Pre väčšinou slovenských divákov je jeho tvár známa, aj keď nejaký filmový megahit si s ním asi nespojíte. Niektorí by si možno spomenuli na dobrodružný seriál Airwolf, jeden z klasických katastrofických filmov Dobrodružstvo Poseidona či komédiu Superpolicajt.
Americký herec Ernest Borgnine (24. 1. 1917 - 8. 7. 2012) bol známy aj tým, že nikdy neodišiel do dôchodku. Až do smrti v 95 rokoch sa objavoval vo vedľajších postavách vo filmoch či televíznych seriáloch, ako napríklad v Pohotovosti.
„Stále si hovorím, do čerta, musíš pracovať. Ale už nie je veľa ľudí, ktorí chcú dať Borgninovi prácu. Len sa pýtajú, či ešte stále žijem," povedal podľa britského denníku Daily Telegraph v roku 2007.
Borgnine v roku 1969. FOTO - SITA/AP
Hral veľa aj dobre
Ernest Borgnine za šesťdesiat rokov kariéry toho skutočne odohral dostatok. V roku 1988 hral dokonca až v šiestich filmoch. No slávnym sa nestal len preto, že hral veľa, ale aj preto, že hral dobre.
Jeho veľké oči, mohutná postava a ako píšu médiá „úškrn kata" ho predurčovali na záporné postavy. A skutočne, najviac vo filmoch hrával zabijakov, gangstrov, dostával úlohy vo westernoch a dobrodružných filmoch.
Napriek tomu najväčšie ocenenie získal postavou romantického newyorského mäsiara vo filme Marty, za ktorú dostal v roku 1955 Oscara.
V 50. rokoch mal už Borgnine za sebou niekoľko filmov, v ktorých si ho všimli režiséri aj diváci. Napríklad v snímke Odtiaľto až na večnosť, kde bil a týral postavu, ktorú hral slávny spevák Frank Sinatra.
V tých časoch mal za sebou iba podobné úlohy. Bolo preto prekvapením, že práve jeho si režisér Delbert Mann vybral do filmu Marty o osamelom starom mládencovi, mäsiarovi z Bronxu, ktorý sa túži zamilovať.
„Prišiel za mnou a počúval, ako čítam. Neskôr mi povedal, že ho to skutočne dostalo, pretože som počas čítania plakal. Nápad s veľkým tvrdým chlapíkom, ktorý plače, sa mu skutočne páčil," spomínal Borgnine neskôr podľa britského denníka.
S Grace Kellyovou pri udeľovaní Oscarov za rok 1955. FOTO - SITA/AP
Mäsiar roka
Marty sa stal filmovým hitom toho roka. Oscara získal za najlepší film, scenár, réžiu aj herca v hlavnej úlohe. Borgnine si za brilantne zahranú hlavnú postavu odniesol aj Zlatý glóbus či britskú cenu BAFTA. A americkí mäsiari ho vyhlásili za osobnosť roka.
Syn talianskych prisťahovalcov, ktorý časť svojho detstva strávil v Taliansku a hrával aj v talianskych filmoch, pritom v mladosti nikdy nesníval o dráhe herca.
V osemnástich narukoval do amerického námorníctva, kde slúžil až desať rokov. Počas druhej svetovej vojny sa v južnom Pacifiku vypracoval až na veliteľa delostrelcov na lodi.
Po konci vojny však nevedel, čo ďalej. Jeho matka, schudobnená talianska grófka, ho nabádala, aby išiel študovať herectvo. „Vždy si rád zo seba robil blázna," hovorievala mu.
Borgnine poslúchol a zmenil svoj život. Po štúdiu herectva a začiatkoch v divadle, na turné v Európe aj na Broadwayi sa presťahoval do hollywoodskej továrne na sny.
Počas svojej kariéry si zahral v takmer sto filmoch a seriáloch. Medzi jeho najpamätnejšie úlohy patria tie v dobrodružnom Lete Fénixa, na Slovensku si ho môžu ľudia pamätať aj z televízneho filmu Ježiš Nazaretský. Za účasť v seriálovej Pohotovosti získal aj nomináciu na televíznu cenu Emmy.
V seriáli McHale's Navy zo 60-tych rokov. FOTO - SITA/AP
Päťkrát ženatý
Americkú verejnosť zásoboval správami aj zo svojho súkromného života. Celkovo bol päťkrát ženatý. Viedol skutočne taliansku domácnosť, so svojimi manželkami sa hádal aj na verejnosti.
So štvrtou ženou sa rozviedol po 39 dňoch. Borgnine bol tiež oddaný člen slobodomurárov.
Napriek tomu pre Američanov, ale aj divákov v iných krajinách zostane v pamäti ako výrazný herec, ktorý dokázal okrem darebákov a gangstrov zahrať aj nežné postavy.