SME

Ako vzniká hit: Otvárajte kasíno

Slovenský megahit v podobe rezkej polky si spievali nielen alkoholici, ale príležtostne aj abstinenti

Peter Vašek a skladateľ a textár Ervín KlimentPeter Vašek a skladateľ a textár Ervín Kliment (Zdroj: archív Ervína Klimenta)

Táto rezká polka sa stala naozajstným slovenským megahitom – spievali si ju nielen alkoholici, ale príležitostne i abstinenti či deti a dodnes sa bez nej nezaobíde žiadna dedinská oslava.

V roku 1971 oslavoval môj dedo 65 rokov, a pretože si ľúbil vypiť, ako jeden z darčekov dostal aj malú gramoplatňu (tzv. vinyl) s pesničkou Otvárajte kasíno. Ej, to bolo radosti. Dedo sa síce nevenoval spevu ani tancu, pesnička však znela z gramofónu takmer celý deň. Odvtedy ju poznám naspamäť.

A už vtedy (mal som desať rokov) som riešil zásadný problém: Čo je to kasíno? „V kasíne sa hrávajú karty o peniaze,“ zaznela odpoveď môjho strýka. Okamžite sa však vynoril druhý problém: Prečo človek, ktorý sa chce napiť vína, musí ísť do kasína? Na túto otázku som však vtedy odpoveď nedostal.

Víno v kasíne?

Po vyše štyridsiatich rokoch, ktoré ubehli od vzniku pesničky, mi odpovedá autor hudby i textu Ervín Kliment: „V Novom Meste nad Váhom bola na námestí cukráreň, ktorej sa hovorilo Kasíno. Podával sa v nej aj alkohol a my muzikanti sme sa tam chodievali osviežiť.

Druhé Kasíno, tentoraz však vináreň, mali v Banskej Bystrici. Do tamojšieho rozhlasu som často chodil na nahrávanie, takže vináreň som tiež dobre poznal. To spojenie – otvárajte kasíno, dostal som chuť na víno – vzniklo náhodne, ale sedel tam ten rým, takže to ostalo.“

Ervín Kliment

Nuž ale naspäť do Nového Mesta n/V. Otvárajte kasíno je dôkazom, že veľké hity nemusia vznikať len vo veľkomestách, ako je Bratislava, ale keď sa spojí talent s príležitosťou, vznikne i v malomeste. Skladateľ a textár Ervín Kliment (1939) je síce vyštudovaný strojár, ale hudobný talent mu nikdy nedal pokoj.

info
Otvárajte kasíno

Hudba a text: Ervín Kliment

Láska to je vám vec čudná
zavše máva ubolenú tvár
niekedy je celkom nudná
raz je z nej mlieko potom cmar

Dlho na ňu rôzne lieky skúšam
všetko pre jej spásu duše dám
jednu myšlienku za druhou zhášam
až tu zrazu hop a už to mám

®: Otvárajte kasíno
dostal som chuť na víno
nalejte mi silné červené
Nech ma slabosť preklína ponorím ju
do vína víno to je pre ňu stvorené

A keď jeden pohár bude málo
dám si naliať ešte takých pár
Až ma pri ňom zastihne i ráno
to mi bude hej a v očiach žiar

Víno zázračnú moc máva
žiaľ mení pri ňom svoju tvár
láske vďačným silu dáva
víno aj zimu mení v jar

Keď sa začne slabosť vadiť s láskou
bez váhania hneď ju stranou dám Netrápim sa viac nad jej otázkou pretože už liek pre ňu mám

Hral na viac nástrojov, spieval, komponoval, písal texty. V 60. rokoch založil a viedol orchester Strojár, ktorý fungoval pri Výskumnom ústave mechanizácie a automatizácie.

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť: to, že nejaký výskumný ústav mal vlastný orchester, je podobné, ako keby dnes nejaká banka mala vlastnú filharmóniu.

Súťaže

Takže talent máme a teraz príležitosť. Druhá polovica 60. rokov bola aj časom rôznych súťažných hudobných festivalov. V roku 1966 vznikla Bratislavská lýra, naleštená, bombastická, plná hviezd a novinárov. V Detve a Istebnom si však zopár ľudí povedalo, že súťaž tanečnej piesne budú mať aj oni.

A tak vznikla Detvianska zlatá ruža (1967) a Oravské synkopy (1968). Obe súťaže samozrejme fungovali vďaka štedrým zriaďovateľom – Podpolianskym strojárňam, ktoré vyrábali tanky, a Oravským ferozliatinárskym závodom, ktoré zamestnávali celú Oravu a okolie.

Detvianska zlatá ruža

Súťaž tanečnej piesne v mestečku ako je Detva, určite bude vyzerať ináč ako v Bratislave. Organizátori však robili, čo mohli. Princíp súťaže odkopírovali od Bratislavskej lýry, z odborníkov zostavili porotu, zohnali profesionálny orchester.

Súťaž bola autorská, takže skladatelia najprv museli poslať noty (klavírny výťah) pesničky na posúdenie porote. Ak pieseň postúpila, začal sa zháňať interpret, potom pieseň nahrali, vylisovali singel (SP platňu), aby ho v deň súťaže mohli predávať vo vestibule záujemcom. Tak to robili na Bratislavskej lýre a rovnako aj v Detve.

VasekPeter.jpg

Peter Vašek. Jeho kariéra zažila vrcholy aj pády, keď robil na JRD VinohradyPeter Vašek. Foto - Peter Procházka

Hľadá sa interpret

Ervín Kliment: „V roku 1968 vznikol pri jednej oslave základ pesničky. Už vtedy mi napadli spojenia ako otvárajte kasíno, silné červené a podobne. Hotová pesnička sa mi však nepáčila, bola veľmi jednoduchá, banálna. Hodil som ju do koša, ale manželka ma presvedčila, že je dobrá, tak som ju poslal do súťaže.“

Porote sa pesnička zapáčila, takže bolo treba zohnať interpreta, speváka, ktorý jej vdýchne dušu. Kliment pieseň ponúkol spevákovi Karolovi Konárikovi, ten ju však so slovami: „Takúto sračku spievať nebudem,“ odmietol, vďaka čomu zmizol v prepadlisku dejín ako spevák bez megahitu. Jeho miesto zaujal spevák a tanečník z Tatra Revue Peter Vašek.

Zlataruza.jpg

Detvianska zlatá ruža zo skla, ktorú doma opatruje Ervín Kliment

Víťazstvo

Cesta Petra Vaška (1945) ku sláve nebola jednoduchá a okrem výšin zažil i hlboké pády. Otvárajte kasíno nepovažoval za sračku a tak, 6. decembra 1969 navštívil nahrávacie štúdio v Banskej Bystrici, kde pesničku naspieval. Jednoduchý rytmus polky prekryl moderne zaranžovaný orchester, vďaka čomu pieseň získala označenie ‚beatová polka‘, čo je to isté, ako keď pieseň Nothing Else Matters od skupiny Metallica označíte ako heavymetalový valčík.

Koncom januára 1970 sa napokon odohral samotný festival Detvianska zlatá ruža, kde Otvárajte kasíno v autorskej súťaži zvíťazilo. Na otázku, ako je možné, že vyhrala pieseň, ktorá vyzýva zaháňať starosti alkoholom, mi odpovedal predseda vtedajšej poroty Pavol Zelenay:

„Zoberte si to tak, že sa práve začínala normalizácia a nikto si neželal, aby vyhrala pieseň, ktorá by bola smutná. Otvárajte kasíno bola optimistická pesnička a spĺňala všetky kvalitatívne parametre. Verte mi, že lepšia vtedy v súťaži nebola.“

zahadakasina.jpg

Punk polka

Vďaka tomu, že Otvárajte kasíno bolo nahraté na platni, veľmi rýchlo preniklo medzi poslucháčov a razom sa z neho stal megahit. Spievalo si ho doslova celé Slovensko. Z Petra Vaška sa stala hviezda a z Ervína Klimenta uznávaný hitmaker. Lenže, ako to už na Slovensku chodí, úspech produkuje závisť, ohováranie a zákulisné ťahy. Peter Vašek nahral ešte niekoľko pesničiek, dlhotrvajúci album mu však nikdy nevyšiel a medzi stálice slovenskej pop music neprerazil.

Ervín Kliment skladal piesne, s ktorými vyhrával okresné súťaže, ale do prvej ligy ho nevzali. Na Otvárajte kasíno sa postupne zabudlo a k životu ho prebudil až televízny program Repete, ktorý po revolúcii pre STV vyrábal Ivan Krajíček. Otvárajte kasíno sa vďaka tomu dočkalo aj rôznych intepretácií od spevákov ako Otto Weiter či Miro Noga a Štefan Skrúcaný.

Najprekvapujúcejšiu verziu však ponúkla v roku 1994 punková skupina Zóna A, ktorá Otvárajte kasíno nahrala ako svižnú punk-polku a zaradila ju na album Útok na špicu hitparády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 992
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 628
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 076
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 222
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  4. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu