Každý detail vo filme Wesa Andersona robí z tohto filmu hru, ktorá podľa zákonitostí detskej fantázie a logiky nemá ani pravidlá, ani hranice.
Kým vyjde mesiac
Moonrise Kingdom
USA, 2012, 94 minút
Réžia: Wes Anderson. Scenár: Wes Anderson, Roman Coppola. Kamera: Robert D. Yeoman. Hudba: Alexandre Desplat, Benjamin Britten
Hrajú: Kara Hayward, Jared Gilman, Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Jason Schwartzman, Tilda Swinton, Frances McDormand, Harvey Keitel, Bob Balaban,
Premiéra v SR: 12. júla 2012
Štyridsaťtriročný americký scenárista, režisér a producent Wes Anderson (na snímke) je povestný svojráznym rukopisom. Jeho filmy ako Taká zvláštna rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením obmedzeným sú v podstate rodinné drámy, no posunuté akoby do inej dimenzie.
Andersonove snímky poučene narábajú s charakteristickými znakmi najrôznejších filmových žánrov, so stereotypmi a klišé, aby ich analýzou a následnou syntézou s použitím zveličenia, nadhrávania, banality i gýča vytvárali absurdné filmy s bláznivými postavami, bizarnými príbehmi a špičkovými hereckými hviezdami.
Andersonov vtip je neobyčajný, nesmierne suchý, často nedopovedaný, no len málokedy čierny. Jeho filmy s obľubou uvádzajú najväčšie festivaly (Berlín, Cannes i Benátky) a fanúšikovia sú nadšení, no bežné publikum im nerozumie – a znepokojujú ba rozčuľujú i mnohých filmových labužníkov.
Z hlavy na nohy
V roku 2009 Anderson nakrútil ďalší zo svojich typických opusov Fantastický pán Lišiak, lenže tentoraz ako animovaný film – a odrazu všetko zapadlo na svoje miesto. Príbeh, rozprávanie, štylizácia, charaktery i humor. Keď zostal priestor na zapojenie diváckej predstavivosti, keď si publikum mohlo dielo dotvárať vo svojej mysli, vytratili sa znepokojujúca ťažkopádnosť, doslovnosť a banálnosť.
Moonrise Kingdom je síce opäť typický andersonovský film – a opäť hraný – no zachováva si ľahkosť, hravosť, poéziu, čaro i vtip Pána Lišiaka, pretože autor ho štylizuje do podoby detského rozprávania. Možno spomienok dospelých na detstvo alebo predstáv detí o tom, ako žili ich rodičia, keď boli deťmi.
Dospelé deti, detinskí dospelí
Odohráva sa na malom ostrove Nového Anglicka v roku 1965 a rozpráva romantický príbeh osudovej lásky skautíka Sama (Jared Gilman) k Suzy (Kara Hayward), dcére miestnych právnikov (Bill Murray a Frances McDormand). Obaja majú dvanásť rokov a obaja sú outsideri.
Nečudo, že sa rozhodnú ujsť spolu do „divočiny”, ktorej však je na malom plochom pokojnom a civilizovanom ostrovčeku primálo. Do pátrania po nich sa zapojí skautský oddiel pod vedením veliteľa Warda (Edward Norton), šerifa Sharpa (Bruce Willis) a zasiahnu doň aj skautský náčelník Pierce (Harvey Keitel) a úradníčka Sociálnej služby (Tilda Swinton).
Príbehom nás sprevádza rozprávač (Bob Balaban) s imidžom záhradného trpaslíka a využitie našiel aj ďalší Andersonov kmeňový herec Jason Schwartzman. Všetci hrajú úžasne, no pre zvolený spôsob rozprávania vystupujú do popredia najmä výkony oboch detských hercov.
Oslava naivity a čistoty
Deti s vážnou tvárou deklamujú patetické dospelácke filmové frázy a prehrávajú typické ľúbostné scény (a dospelí zase detinsky rozprávajú i konajú), stavby evokujú domčeky pre bábiky, hračky sú namiesto skutočných rekvizít (ale na druhej strane skutočné zbrane sú v rukách detí) a to všetko – spolu s hudbou Alexandra Desplata no i Benjamina Brittena – robí z filmu hru, ktorá podľa zákonitostí detskej fantázie a logiky nemá ani pravidlá, ani hranice.
Slovenský názov Až vyjde mesiac odráža neistotu prekladateľa. Originálny titul Moonrise Kingdom (Kráľovstvo mesačného svitu) je názvom Samovho obrazu, zachytávajúceho večerný tábor v zátoke a je poetickým, náladotvorným výrazom – ako mnoho ďalších v tomto neobyčajnom a zábavnom filme.
Akoby nám tvorcovia chceli na spôsob Clauda Moneta pripomenúť, že podstatné nie je ani opájanie sa akčnými scénami, ani hĺbanie nad životnými pravdami, ale radostné, čisté a úplné prežívanie každého okamihu až do poslednej kvapky impresie. Tak, ako to dokážu iba deti.