Pohoda sa začína

Prečitajte si, ktorých hudobníkov a prečo odporúča vidieť šéf festivalu Michal Kaščák, čo zaujímavé okrem hudby sa bude diať a pár praktických rád, ako stráviť víkend na trenčianskom letisku v pohode.

Z minuloročnej Pohody. Teraz tiež hlásia horúčavy, ale aj búrky.(Zdroj: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Trenčianske letisko sa už zmenilo na festivalový areál.

Michal Kaščák vraví, že ak niečo vystihuje tento ročník, je to dnešný večer venovaný Václavovi Havlovi, kde si zahrajú jeho priatelia: americký pesničkár Lou Reed a česká skupina Plastic People of the Universe, bočnú stenu pódia ozdobí 12-metrové Súhvezdie Havla od výtvarníka Ruda Sikoru.

Šéf festivalu za druhý symbol Pohody 2012 považuje Liverpoolské oratórium Paula McCartneyho, kde sa v sobotu dopoludnia spojí Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so zbormi Lúčnica a Pressburger Singers a štyrmi speváckymi sólistami. Nedávnu sedemdesiatku ďalšieho slávneho svetového hudobníka pripomenie aj slávnostná promenáda. Diváci si budú môcť požičať slávnostné oblečenie priamo v areáli.

Predpovede počasia hlásia naďalej vysoké teploty, cez víkend však hrozia aj búrky. Aktuálne predpovede špeciálne pre trenčianske letisko nájdete na webstránke festivalu, kde si rovnako môžete pozrieť ako to práve vyzerá v areáli cez webkameru.

ico

Hudobné tipy Michala Kaščáka

Šéf festivalu schválne vynechal veľké mená a domácu scénu, tých väčšina divákov pozná.

Štvrtok:

Bol by som rád, keby ľudia videli premiéru filmu Pohoda 2011. Okrem Lou Reeda s Plastikmi zahrajú Asteroid Galaxy Tour veselú nenáročnú zábavu a Caribou ponúka veľa zaujímavého v elektronickom svete. Vo štvrtok odporúčam hlavne prísť - festival sa tým predĺži.

Piatok:

Mangrove Steel Band - 12.00 Bažant stage

Keď som ich videl na Youtube, vypátral som ich a presvedčil. Takýchto kapiel je veľa, ale oni sú výnimoční. Väčšinou sú to potomkovia prisťahovalcov z londýnskeho Notting Hillu, 25 ľudí bude hrať na plechové bubny, roztancovaný Karibik, kde sa všetci tešia.

Kitty Daisy & Lewis - 16.00 Bažant stage

Stelesnenie pozitívneho v hudbe. Rockabilly, výborne zahrané troma súrodencami, ktorých sprevádzajú ich rodičia, čo sa mi veľmi páči.

Dry the River - 16.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Britská pomalšia gitarovka, nie klasická vypaľovačka so zaujímavým spevom.

Little Roy - 17.00 Orange stage

Reggae prerábky Nirvany.

The Heavy - 19.00 Orange stage

Keď som ich videl prvýkrát ako odporúčanie od agenta, hneď som mu písal. Keby Morphine hrali blues, znelo by asi takto. Súčasné nebluesové blues.

Jamaican Legends - 22.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Samé hviezdy jamajskej hudby, nielen reggae, ale aj džezu a popu. Montyho Alexandra nakoniec nahradil klávesák s menom Tyron, ktorý hrával s Bobom Marleym.

Screaming Females - 22.00 Európa

Americká kapela, ktorú keď som videl, skoro som odpadol. Frontwomanka vyzerá ako z filmu Alfreda Hitchcocka a na gitaru hrá neuveriteľne. Je to tajfún.

Bat for Lashes - 23.00 Orange stage

Veľmi kreatívne a pekné zároveň.

Movits! - 01.00 Nay tanečný dom

Elektroswing zo Švédska.

Sebastian - 2.45 Dome

Chcel som ho roky rokúce. Som rád, že konečne ukáže tú v niečom čudnú tvár elektroniky, ale v tom pozitívnom zmysle. Má k nej detsky hravý, ale nie infantilný prístup.

Technik_res.jpg

Sobota

Technik Folklove - 10.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Premiéra koncipovaného folklórneho pásma na festivale, o ktorú sa postará súbor Technik.

Orquesta Típica Fernandez Fierro - 19.00 Slovenská sporiteľňa aréna

Šialené drsné tango z ulice, a tá kapela tak naozaj vznikla, bez marketingových producentov či zo stretnutia vzdelaných argentínskych muzikantov.

Anna Calvi - 20.00 Orange stage

Jedna z nových dív mladého britského hudobného sveta. Poetika blízka Nickovi Cavovi, ale je to originálna osobnosť.

