Jana Bodnárová: Trinásť
Perfekt
Nová kniha Jany Bodnárovej obsahuje jedenásť poviedok, no oveľa dôležitejšie je číslo, ktoré tvorí jej názov. Ide totiž o poviedky pre tínedžerov, aj väčšina hrdinov a hrdiniek príbehov má presne trinásť rokov, a teda vek, v ktorom sa z pohľadu rodičov začína všeličo komplikovať. V poviedkach nájdu tínedžeri moderné príbehy o stratách i nových výzvach, o vzťahoch s rodičmi a priateľmi, o inakosti a pocitoch outsiderov aj o prvých láskach. Poviedky sú aj veľmi pekne ilustrované Danielou Olejníkovou.
Plážové poviedky
Miloš Prekop – AND
Patafyzik Pero Le Kvet a ešte záhadnejší Remi Kloos uvádzajú na pulty kníhkupectiev Plážový balíček Sinišu Novaca, rovnako tajuplného autora, vraj z Chorvátska. V ľahkej mäkkej väzbe nájdete Plážové poviedky a poviedky s názvom Gordan sa vracia. Ich hlavnou postavou je Gordan, chorvátsky mladík, ktorý sa živí tým, že na pláži jedného ospalého letoviska predáva varenú kukuricu. Dotvára tak kolorit miestnych postavičiek, sledujúcich stále prichádzajúcich a odchádzajúcich plážových turistov.
Vlasta Jaksicsová: Kultúra v dejinách
Veda
Autorka vnáša do slovenskej historiografie nové pohľady a inšpirujúce podnety, sleduje dynamické a často protirečivé osudy popredných reprezentantov kultúry z rozličných ideologických táborov v širších spoločenských súvislostiach. „Nementoruje však, nechváli ani neodsudzuje, ale predo〜všetkým sa snaží pochopiť ich umelecké postoje, resp. ich spoločenské aktivity v politických systémoch, v ktorých žili a pôsobili,“ napísal o knihe Ivan Kamenec.
Víťo Staviarsky: Kale Topanky
Marenčin PT
Novela Kale Topanky je prepisom filmového scenára „Šľepa laska“ a príbehom z prostredia rómskych osád. Víťo Staviarsky zachytáva Rómov a ich tragikomický život kšeftárov a šmelinárov. Hlavná dejová línia sa točí okolo Ferdyho, ktorý dostal ako kompenzáciu dlhu mladú a krásnu Sabinu, no tá mu uteká. Začína sa road movie plná vášní, napätia a zvratov, ktoré by sa mohli odohrávať aj na Balkáne, keby sa nediali u nás, na východnom Slovensku.
Autor: jem