Múzeum bude súčasťou rozsiahlejšej dokumentácie, ktorá bude obsahovať aj policajné záznamy, články z novín, záznamy zo súdnych procesov s mafiánmi, ako aj videá s filmami inšpirovanými bojom Talianska proti organizovanému zločinu.
Medzi dokumentárnymi filmami budú figurovať aj nahrávky rozhovorov s prominentnými antimafiánskymi vyšetrovateľmi Giovannim Falconem a Paolom Borsellinom, ktorí sa pred desiatimi rokmi stali obeťami mafiánskych úkladov.
Ako uviedol miestny prezident Amata Lamberti, cieľom projektu je poskytnúť študentom, právnikom i ostatným ľuďom možnosť dozvedieť sa viac o mafii.
Len pred dvoma rokmi bolo otvorené mafiánske múzeum aj v sicílskom Corleone, ktorého názov je takmer synonymom sicílskej mafiánskej organizácie Cosa Nostra.
Corleone je zároveň rodným mestom mafiánskeho bossa bossov Salvatoreho Riinu, ktorého sa podarilo zatknúť v roku 1993. Okrem Corleone má však bohatú mafiánsku históriu aj Neapol, kde je činná organizácia Camorra.
Talianske úrady zvažovali túto možnosť založenia mafiánskeho múzea, v ktorom by boli vystavené veci dokumentujúce krvavý boj medzi štátom a mafiánskou organizáciou Cosa Nostra, už od začiatku tohto roku.
Podnetom pre túto myšlienku bola sťažnosť polície, ktorá už nevie, kde by uchovávala mnohé zabavené predmety a zbrane. V trezoroch objektu policajnej školy v Ríme sa okrem iných zaujímavostí nachádzajú aj pištole, ktorými boli zavraždení známi antimafiánski sudcovia a vyšetrovatelia a ktorými sa mafiánske klany vyvražďovali navzájom. Kompetentní poukazovali na hrozbu zničenia týchto zbraní v prípade, že nebudú uschované v múzeu.
1 2 20 mic dem