SME

Bergmanová – anjel s diabolským osudom

„Film mi dal ako herečke najväčšie uspokojenie,“ píše v autobiografii Ingrid Bergmanová, ktorej popularita bola taká veľká, že stačilo napísať na list: Ingrid Bergman, Londýn, a doručili ho. Narodila sa 29. augusta 1915 v Štokholme a zomrela v deň svojich


Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová ako Rick Blaine a Ilsa László v Casablance. FOTO - ARCHÍV


narodenín - bolo to roku 1982, pred dvadsiatimi rokmi.

„Nikdy som neoľutovala, čo som urobila, ale ani, čo som neurobila,“ tvrdila držiteľka troch Oscarov zo siedmich nominácií, Zlatého glóbusu a televíznej ceny Emmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako dvojročná stratila matku, otec jej zomrel, keď mala dvanásť. Keď vyrástla, bola pomerne bohatou dedičkou. Začala študovať v štokholmskom Kráľovskom dramatickom divadle a roku 1934 debutovala v malej úlohe. O dva roky z nej bola najväčšia melodramatická hviezda celého Švédska.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom tridsiatych rokov sa v Európe začala vojna a Ingrid odišla do Ameriky. S manželom Petrom Lindströmom a ročnou dcérou Piou sa usadila v Kalifornii.

Žiarivá nordická krása ju okamžite odlíšila od tuctov filmových hviezdičiek. Padla do oka hollywoodskym bossom a publikum bolo nadšené. Nakrátko sa vrátila do Švédska, a keď ju znovu privolali do Ameriky, nejaký čas hrala na Broadway Liliom.

V štyridsiatom prvom potom uzavrela zmluvu s Metro-Goldwyn-Mayer a začala nakrúcať: objavila sa napríklad v úlohe krásnej kokety vo filmovej verzii slávneho príbehu Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Prišli roky, keď sa stala tou absolútnou superhviezdou: filmy Rozdvojená duša, Povestný muž.

V roku 1942 prišla najslávnejšia scéna jej kariéry. Rozlúčka, posledný obraz legendárneho filmu Casablanca: Ilsa odlieta, Rick zostáva. Svojej lásky sa počas vojny vzdali, aby zachránili život jej muža, ale nikdy nezabudnú. Niekoľko herečiek túto úlohu pred ňou odmietlo. Kombinácia jej zjavu s Humphreym Bogartom vytvorila kúzlo, silné až také, že Casablanca je symbolom filmovej romance, ktorú dodnes žiadny iný film o láske neprekonal. Pred niekoľkými týždňami ich označil Americký filmový inštitút za najdojemnejších milencov v dejinách filmu.

SkryťVypnúť reklamu

Ingrid Bergmanová sa stala hlavným diváckym magnetom svojej doby, miláčikom Ameriky. Roku 1943 hrala s požehnaním Ernesta Hemmingwaya vo filme Komu zvonia do hrobu. Všetky štúdiá sa už o ňu trhali.

Preslávila ju jej cnostná prirodzená krása - v štyridsiatych rokoch bola najpopulárnejšou herečkou vôbec, mala obdiv divákov aj kritiky, nakrúcala jeden trhák za druhým, až kým jej kariéru takmer nezruinoval bezprecedentný škandál.

Popri ostatných sa totiž o talent Ingrid Bergmanovej uchádzal taliansky neorealista Roberto Rosselini, režisér slávneho filmu Rím - otvorené mesto. V roku 1950 prijala jeho ponuku hrať vo filme Stromboli. Pri nakrúcaní sa do seba zaľúbili, a Ingrid Bergmanová, vydatá za švédskeho lekára Petera Lindströma, otehotnela a narodili sa im dvojčatá Isabella a Ingrid.

SkryťVypnúť reklamu

Američania ju zavrhli, keď otvorene priznala, že nemôže žiť s manželom, pretože miluje iného. Len málo hviezd jej veľkosti upadlo do takejto náhlej, krutej a vytrvalej verejnej nemilosti. So svojím prvým manželom sa rozviedla a rýchlo sa vydala za Rosseliniho, ale vtedajší diváci jej to nevedeli odpustiť a začali jej filmy bojkotovať. Svojej lásky sa nevzdala, na rozdiel od anjelskej hrdinky v Casablance. Rozzúrení fanúšikovia kričali, že za anjelskou krásou sa skrýva necudný diabol.

Za šesť rokov spolužitia s Rosselinim nakrútili spolu niekoľko významných filmov, napríklad: Europa ‘51, Siamo Donne, ale i Viaggio in Italia, ktoré publikum ignorovalo. Na dovŕšenie všetkého sa aj manželstvo s Rosselinim rozpadlo.

Vrátila sa do Hollywoodu. Comeback vychutnala až roku 1957 v historickej rozprávke Anastasia, v ktorej si ju publikum konečne znovu zamilovalo.

SkryťVypnúť reklamu

V päťdesiatom ôsmom sa vydala po tretíkrát, za švédskeho impresaria Larsa Schmidta. A do švédskeho filmu sa napokon vrátila roku 1978, v nádhernej snímke Jesenná sonáta, v réžii svojho veľkého menovca Ingmara Bergmana. Bol to jej posledný film.

Roku 1982 ešte zažiarila v televíznom projekte Žena menom Golda - životopise izraelskej premiérky Goldy Meirovej. Dvadsiateho deviateho augusta toho istého roku zomrela po dlhom zápase s rakovinou.

Nakrútila päťdesiat filmov. „Pravé herečky hrajú do posledného dychu,“ povedala raz a svoje slová dodržala. Z jej dcéry Isabelly Rosseliniovej sa stala top modelka a filmová hviezda.

V utorok - Čína opúšťa maoizmus

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu