SME

Zóny Carpathie sú hádankou

Určitou inšpiráciou bol pre mňa aj Tarkovského Stalker, hovorí Maroš Krajňak.

Maroš Krajňak (1972, Svidník), od roku 1991 žije v Bratislave. Vyštudoval na UK v Bratislave sociálnu prácu. V roku 2006 absolvoval International Business School v Brne. Pracuje pre  marketing v telekomunikačných službách a on-line. Inšpiráciou pre čaMaroš Krajňak (1972, Svidník), od roku 1991 žije v Bratislave. Vyštudoval na UK v Bratislave sociálnu prácu. V roku 2006 absolvoval International Business School v Brne. Pracuje pre marketing v telekomunikačných službách a on-line. Inšpiráciou pre ča (Zdroj: ANASOFT LITERA)

MAROŠ KRAJŇAK je prekvapením tohto ročníka Anasof litera. Jeho debut Carpathia plný zvláštnej poetiky získal pozitívne reakcie.

Napísali ste pred Carpathiou niečo?

„Je to môj prvý uverejnený text s umeleckou ambíciou. Výsledok som najprv zľahka konzultoval s Marošom Bančejom, následne som ihneď začal zháňať vydavateľstvo – oslovil som ich niekoľko. Nakoniec som sa dostal k Trio Publishing. Ďakujem Magdaléne Fazekašovej, že sa nezľakla a text akceptovala.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V knihe ani raz nespomínate konkrétny región, ani Rusínov či rusínčinu, hovoríte len o záhadných zónach. Prečo ste si zvolili takúto štylizáciu?

SkryťVypnúť reklamu

„V texte som nechcel úplne opísať dotknutý priestor a civilizáciu. Zóny Carpathie sú istou hádankou, ktorú čitateľ nemusí rozlúštiť. Určitá nejasnosť v texte má byť metaforou na nejasnosť, ktorá tu existuje aj v skutočnosti.“

Možno tam hľadať aj nádych sci-fi?

„Áno, istou inšpiráciou bol pre mňa Stalker.“

Jedna z vašich postáv má vraj reálny základ...

„Andrij Pysanskyj bol známy hlavne v okolí Svidníka. Išlo o človeka, ktorý sa slobodne ako pustovník pohyboval po pomerne širokom priestore. Mám naňho iba jedinú krátku spomienku, keď u nás doma prenocoval počas silnej búrky. V tom kraji žije ešte stále veľa jeho pamätníkov, dokonca s ním pracoval aj regionálny etnograf Ivan Čižmár. Andrij bol a stále zostal legendou. Jeho skutočné priezvisko bolo pravdepodobne Breznoščak a pochádzal z dediny Nižná alebo Vyšná Písaná (preto pseudonym Pysanskyj). Podľa všetkého osirel už ako dieťa a zrejme už v mladom veku začal pustovníčiť. Putoval z dediny do dediny, pomáhal ľuďom za stravu a ubytovanie, ak mu počasie dovolilo, prespával vonku. Kolujúce príbehy hovoria o tom, že išlo o veľmi zaujímavého, poetického a fyzicky nesmierne silného človeka.“

SkryťVypnúť reklamu

Kam by ste sa zaradili v rámci slovenskej literatúry?

„Netrúfam si odpovedať.“

Na akej literatúre či filmoch ste vyrastali?

„Na bežnej komercii, sem-tam som si pozrel nejaký klubový film. Vyrastal som v konvenčnom prostredí. Teraz sa už niekoľko rokov silne vystavujem knihám a filmom od autorov, ktorých tvorba sa považuje za hodnotnú.“

Aké sú vaše prvé skúsenosti s vydavateľským biznisom?

„Nie som si úplne istý, či pri type prózy, ktorú píšem, bude niekedy vôbec možné hovoriť o biznise. Mám orientačný prehľad o tom, ako sa u nás takýto typ literatúry kupuje. Moje očakávania sú zrejme dosť realistické.“

A literárne kruhy?

