SME

Pohoda zvládla horúčavy aj búrku

Jej organizátori a fanúšikovia tvrdia, že je tam príjemne a dejú sa tu pestré aj magické veci, odporcovia oponujú, že festival nemá známe mená, je spolitizovaný či drahý. Posledný ročník Pohody vyznel skôr v prospech prvej skupiny.

Symbolom Pohody 2012 je Emiliana Torrini. V roku 2009 jej koncert zrušilo počasie, teraz sa to obrátilo. Avizovaná búrka s krúpami nakoniec Trenčín obišla.Symbolom Pohody 2012 je Emiliana Torrini. V roku 2009 jej koncert zrušilo počasie, teraz sa to obrátilo. Avizovaná búrka s krúpami nakoniec Trenčín obišla. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Stovky hudobníkov, skoro tridsaťtisíc divákov, pestrý program, prehánky dažďové i črevné aj herečka zo seriálu Sex v meste na pódiu ako speváčka. To všetko sa dalo zažiť cez víkend na trenčianskom letisku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dve rôzne premiéry

Začalo sa to už vo štvrtok. Zahrievací deň má málo programu, ide skôr o to, aby sa rozložil príjazd návštevníkov. Tento rok to skomplikovalo voľno, vďaka ktorému si väčšina návštevníkov predĺžila víkend a mnohí dorazili špeciálne kvôli Lou Reedovi.

Pohoda 2012

Plusy a mínusy

  • Plusy:
    Každý má iný hudobný vkus, preto sa ťažko chvália kapely. My medzi najvýraznejšie vystúpenie radíme Caribou, Eskmo, Orbital, Emilíanu Torrini, Aloe Blacca, Villagers, Ivu Bittovú, Elbow, Warpaint či (aj napriek otravnému čakaniu) rapperov z Public Enemy.

  • Výborná reakcia na príchod piatkovej búrky, vrátane ukrytia detí v priestoroch letiskovej veže.

  • Asistenti v dave. Počas najväčších horúčav ponúkali minerálku a oblievali ľudí v prvých radoch

  • Výrazne zlepšená organizácia parkovania. Viac príjazdových ciest po tráve, viac asistentov.

  • Miesta, kde si mohol dať človek kávu, miešaný nápoj, usadiť sa v tulivakoch, prečítať knihu či zdriemnuť. A rovnako dve pódia s programom pre deti.

  • Väčší počet obrazoviek, ktoré prenášali koncerty.

  • Mínusy:

  • Už po minulé roky bolo problémom pódium vedľa kolotočov. Znovu najviac rušili vystúpenia v SLSP aréne, obzvlášť keď tam znela intímnejšia muzika akú robia Villagers či Iva Bittová s Čikori.

  • Čakanie a následná zvuková „skúška" v podaní Public Enemy. Je tiež nepochopiteľné, čo táto hiphpová kapela robila v tanečnom stane Dome. Ak mala byť jedným z headlinerov Pohody, mala hrať na veľkom pódiu.

  • Menej klasickej muziky. 180-členný Symfonický orchester SRo zrejme vyčerpal možnosti festivalu. Rovnako chýbalo viac divadla, ktorého ponuka bola tento rok slabá. Jedným z mála originálnych počinov bola nedeľná ekumenická omša s Antonom Srholcom, Annou Polckovou, Baruchom Myersom a Danielom Pastirčákom, kde účinkovali herci divadla SkRAT.

  • Ľudia, ktorí sa dokážu počas koncertov obrátiť k pódiu chrbtom a vytrvalo okoliu oznamovať, ako prežili predchádzajúcu noc, kde sa opili a čo si myslia o súčasnej politike.

SkryťVypnúť reklamu

Koncert slávneho newyorského pesničkára bol symbolický. Štvrtkový večer bol totiž venovaný Václavovi Havlovi, s ktorým boli priatelia, no vyznelo to inak. Sedemdesiatnik Reed pôsobil unaveným dojmom, českí Plastici hrali oveľa lepšie a silnejšiu verziu jeho hudby ponúkla skupina Slobodná Európa s hitom Sweet Jane.

SkryťVypnúť reklamu

Za Reedom sa na pódiu objavila vokalistka pripomínajúca Samanthu zo seriálu Sex v meste. Organizátori neskôr potvrdili, že to bola naozaj ona. Podobných zvláštnych nehudobných momentov bolo na Pohode viac. Ten najsilnejší prišiel na záver vystúpenia Emilíany Torrini.

SkryťVypnúť reklamu

Islandská pesničkárka mala hrať v Trenčíne v roku 2009. Dalo by sa to nazvať splatený dlh, ale bolo to oveľa viac. Dať na hlavné pódium v hlavnom čase taký intímny koncert, je jednou z vecí, ktorá Pohodu odlišuje od ostatných akcií. Hoci Emiliana Torrini nemala ideálny zvuk a bolo cítiť dvojročnú materskú prestávku, svoje vystúpenie výborne vygradovala od pomalých piesní až po hitovku Jungle Drum.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké ovácie po jej konci vystriedalo venovanie záverečnej skladby Birds obetiam a zraneným pri páde stanu v roku 2009. "Let's stay awake and listen to the dark," spustila Emiliana a prišiel jeden z nezabudnuteľných momentov, na ktoré sa ešte dlho bude spomínať.

"Show me when it rains, the place you go to hide.." spievala pôvabná Islanďanka a tie slová dostali úplne iný význam. Avizovaná silná búrka s krúpami, pred ktorou ešte popoludní organizátori varovali, Trenčín obišla.

SkryťVypnúť reklamu

Posun ďalej

Po rokoch slnečného počasia prišli extrémne horúčavy, ktoré vystriedala silná piatková večerná búrka. Tá však vďaka dobrej pripravenosti a disciplinovanosti návštevníkov iba na hodinu prerušila program.

Ceny lístkov z roka na rok rastú, lenže rastie aj kvalita služieb. Kto absolvoval Pohodu a iné festivaly, vie, že obrazovka aj na zvukárskej veži pred hlavným pódiom nie je samozrejmosťou, že prenosné toalety aj celý areál sa čistia pravidelne a priebežne, že pribudlo nočné osvetlenie, vďaka ktorému sa lepšie presúva od pódií k stanom.

Samozrejme, narazíte na niektoré veci, ktoré ešte potrebujú upraviť či doladiť, ale celkový pozitívny dojem nakoniec preváži.

Čo sa hudby týka, tento rok si svoje zažili najmä fanúšikovia rôznej podoby rokenrolu. No aj keď elektronickej muziky bolo menej, stačili dva projekty, aby dojem napravili. Je veľmi dobré, že okrem legiend ako Orbital má Pohoda aj ambíciu a najmä odvahu skúšať nové veci. Taký Eskmo je dobrým príkladom. Muzikant s pokročilou diskotékou, ktorý by pokojne pasoval aj na podujatia, ktoré sa pýšia značkami ako „advanced“ a „future“.

SkryťVypnúť reklamu

A posledná vec – stále sa rozširujúci sprievodný program. Je príjemné, že okrem hudby stále máte čo robiť. Napríklad objavovať slovenských spisovateľov, skúšať víno či pestré jedlo. Môžete si tu z muziky urobiť kulisu alebo objavovať nové kapely. Špecifikom Pohody je totiž najmä nasledujúca vec: každý návštevník tu prežíva trochu iný festival.

Čím bol tento ročník iný podľa organizátorov

Až štvrtina ľudí mohla byť zo zahraničia, zranených divákov bolo menej, ale objavil sa problém s hnačkou.

TRENČÍN. Nevypredala sa. No na bránach zostalo len niekoľko stoviek lístkov a aj preto organizátori tvrdia, že festival bol úspešný. „Ešte je však skoro na akékoľvek hodnotenie, pre nás festival stále trvá, až kým neodíde posledný človek,“ hovoril včera na tlačovej konferencii šéf festivalu Michal Kaščák.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o Pohodu ukázal aj predaj lístkov na budúci rok. Prvých 999 kusov sa predalo za necelé tri hodiny, za zvýhodnenú ceny sa rozchytala aj ďalšia tisícka aj lístky na jesennú Pohodu, kde sa dá kempovať v halách.

Tento rok sa na festivale vystriedali tropické horúčavy s búrkou. Práve úpaly, spáleniny a nedostatočný pitný režim boli podľa zdravotníckych pracovníkov tým, čo museli ošetrovať najčastejšie. Objavili sa však aj hnačkové problémy, ich príčinu včera ešte len zisťovali. „Vyskytli sa v druhej polovici festivalu,“ povedal podľa agentúry SITA hlavný lekár Pohody Jaroslav Vidan. Oficiálne zdravotníci zaznamenali takmer 150 prípadov, neoficiálne ich bolo oveľa viac.

Vážnejšie zranenia sa však tento rok na festivale nekonali a ošetrenie údajne potrebovalo menej ľudí ako vlani. Vtedy zdravotníci ošetrili zhruba 1200 návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s minulým rokom stúpla plocha tieniacich prístreškov. „Budeme ich ešte zväčšovať, ale zrejme nie veľmi,“ hovoria organizátori.

Predpokladá sa, že asi štvrtina návštevníkov festivalu bola tento rok zo zahraničia. Organizátori si však presné štatistiky nevedú, toto číslo je len ich odhad. Všimli si však, že na festival prišlo väčšie množstvo hudobných agentov. Medzi návštevníkov sa napokon vybrali aj viacerí hudobníci, ktorí si festival užívali po vystúpeniach.

Z približne dvesto vystúpení tento rok musela Pohoda zrušiť iba dve. Kapela S.C.U.M sa rozpadla krátko pred festivalom, Naive New Beaters mali podobne ako Yann Tiersen problémy na parížskom letisku. Tiersen napokon dorazil, no museli ho presunúť na neskorší čas – francúzsky hudobník hral až o tretej hodine ráno.

SkryťVypnúť reklamu

(jem)

Všetko o Pohode 2012. Blogy SME deň po dni, fotogalérie, videá.

Po kliknutí tu >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 64 347
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 9 909
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 513
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 6 338
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 871
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 089
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 568
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 848
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Fico pôjde do Moskvy ako jediný líder zo štátov Únie.


3
Fotografia zo šiesteho zápasu.

Sledujte online prenos.


1
Peter Tkačenko.

Problémom nie sú ani tak trináste dôchodky ako tie jedenáste a dvanáste.


11
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS), predseda Fondu na podporu umenia (FPU) Matúš Oľha (vľavo) a člen Rady FPU Peter Grutka.

Zamestnanci fondu zvažujú výpovede.


TASR a 1 ďalší 25
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 349
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 860
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 18 270
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 14 536
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 950
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 844
  7. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 11 842
  8. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 489
  1. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  2. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  3. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  4. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  6. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  7. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  8. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
SkryťZatvoriť reklamu