Kam sa po troch ročníkoch posunul festival na piešťanskom letisku.
Keď sa v roku 2010 objavil na letnej festivalovej mape Grape, bol to silný debut. Preskočil niekoľko obvyklých (k)rokov, za ktoré trvalo iným akciám vrátane Pohody nájsť vlastnú tvár. Tretí ročník, ktorý sa konal cez víkend, ukázal niekoľko zaujímavých vecí.
Festival Rádia_FM
Grape sa nedostal tam, kde je, náhodou. Organizátori mali skúsenosti z iných akcií a načasovanie termínu s maďarským Szigetom, najväčšou akciou v regióne, im umožnilo doviezť zvučné svetové mená. Tie spolu s mladými domácimi a českými kapelami lákajú veľké publikum.
Po hudobnej stránke je to festival Rádia_FM. Nájdete na ňom tých, ktorí ho počúvajú. Presnejšie tých, čo počúvajú dva žánre: indierockové gitarovky a elektropopové kapely. Dvadsiatnikov a tridsiatnikov. Staršie generácie či rodiny s deťmi na piešťanské letisko takmer vôbec nechodia. Presne to je hlavný rozdiel oproti Pohode.
Diváci rozmaznaní silnými prvými ročníkmi „Grejpu“ trochu frflali, že tento rok chýba niečo porovnateľne silné ako boli Röyksopp, Interpol, Hurts či Marina and the Diamonds. Bolo to preto, lebo ponuky hrať radšej na závere olympiády než v Piešťanoch uprednostnili kapely Kaiser Chiefs a Bombay Bicycle Club, ďalší nádejne rozjednaní - The Drums sa zase nakoniec rozhodli ísť do Ameriky.
Oproti minulosti blízkosť Szigetu teraz príliš nepomohla. Respektíve, pomohla by, keby Grape nebol žánrovo vyhranený. Ak chce piešťanský festival, ktorý je momentálne nastavený na desaťtisícovú návštevnosť rásť, mal by zvážiť, či sa neotvoriť aj inej hudbe. Napríklad takí The Pogues by do Piešťan určite prilákali úplne iných divákov. Ak ale rásť nechce, je nastavený správne.
Pozrite si ako to vyzeralo cez víkend na letisku v Piešťanoch
Menšie scény zaujali viac
Napriek veľmi studenému sobotňajšiemu počasiu bolo tento rok plno. Zdalo sa, že najmä zásluhou Morcheeby. Hoci už bola na Slovensku viackrát a z doterajšej dramaturgie festivalu sa dosť vymyká, práve na ňu bolo zvedavých najviac ľudí. Aj preto, že doteraz tu ešte nehrala v najznámejšej zostave. Nie je to pritom žiadna nová mladá skupina, ale trio, ktoré funguje od roku 1995 a nehrá energické pesničky, ale intímnu hudbu.
Aj keď speváčka Skye Edwards nepôsobila v najlepšej forme, počúvalo sa to príjemne. Na záver si pofajčila zelený darček z publika aj vytiahla pár divákov k sebe na pódium (pozn. O novom albume kapely a ďalších témach si prečítate v rozhovore, ktorý vyjde v utorkovom vydaní SME).
Pravý rokenrol
Medveď zo skupiny Para sa na sobotnom koncerte svojej kapely predstavil ako pravá rock’n’rollová hviezda. Po pretrvávajúcich problémoch s gitarou ju v strede skladby hodil na zem a odišiel z pódia. Skupina pokračovala v trochu rozpačitom výkone, no gitarista sa po nejakom čase opäť pripojil s novým nástrojom. Tempo koncertu narušila nudná a zbytočne vulgárne otextovaná skladba s názvom Žena, ktorá bude aj na novej nahrávke. Tá by mala vyjsť v septembri.
Hudobne najzaujímavejšie veci sa tento rok nediali na hlavnom pódiu, ale na menších scénach. O najväčšiu šou sa postarala vychádzajúca hviezda britskej scény Modestep. Dubstepové podklady oživené gitarami a živými bicími strhli publikum. Celý stan, ktorý vyzdobili študenti VŠVU, skákal a spieval texty spolu s výborným frontmanom Joshom Friendom. Londýnska partia pritom vydáva debutový album až v septembri, ale hráva veľké festivaly a na YouTube majú jej videá desiatky miliónov pozretí. Grape ju chytil v pravý čas.
Na druhom pódiu bol aj špeciálny koncert – rozlúčka kapely Noisecut. Tá bola pre mnohých vrcholom celého festivalu. Dobre vymyslené, poctivo nacvičené, aj prevedené. Žiaden uslzený večierok s patetickými rečami, ale silná živá spomienka cez pesničky. Rešpekt muzikantom, ktorí si ešte raz trúfli hrať staré veci, rešpekt aj speváčkam. Zdenka Predná, Katarína Koščová, Slivka z Pudingu pani Elvisovej a Ema Brabcová si výborne podelili party Bety Majerníkovej, ktorá v máji zomrela pri autonehode. Len málokomu v publiku asi napadlo, že keď prvé dve menované súťažili v SuperStar v roku 2005, Noisecut práve vydal debutové CD.
Celý tento výnimočný koncert je nahratý aj s videozáznamom na štyroch kamerách, kapela ho chce zmixovať a dať na web ako free download.
Čo bolo lepšie a čo nie
Oproti minulosti Grape posilnil sprievodný program a tak už bolo dosť čo robiť aj mimo koncertov. Ľudia si obľúbili napríklad basketbalové ihrisko a v letnejší piatok aj osviežujúce vodné atrakcie. Originálnym oživením bol takzvaný „stolička stage“, maličká scéna priamo na letiskovej ploche, kde rôzne špeciálne zostavy hrali krátke akustické bloky. Okrem britských The Subways tu napríklad zabavila divákov aj polovica kapely Diego či coververzie tria, ktoré poskladal klávesák Mišo Veselský.
Aj keď organizátori tvrdia, že nechcú byť ako Pohoda aspoň v zákaze predaja tvrdého alkoholu by ju pokojne mohli napodobniť. Iný problém v areáli bol ten, že kto chcel ísť v piatok spať skôr ako o štvrtej, mal smolu. Zem sa vo veľkej časti stanového mestečka otriasala hudbou z autobusového Red Bull Stage, umiestneného veľmi nešťastne.
Ešte by to chcelo trochu vylepšiť zvuk na druhom pódiu, ale takéto detaily sa dajú doladiť. Keby sa celkový dojem bodoval, vychádza to na štyri body z piatich.