„Zatiaľ mám až nadšený pocit, že ľuďom, ktorí sa v tomto prostredí pohybujú, ide iba o vec – teda o to, aby u nás vznikali dobré knihy.“

SkryťVypnúť reklamu

Na náš predchádzajúci rozhovor pre SME boli pomerne búrlivé reakcie.

„Najviac ľudí reagovalo na môj názor zachytený v titulku samotného článku, že Rusíni na Slovensku zrejme v tomto storočí zaniknú. Aj v internetovej diskusii sa objavilo veľa postojov, ktoré takýto vývoj nepripúšťajú.“

Keby ste si mohli vybrať režiséra, ktorý by mal Carpathiu sfilmovať, koho by ste si vybrali?

„Hypotetická otázka, ale možno by som pred rokmi rozmýšľal o Jurajovi Jakubiskovi. Je z týchto končín, s námetom by sa pravdepodobne vedel zžiť. Ale napríklad aj môj obľúbený český režisér Saša Gedeon by z toho možno mohol urobiť niečo zaujímavé.“

Chcete písať ďalej?

„Píšem.“

ico

Čo je Anasoft litera

Dnes začíname uverejňovať seriál, v ktorom každý týždeň postupne predstavíme desiatku finalistov 7. ročníka ceny Anasoft litera 2012. Cena sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú občanmi SR a ich diela sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Organizátorom je o. z. ars_litera, generálnym partnerom je Anasoft APR.

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi 141 hodnotených kníh odborná porota (Tomasz Grabiński, Gabriela Magová, Vladimír Petrík, Michal Rehúš a Ivan Štrpka) vybrala do finále desať titulov v abecednom poradí: Balla: V mene otca; K. K. Bagala, Juraj Bindzár: Bez dúhy (plebejský román); Orman, Péter Hunčík: Hraničný prípad; Kalligram,Zuska Kepplová: Buchty švabachom; K. K. Bagala, Maroš Krajňak: Carpathia; Trio Publishing, Silvester Lavrík: Zu; Kalligram, Michaela Rosová: Dandy; K. K. Bagala, Alexandra Salmela: 27 čiže smrť robí umelca; Q111, Veronika Šikulová: Miesta v sieti; Slovart, Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia; Marenčin PT.

Víťaz, ktorého vyhlásia 20. septembra, získa prémiu 10-tisíc eur. Doterajšími laureátmi sú Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús a Monika Kompaníková.

SkryťVypnúť reklamu

Svojho víťaza si určia aj čitatelia, ktorí môžu hlasovať na www.kultura.sme.sk. Cenu čitateľov denníka SME doteraz získali: Pavel Vilikovský, Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov a Veronika Šikulová.

ico

Možno to bola posádka lietadla

(úryvok)