Emiliana Torrini - 21.00 Bažant stage

Islandská pesničkárka, ktorá má rôzne polohy od veselých po zamyslené. Keď sa na ňu človek pozerá, má pocit, že to je naozajstná hudba. Všetko sedí (pozn. V zajtrajšom vydaní SME nájdete s ňou rozhovor).

Warpaint - 22.00 Orange stage

Veľmi zaujímavá britská gitarovka, v ktorej hrajú zhodou okolností štyri ženy.

ico

Filmy, debaty, tanec, knihy

Keď už máte koncertov dosť, na Pohode je veľa iných možností, ako stráviť čas

Bažant kinematograf: Už tradičná súčasť každej Pohody, uvidíte filmy Občan Havel přikuluje, Polnoc v Paríži, Ticho nad oblakmi, Posledný autobus, Zvonky šťastia, Dust and Glitter, Don't Stop, Trou de Fer, Rolling Stones – Shine a Light, ale aj večerníčky Viktora Kubala Puf a Muf. Na sobotný večer je nachystaná aj spomienka na speváčku a výtvarníčku Bety K. Majerníkovú zo skupiny Noiscut.

Dobrá krajina: Celý piatok a sobotu divadelné aj hudobné vystúpenia, ale najmä diskusie. K slovu sa dostanú rôzne mimovládne organizácie, občianske združenia a ich hostia z kultúrneho, politického a spoločenského života. Debatovať sa bude napríklad na témy: Etika médií (B. Ondrášik, M. Kostolný, I. Netík, L. Diko, L. Barmošová), O gorile po Gorile (T. Nicholson, J. Spišiak), Aj my sme tu doma! (P. Hunčík, I. van Oijen, S. Choudhury, S. Daniel), Európa zdola (I. Radičová, M. Hvorecký, J. Šiklová, M. Kocáb, M. M. Šimečka). V piatok večer príde rad aj na Filantropickú Pecha Kucha Night – desať príbehov, ktoré vás chytia.

Nay tanečný dom: Tiež tradičná scéna, ktorá patrí medzi veľmi obľúbené. Každý deň tam budú prebiehať tanečné a hudobné workshopy, napríklad argentínskeho tanga, rusínskych tancov, swingu, orientálnych či rómskych tancov, ale aj koncerty skupín, na ktoré sa tiež dobre tancuje – Hugo Čáves Orchestra, Stealing Sheep, Longital, Zapaska a ďalších.

KC Dunaj: Obľúbené bratislavské kultúrne centrum má na Pohode vlastnú scénu – prenesie tam svoje Kreatívne ráno, ktorého sa zúčastní Viktor Frešo, Šimon Kliman a Rudo Sikora, Ján Boleslav Kladivo tu uvedie svoju knihu, debatovať sa bude o vytváraní komunitných priestorov a každé ráno si môžete prísť od 7.00 zacvičiť jogu.

Literárny klub: Ak máte radi slovenskú literatúru – toto je miesto, kde zažijete svojich obľúbených autorov a autorky. Čítať a rozprávať budú napríklad: Monika Kompaníková, Mária Modrovich, Marek Vadas, Péter Hunčík, Tomáš Ulej uvedie svoju knihu aforizmov Ale, Ivan Štrpka surrealistický román venovaný Dežovi Ursinymu, Fest Anča premietne ocenené animované filmy.

.týždeň: Kolegovia z .týždňa sa rozhodli vztýčiť vlastný stan s programom. V nočnom klube si môžete prísť podiskutovať s redaktormi a vypočuť unplugged koncert domácich etnohviezd Banda, debatovať sa tu bude aj o vede, šírení hudby, verejnoprávnej televízii alebo sa dá zapojiť do turnaja v stolnom hokeji.

pohoda3_res.JPG

ico

Jedenásť praktických rád pre pohodu

Čo sa vám pred festivalom Pohoda a počas neho môže zísť.

Kedy a za koľko: Areál trenčianskeho letiska sa otvorí vo štvrtok o 14.00 h, parkovisko pre autá bude otvorené od 12.00 h. Nezabudnite si lístok. Ak sa to predsa len stane, alebo lístok ešte nemáte, budú sa dať kúpiť pri vstupe, vyjdú vás na 99 eur.

Ako sa tam dostanete: vlastným autom (od obcí Opatovce a Veľké Bierovce, prístup od Trenčína nie je možný, lístok na parkovanie v predpredaji kúpite za 9 eur, na mieste za 25), špeciálnym festivalovým autobusom z desiatich slovenských miest (lístky sú už vypredané), kyvadlovkou (zo Železničnej stanice Trenčín premáva od štvrtka 15.00 h do nedele 12.00 h), taxíkom (označené taxíky s nálepkami festivalu so zmluvnými cenami), pešo (vstup od časti Nozdrkovce).

Kde môžete prenocovať: v stane (dve stanové mestečká sú rozdelené do sektorov, stanovanie na parkovisku a mimo vyhradených priestorov je zakázané), v karavane či obytnom aute (v špeciálnom sektore stanového mestečka od Opatoviec sa bude dať pripojiť sa na elektriku, treba si kúpiť nálepku – v predpredaji za 25 eur, na mieste za 39), v stanovom hoteli Tent Inn (stan pre dve osoby s karimatkami a dekami vyjde na tri noci 28 eur), v okolitých penziónoch a hoteloch (viac info poskytne Kultúrno-informačné centrum na čísle 0421 32 743 35 05).

O bezpečnosť a informácie sa postarajú: Infostánok, Núdzová infolinka, Bezpečnostná služba, Zdravotná služba (sanitky, stany – možnosť uschovania inzulínu či iných liekov v chladničkách), crowd asistenti, Straty a nálezy, Úschovňa, kde si môžete odložiť cenné veci, všetci zamestnanci aj brigádnici budú označení páskami a vestami, aby boli ľahko rozpoznateľní. Samozrejmosťou je možnosť dobiť si mobil, internetový pavilón, ale aj pokrytie wifi sieťou. Celý areál festivalu je bezbariérový, pre invalidov sú vyhradené aj samostatné WC.

Deti sú vítané: Pre rodiny s deťmi je vyhradený samostatný areál na stanovanie s vlastnými hygienickými zariadeniami, k dispozícii bude aj špeciálny Škoda family park, kde sa o deti bude profesionálna služba môcť postarať každý deň od 9.00 do 21.00 h, všetky informácie získate pri vstupe alebo od zamestnancov parku.

Čo si zobrať: Preukaz poistenca, občiansky preukaz, hygienické potreby, peniaze, potrebné lieky, pokrývky hlavy, opaľovací krém, veci na prespanie, všetko ostatné podľa vlastnej chuti.

Zákazy: Vnášať do areálu sklené nádoby a fľaše, pyrotechnické predmety, dáždniky, otvorený oheň, drogy, psychotropné látky, horľaviny, filmové kamery, videokamery ani profesionálne fotoaparáty. Môžete použiť plnoautomatické fotoaparáty, ale nie na fotografovanie vystúpení interpretov (a ak už, tak v nočných hodinách aspoň bez blesku), počas vystúpení headlinerov platí absolútny zákaz fotografovania pre neakreditovaných fotografov. Prísne zakázaný je crowdsurfing a stagediving, vo všetkých stanoch a v detskom kútiku je zakázané fajčenie.

Hygiena: „Obľúbených“ Toi Toi bude asi 400, spŕch 120, rady pred nimi budú zaručene dlhé. Nezabudnite, že pitná voda je len v označených cisternách.

Nestraťte náramok: Aj počas festivalu môžete byť vyzvaní o identifikáciu náramkom, ktorí dostanete pri vstupe, návštevníci, ktorí z akého koľvek dôvodu náramok mať nebudú – budú vyvedení. Ak z areálu budete chcieť odísť a vrátiť sa, musíte si od usporiadateľskej služby vypýtať návratku označenú kódom – prejdete ňou turniketom a preukážete sa ňou aj pri návrate.

Čo budete jesť: Vo viacerých zónach bude sústredené množstvo stánkov s rozmanitou ponukou jedál a nápojov, vrátane vegetariánskych. Mali by ste sa v nich ľahko zorientovať aj vďaka gastro mape, ktorú nájdete v areáli. Známa je už aj jednotná cena piva – 1,30 eur.

Počasie: Extrémne horúčavy by mali pokračovať aj ku koncu týždňa počas trvania festivalu. Organizátori spolupracujú so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý pripravuje predpoveď počasie špeciálne pre oblasť trenčianskeho letiska. Aktualizovanú verziu nájdete na stránke festivalu. Možný je aj výskyt prehánok a búrok, preto si okrem opaľovacieho krému a pokrývky hlavy pribaľte aj pršiplášť a vhodnú obuv.

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 897
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 550
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 777
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 739
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 286
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 177
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 315
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 872
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 192
 10. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 140

Téma: Bažant Pohoda 2012


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

EKONOMIKA

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby uprostred viazanosti.

Neprehliadnite tiež

Denzel Washington nevyzeral šťastne. Je za černošskými Oscarmi politika?

Vlani na Oscara stačil priemer, tento rok už nie.

Vedel som, že tie Oscary pokašlem, hovoril moderátor (najlepšie komentáre)

Filmové hviezdy priniesli na pódium rôzne poďakovania, ako aj politické komentáre.

Matt, Ben a Casey. Z hercov na odstrel sa stali oscaroví víťazi

Bratia Affleckovci a Matt Damon to dotiahli ďaleko. Ale inde, ako si mysleli.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop