SME

SME na Pohode: Public Enemy priniesli starý rap

Tretí deň festivalu načala skladba slávneho hudobníka pre symfonický orchester, dva zbory a štyroch speváckych sólistov.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

10.00 "Predĺžte si pohodu na celý rok," vravel počas rannej ekumenickej bohoslužby Anton Srholec. Spolu s Danielom Pastirčákom a Annou Polckovou sú už tradičnou festivalovou bodkou. Dnes sa začala vďaka hudobníkom (Boris Lenko, Miloš Valent, Jozef Lupták a ďalším) krásnymi chasidskými piesňami, ktoré spieval Baruch Myers. Návštevníci pomaly odchádzajú z areálu, šestnásty ročník Pohody je za nami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.20 Klasického hiphopu by ste tento rok na festivale veľa nezažili. Fanúšikom takejto hudby to však vynahradili americké legendy Public Enemy. Áno, je pravou, že takáto hudba je dnes vlastne podobné retro ako rokenrol, no kým Emilíana bola splateným dlhom, toto bolo zadosťučinenie.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci neskorý začiatok - údajne pre problémy s mixpultom - a svojsky agresívne, no najmä energické vystúpenie zvládli. Fanúšikov však ostalo dosť na to, aby sa stále dalo vravieť o vydarenom koncerte.

Podobne aj kapela The Kooks nemusí byť pre každého. Táto britská gitarovka však vie, čo robí. Môžeme sa sporiť, či je to viac pop, alebo rokenrol a či indie muzika, alebo vlastne strednoprúd. Publikum však kapela zabaviť vie.

22.07 Dalo by sa to nazvať splatený dlh, ale bolo to oveľa viac. Dať na hlavné pódium v hlavnom čase taký intímny koncert o aký sa postarala Emilíana Torrini, je jednou z vecí, ktorá Pohodu odlišuje od ostatných akcií. Bolo to krásne, výborne vygradované od starých piesní ako Sunny Road až po hitovku Jungle Drum.

Veľké ovácie po jej konci vystriedalo venovanie poslednej skladby Birds obetiam a zraneným pri páde stanu v roku 2009. "Let's stay awake and listen to the dark," spustila Emiliana a prišiel jeden z nezabudnuteľných momentov, na ktoré sa ešte dlho bude spomínať.

SkryťVypnúť reklamu

"Show me when it rains, the place you go to hide.." spievala pôvabná Islanďanka a tie slová dostali úplne iný význam. Zabudli ste na to, koľko je hodín, kto ešte iný má hrať, aj na technické problémy s jej mikrofónom aj odposluchmi alebo na to, že v dave pod pódiom sa niekoľko ľudí veselo rozpráva. Avizovaná búrka areál obišla a zase raz niečo do seba dokonale zapadlo. Magický moment.

20.02 Búrka na festival zatiaľ neprišla. Podľa miestneho meteoservisu sa "zhoršujú podmienky pre vznik búrok. Búrka Pohodu pravdepodobne nezasiahne, iba prehánka."

"Toto je po prvýkrát čo hráme na Slovensku, ďakujeme za takéto privítanie," hovorila skromne medzi pesničkami Anna Calvi jemným hláskom, keď však začala spievať stala sa z nej femme fatale, čo okamžite pochopilo aj publikum. Okrem vlastných skladieb Suzanne and I, Blackout, First Kiss či Desire a ďalších si požičala aj pesničku Surrender Elvisa Presleyho a jednu od Edith Piaf. Už je nám jasné, prečo si ju ako predskokanku vybral aj Nick Cave, je skvelá!

SkryťVypnúť reklamu

19.55 "Toto je asi moja prvá tlačová konferencia v živote," hovorí krátko po príchode islandská pesničkárka Emilíana Torrini. Zhruba pol hodiny bezprostredne rozpráva o tom, ako robí pesničky. Ale aj to, že po narodení dieťaťa sa rozhodla na niekoľko rokov prerušiť koncertovanie.

"Moja kamarátka chcela niečo pomalé a pekné na svadbu," spomína aj na svoju pesničku Jungle Drum. "A ja som im dala túto, čo bolo vlastne také čudné." Skladba je totiž relatívne rýchla.

19.05 Skupine Slobodná Európa konkuruje v intenzite potlesku diskusia s názvom Európa zdola. Je to hlavne kvoli účasti bývalej predsedníčky vlády Ivety Radičovej. Slobodná Európa ukončila fantastický koncert Ivy Bittovej a Čikori (viac sa čoskoro dozviete vo veľkom rozhovore). Slobodka si strihla aj Sweet Jane, pesničku Lou Reeda.

SkryťVypnúť reklamu

18.36 Ľudia sa celý deň skrývali pred slnkom v tieni a rôznych uzavretých stanoch. Niektorí tam aj dospávali predchádzajúcu noc.

18.06 K festivalu smeruje podľa meteorológov ďalšia búrka. Očakáva sa, že areál môže zasiahnuť niekedy okolo ôsmej hodiny večer. Organizátori preto opakujú bezpečnostné pravidlá: skryť sa v aute, vzdialiť sa od železných konštrukcií, vypnúť mobilné telefóny a prípadne si aj čupnúť.

Iva Bittová spolu s Čikori ešte predtým ukazovali, že jej svojská a originálna podoba world music, s prvkami džezu aj folku funguje aj po rokoch. Na takúto muziku však predsa len potrebujete trochu intímnejšie prostredie, než je veľké pódium na hudobnom festivale.

16.17 Čo sa stane, keď sa na jednom pódiu stretne domáca popová hviezda, autentickí rómski muzikanti, akordeonista Boris Lenko, čelista Jozef Lupták a africký bubeník. Napríklad vznikne projekt Cesta domov. Toto spojenie Jany Kirschner a afterPhurikane nie je úplne nové, ale stále funguje. Podarilo sa mu roztancovať davy ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše - bol to špeciálny okamih. O tretej, keď začínali hrať, ostatné stage stíchli, tak ako každý rok od tragédie spôsobenej náhlou búrkou, ktorá pred troma rokmi strhla jednu zo scén. "Stále sme krehkí," povedal Michal Kaščák a premáhajúc slzy pripomenul aj mená tých, ktorí tragédiu neprežili.

15.06 "Thank you Slovakia - We had an amazing night! Hope you did too!" odkazujú fanúšikom britskí Kasabian.

14.38 "Ja som z analógových čias, keď sme my kradli, nahrávali sme si hudbu z platní na audiokazety," hovorí hudobník Anton Popovič na debate o autorských právach, zmluve ACTA a SOZE. Kým veľká časť publika tlieska názoru, že koncept duševného vlastníctva je nezmysel, teda, že krádež hudby z internetu nie je krádež, diskutujúci hovoria o znárodnení myšlienok autorov.

SkryťVypnúť reklamu

Asistenti v dave a počas koncertov nalievajú minerálku. A upozorňujú ľudí, že majú dodržiavať pitný režim - deje sa tak aj počas koncertu českého Bonusa.

12.40 Až 180 účinkujúcich naraz sa ocitlo na pódiu pri prvom sobotňajšom koncerte. O doterajší rekord festivalu sa postaralo Liverpoolské oratórium, ktoré už zaznelo 5. júla na Cyrilometodských dňoch v Terchovej, ešte ho budete môcť počuť aj v pondelok v Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave.

10.50 Kto po celodennom slnku a následnej búrke predsa len nebol unavený - mohol si piatkovú noc na Pohode užiť do sýtosti. Program bežal na niektorých scénach s malým oneskorením, niektoré však fungovali podľa pôvodného plánu. Krátko po tretej sa začalo aj vystúpenie multinštrumentalistu Yanna Tiersena na Orange stejdži.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí si ho spájajú najmä s hudbou k filmom Amélia z Montmartru či Good Bye, Lenin. On sa však označeniu skladateľ či ten, čo robí soundtracky, radšej vyhýba. Ostatné dva roky koncertuje najmä s programom, ktorý je zmesou rocku, ambientu a experimentovania s rôznymi staromódnymi elektronickými mašinkami, čo možno počuť na albumoch Dust Lane a Skyline.

Scéna Dome bežala po skvelom vystúpení Orbital nepretržite až do siedmej rána, medzitým bolo tradičné vítanie slnka s Batatimba, okolo ôsmej sa už premával medzi zobúdzajúcimi sa aj voz s Funny Fellows. O malú chvíľu sa začne koncert, ktorý je jedným z tohtoročných symbolov celého festivalu - Liverpoolske oratórim od Paula McCartneyho.

Zaznie v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, speváckeho zboru Lúčnica a Pressburg Singers. Pred chvíľou sa skončila zvuková skúška, ktorá bola zároveň skúškou toho, aký maximálny počet hudobníkov sa na toto pódium vojde.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: her, jem, tp

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 826
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 37 477
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 24 356
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 551
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 026
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 962
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 524
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu