorile po Gorile (T. Nicholson, J. Spišiak), Aj my sme tu doma! (P. Hunčík, I. van Oijen, S. Choudhury, S. Daniel), Európa zdola (I. Radičová, M. Hvorecký, J. Šiklová, M. Kocáb, M. M. Šimečka). V piatok večer príde rad aj na Filantropickú Pecha Kucha Night – desať príbehov, ktoré vás chytia.

Nay tanečný dom: Tiež tradičná scéna, ktorá patrí medzi veľmi obľúbené. Každý deň tam budú prebiehať tanečné a hudobné workshopy, napríklad argentínskeho tanga, rusínskych tancov, swingu, orientálnych či rómskych tancov, ale aj koncerty skupín, na ktoré sa tiež dobre tancuje – Hugo Čáves Orchestra, Stealing Sheep, Longital, Zapaska a ďalších.

KC Dunaj: Obľúbené bratislavské kultúrne centrum má na Pohode vlastnú scénu – prenesie tam svoje Kreatívne ráno, ktorého sa zúčastní Viktor Frešo, Šimon Kliman a Rudo Sikora, Ján Boleslav Kladivo tu uvedie svoju knihu, debatovať sa bude o vytváraní komunitných priestorov a každé ráno si môžete prísť od 7.00 zacvičiť jogu.

Literárny klub: Ak máte radi slovenskú literatúru – toto je miesto, kde zažijete svojich obľúbených autorov a autorky. Čítať a rozprávať budú napríklad: Monika Kompaníková, Mária Modrovich, Marek Vadas, Péter Hunčík, Tomáš Ulej uvedie svoju knihu aforizmov Ale, Ivan Štrpka surrealistický román venovaný Dežovi Ursinymu, Fest Anča premietne ocenené animované filmy.

.týždeň: Kolegovia z .týždňa sa rozhodli vztýčiť vlastný stan s programom. V nočnom klube si môžete prísť podiskutovať s redaktormi a vypočuť unplugged koncert domácich etnohviezd Banda, debatovať sa tu bude aj o vede, šírení hudby, verejnoprávnej televízii alebo sa dá zapojiť do turnaja v stolnom hokeji.

pohoda3_res.JPG

ico

Jedenásť praktických rád pre pohodu

Čo sa vám pred festivalom Pohoda a počas neho môže zísť.

Kedy a za koľko: Areál trenčianskeho letiska sa otvorí vo štvrtok o 14.00 h, parkovisko pre autá bude otvorené od 12.00 h. Nezabudnite si lístok. Ak sa to predsa len stane, alebo lístok ešte nemáte, budú sa dať kúpiť pri vstupe, vyjdú vás na 99 eur.

Ako sa tam dostanete: vlastným autom (od obcí Opatovce a Veľké Bierovce, prístup od Trenčína nie je možný, lístok na parkovanie v predpredaji kúpite za 9 eur, na mieste za 25), špeciálnym festivalovým autobusom z desiatich slovenských miest (lístky sú už vypredané), kyvadlovkou (zo Železničnej stanice Trenčín premáva od štvrtka 15.00 h do nedele 12.00 h), taxíkom (označené taxíky s nálepkami festivalu so zmluvnými cenami), pešo (vstup od časti Nozdrkovce).

Kde môžete prenocovať: v stane (dve stanové mestečká sú rozdelené do sektorov, stanovanie na parkovisku a mimo vyhradených priestorov je zakázané), v karavane či obytnom aute (v špeciálnom sektore stanového mestečka od Opatoviec sa bude dať pripojiť sa na elektriku, treba si kúpiť nálepku – v predpredaji za 25 eur, na mieste za 39), v stanovom hoteli Tent Inn (stan pre dve osoby s karimatkami a dekami vyjde na tri noci 28 eur), v okolitých penziónoch a hoteloch (viac info poskytne Kultúrno-informačné centrum na čísle 0421 32 743 35 05).

O bezpečnosť a informácie sa postarajú: Infostánok, Núdzová infolinka, Bezpečnostná služba, Zdravotná služba (sanitky, stany – možnosť uschovania inzulínu či iných liekov v chladničkách), crowd asistenti, Straty a nálezy, Úschovňa, kde si môžete odložiť cenné veci, všetci zamestnanci aj brigádnici budú označení páskami a vestami, aby boli ľahko rozpoznateľní. Samozrejmosťou je možnosť dobiť si mobil, internetový pavilón, ale aj pokrytie wifi sieťou. Celý areál festivalu je bezbariérový, pre invalidov sú vyhradené aj samostatné WC.

Deti sú vítané: Pre rodiny s deťmi je vyhradený samostatný areál na stanovanie s vlastnými hygienickými zariadeniami, k dispozícii bude aj špeciálny Škoda family park, kde sa o deti bude profesionálna služba môcť postarať každý deň od 9.00 do 21.00 h, všetky informácie získate pri vstupe alebo od zamestnancov parku.

Čo si zobrať: Preukaz poistenca, občiansky preukaz, hygienické potreby, peniaze, potrebné lieky, pokrývky hlavy, opaľovací krém, veci na prespanie, všetko ostatné podľa vlastnej chuti.

Zákazy: Vnášať do areálu sklené nádoby a fľaše, pyrotechnické predmety, dáždniky, otvorený oheň, drogy, psychotropné látky, horľaviny, filmové kamery, videokamery ani profesionálne fotoaparáty. Môžete použiť plnoautomatické fotoaparáty, ale nie na fotografovanie vystúpení interpretov (a ak už, tak v nočných hodinách aspoň bez blesku), počas vystúpení headlinerov platí absolútny zákaz fotografovania pre neakreditovaných fotografov. Prísne zakázaný je crowdsurfing a stagediving, vo všetkých stanoch a v detskom kútiku je zakázané fajčenie.

Hygiena: „Obľúbených“ Toi Toi bude asi 400, spŕch 120, rady pred nimi budú zaručene dlhé. Nezabudnite, že pitná voda je len v označených cisternách.

Nestraťte náramok: Aj počas festivalu môžete byť vyzvaní o identifikáciu náramkom, ktorí dostanete pri vstupe, návštevníci, ktorí z akého koľvek dôvodu náramok mať nebudú – budú vyvedení. Ak z areálu budete chcieť odísť a vrátiť sa, musíte si od usporiadateľskej služby vypýtať návratku označenú kódom – prejdete ňou turniketom a preukážete sa ňou aj pri návrate.

Čo budete jesť: Vo viacerých zónach bude sústredené množstvo stánkov s rozmanitou ponukou jedál a nápojov, vrátane vegetariánskych. Mali by ste sa v nich ľahko zorientovať aj vďaka gastro mape, ktorú nájdete v areáli. Známa je už aj jednotná cena piva – 1,30 eur.

Počasie: Extrémne horúčavy by mali pokračovať aj ku koncu týždňa počas trvania festivalu. Organizátori spolupracujú so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý pripravuje predpoveď počasie špeciálne pre oblasť trenčianskeho letiska. Aktualizovanú verziu nájdete na stránke festivalu. Možný je aj výskyt prehánok a búrok, preto si okrem opaľovacieho krému a pokrývky hlavy pribaľte aj pršiplášť a vhodnú obuv.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 819
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 813
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 934
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 258
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 216
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 635
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 958
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 686
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 640
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Bažant Pohoda 2012

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

3 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

2 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

7 h