Po mesiacoch som znova v Heleninej dedine. Prichádzam hlboko v noci. Chvíľu sa ešte rozprávam s rodičmi, ktorí ma čakali, a potom si všetci líhame spať. Sníva sa mi hudba. Je nová, svieža a cítim, že je úžasná. Pokojné nástroje sprevádzajú zvláštne zastretý spievajúci anglický ženský hlas v melódii, ktorú som doteraz nikdy nepočul. Môj mozog tak vyplavuje a prehráva kompiláciu tónov a slov, akoby sa znova tešil zo svojho odpočinku tu doma. Ráno sa budím a chvíľu sedím na bielej osvetlenej posteli, v ktorej sa odráža homogénna bledomodrá obloha. Rozmýšľam nad nočnou hudbou, ktorá mi znela v hlave a ktorú ešte stále cítim. Skomponovala sa sama? Ak áno, prečo ju teraz nedokážem celú vyvolať? Čo musím urobiť preto, aby som ju dostal pevne do mysle a potom ju dokázal zaspievať svojej žene, aby ma mohla sprevádzať na piane? Alebo čo musím spraviť preto, aby som nafotil snové statické obrazy, ktoré sú v bdení iba neúplnými zábleskmi širokých nočných prežívaní? Potom z postele vstávam a idem k rodičom. Otec mi znovu opakuje, že som schudol a že som mal ešte spať. Mama pripravuje raňajky. Hovorím, že sa blíži čas, keď musím odovzdať prázdnu muníciu s vrtuľkami. Obaja ma znova odhovárajú a ja znovu oponujem. Chvíľu sa ešte rozprávame, vzápätí sadám do auta a miznem. Prechádzam cez Zvláštne mesto a o chvíľu končím v Zóne 1. Zastavujem v predposlednej dedine pod Mazgalicou pri hnedom drevenom dome, kde žije Mirko. Pýtam sa ho na mínometné granáty a on potvrdzuje, že ich má. Stojím pred červenou bránou bez hrdze, čakám, po chvíli Mirko vychádza a v rukách naozaj nesie dve kovové kuželky s vrtuľkami. Čierne bakelitové jazyky na ich začiatkoch chlipne čakajú na kontakt. Odmietam a potom spolu ideme za Jožkom. Míňame miesto, kde ako chlapec našiel plechy, vrtule, motor, sklo a ďalšie rozbité predmety, premiešané so šiestimi ihlicami, šiestimi píšťalami, šiestimi stehennými kosťami, s článkami z tridsiatich prstov rúk a tridsiatich prstov nôh, črepiny z troch hláv a veľa ďalších celých aj rozbitých kostí. Možno to bola posádka lietadla, ktoré sa vracalo z priestoru nad Heleninou dedinou, kde pred niekoľkými minútami odovzdalo zemi dve cudzokrajné bomby. Míňame malý pamätník a pokračujeme ďalej. Blížime sa k obrovskému oceľovému špicu, ktorý chcem venovať otcovi do jeho zbierky. Prichádzame k nemu na kopec, Mirko ho dvíha na plece a chce zniesť. Lenže ja zisťujem, že je to znova omyl, znova je to munícia plná trhaviny, a tak odchádzame. Sme takmer pri aute, keď naše lýtka zaplavuje čierna mazľavá tekutina.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Fórum kritikov

Krajňak necháva hlavnú postavu prehovárať v nepriamej reči, často opisným spôsobom so sklonom k lyrizácii s prvkami magického realizmu. Sémanticky ide mnohokrát o reťazenie asociácií. Štýl, ktorý si autor v novele Carpathia zvolil, preto kladie na čitateľa vyššie nároky. Ten musí nielen akceptovať hru s časovými rovinami, absenciu silnej príbehovej zložky a výraznú „náladovosť“, ktorá v istých momentoch pripomína atmosféru regionálnych próz Františka Švantnera, ale aj interpretovať tému ako takú. Nikde v knihe nie je explicitne uvedený geografický názov kraja, rovnako nie je uvedené, o akú národnosť ide (použité sú len nepriame náznaky v podobe zmienok o rusínskych umelcoch, napr. Deziderovi Millym a Andym Warholovi). A hoci v knihe vystupujú aj historicky nie úplne neznáme osoby, napr. v okolí Svidníka známa postavička Andrij P. alebo nemecký generál Gotthard Heinrici, ktorý velil vojskám v bojoch pri Karpatsko-duklianskej operácii, bežnému čitateľovi ich úloha v Krajňakovom príbehu nemusí byť zrejmá. Debutová próza Maroša Krajňaka prináša autorsky vyzretý a umelecky hodnotný pohľad na historické aj aktuálne problémy Rusínov cez optiku vzdelaného a senzitívneho súčasníka. Takýto spôsob predstavenia regionálnej a národnostnej témy je v našej literatúre pomerne ojedinelý, a preto aj pozoruhodný.

SkryťVypnúť reklamu

Marek Kopča, LIC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 057
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 803
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 392
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 728
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 574
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 500
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 928
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu