SME

Sever tentoraz proti… upírom!

Bekmambetovov film je hlavne vizualizáciou Lincolnovej fiktívnej autobiografie.

Najväčšími devízami filmu je  efektný obraz s vysokou mierou výtvarnej štylizácie.Najväčšími devízami filmu je efektný obraz s vysokou mierou výtvarnej štylizácie. (Zdroj: TATRAFILM)

Horor Abraham Lincoln: Lovec upírov je úprimný, priamočiary a v rámci svojho žánru dokonale funguje. Nič menej, no – napriek menám s ním spojeným – ani nič viac.

Americkí prezidenti už vo filmoch bojovali s gangstrami, únoscami aj mimozemšťanmi, tak prečo by nemohli likvidovať nemŕtve beštie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Android Karenina

Žáner, spájajúci klasickú beletriu alebo životy významných historických postáv s brakovou hororovou tematikou zombie, upírov či vlkolakov nie je nový. Dokonca i v slovenskej spisbe nájdeme mash-upové pokusy vykresľovať národných buditeľov čoby bojovníkov proti maďarónskym strašidlám.

SkryťVypnúť reklamu

Udivujúca je však aktuálna vlna tohto žánru na anglosaskom knižnom trhu. Najčastejšou obeťou „upravovateľov” sú diela Jane Austenovej (Pýcha, predsudok a zombie, Upír pán Darcy), sestier Brontëových (Jane Slayreová, Búrlivé výšiny a vlkolak… a zombie tiež), Louisy May Alcott (Malé upírky), no neubránil sa im ani Tolstoj (Android Karenina) a objavili sa i prvé pokusy spraviť nemŕtveho aj z Macka Pú (čo je náročná úloha, pretože ide o plyšového medvedíka s celkom malým rozumčekom).

Dvaja Timovia B.

Našťastie niektoré klasické knihy chráni autorský zákon. Osobnosti nie. A tak z Henricha VIII. spravili prepisovatelia vlkolaka, z kráľovnej Viktórie lovkyňu démonov a zo 16. prezidenta Spojených štátov amerických lovca upírov.

V prepisoch víťazí brak, no niektoré sú vtipné a zábavné vďaka novátorsky využitému kontrastu medzi „vysokou“ a „nízkou“ literatúrou či inteligentnej hre so všeobecne známou predlohou. Bolo skutočne len otázkou času, kedy vtrhnú aj na plátna kín. Pochybná pocta stať sa priekopníkmi pripadla dvojici filmových TB: Timovi Burtonovi a Timurovi Bekmambetovovi.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja páni sa stali producentmi a Bekmambetov aj režisérom filmu Abraham Lincoln: Lovec upírov. Obaja sú známi orientáciou na obskúrne žánre a už v roku 2009 pôsobili ako producenti pri vzniku výnimočného celovečerného animovaného filmu 9. Rok predtým sa Kazach Bekmambetov s komerčným úspechom uviedol v Hollywoode snímkou Wanted.

Americký Van Helsing

Scenár k jeho novému filmu napísal Seth Grahame-Smith, ktorý má na rováši aj Pýchu, predsudok a zombie. Od roku 2010 žne úspechy s románom Abraham Lincoln: Vampire Hunter, v ktorom nemení, ale reinterpretuje a manipuluje historické fakty tak, že z Lincolna sa stáva americký Van Helsing. Je teda zrejmé, že o hrdinu sa nemusíme báť, až kým sa nerozhodne zájsť do divadla. Napriek tomu dej nestráca napätie ani svojráznu baladickú patetickosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pridanou hodnotou je bystrá manipulácia s motívmi z iných klasických (Odviate vetrom, Chalúpka strýčka Toma) i moderných diel (najmä Upírskych denníkov Anne Rice, ale aj Upírskej trilógie Guillerma del Tora a Chucka Hogana). Lincolnove skutky tak nadobúdajú novú motiváciu.

Zrušenie otroctva nie je dané potrebou utíšiť počas eskalujúceho konfliktu hlad lojálneho priemyselného Severu po lacnej pracovnej sile a oslabiť vzbúrený poľnohospodársky rurálny Juh, ani humanistickými dôvodmi, ale zámerom skoncovať s upírmi v Severnej Amerike. Pričom Lincolnov boj proti upírom je od samého začiatku bojom osobným, bojom proti konkrétnym nepriateľom. Celému príbehu napodiv úplne chýba motív viery, náboženstva a cirkvi.

Treba vidieť v 3D

Bekmambetov je majster obrazu a jeho film je predovšetkým vizualizáciou Lincolnovej fiktívnej autobiografie. Strieda komorné scény s veľkolepými historickými obrazmi krajín i bitiek a s akčnými súbojmi. Lincolnovou (Benjamin Walker) hlavnou zbraňou je postriebrená sekera, s ktorou stvára dych vyrážajúce žonglérske kúsky.

SkryťVypnúť reklamu

Likvidácii upírov však chýba citová hĺbka, zobrazená je ako fyzicky náročná, no v podstate mechanická a nudná práca. Napriek efektnému a pomerne účelne využitému trojdimenzionálnemu obrazu (toto je jeden z filmov, ktorý sa skutočne oplatí vidieť v 3D) réžia ani predstavitelia ústredných postáv nedokážu dať hrdinom potrebnú plasticitu a hĺbku tak, aby vnútorne zaangažovali aj diváka, ktorý nie je zapáleným fanúšikom krvavých hororov.

Čím viac je baladickej osudovosti, heroizmu a patetizmu, tým silnejšie chýba nadhľad, odstup a humor, ktorý priniesol popularitu knižnej predlohe.

Obrázky: pohyblivé a krvavé

Najsilnejšími devízami Bekmambetovho filmu sú efektný, sugestívny, chvíľami priam dych vyrážajúci obraz s vysokou mierou výtvarnej štylizácie a skvele zaranžované súboje s dokonalou choreografiou, neobyčajnými postavami, originálnymi rekvizitami a umne využitým tretím rozmerom.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko síce robí z filmu typický letný blockbuster, no napriek tomu doma v USA dosiahli tržby po mesiaci premietania len asi polovicu 70-miliónového rozpočtu. Abraham Lincoln: Lovec upírov očami kazašského filmára je asi pre patriotických Američanov veľmi silná káva.

ico

Recenzia / film

Abraham Lincoln: Lovec upírov (USA 2012), 105 minút
Námet a scenár: Seth Grahame-Smith.
Réžia: Timur Bekmambetov. Kamera: Caleb Deschanel. Strih: William Hoy. Hudba: Henry Jackman.
Účinkujú: Benjamin Walker, Anthony Mackie, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead, Jimmi Simpson, Erin Wasson, Robin McLeavy, Alan Tudyk, Rufus Sewell, Marton Csokas a ďalší.
Premiéra v SR: 19. júla

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu