Ako tvorím / Výtvarník a galerista Viktor Hulík
Už pomaly dvadsať rokov má na prelome augusta a septembra Viktor Hulík jasný program. „Aj teraz, po nedeli, keď sa končí už sedemnásty ročník podujatia Socha a objekt, ma čaká náročná deinštalácia všetkých výstav a organizovanie odvozov exponátov,“ hovorí organizátor tohto výnimočného podujatia. V jedenástich expozíciách v galériách i na verejných priestranstvách sa predstavili výtvarníci z Francúzska, Nemecka, Talianska, Švajčiarska, Holandska a ďalších jedenástich krajín.
„Mnohí mi aj teraz, na záver akcie, mailmi vyjadrili svoju vďaku za pozvanie a možnosť zúčastniť sa. Samozrejme, rovnako ma teší veľmi dobrý ohlas v médiách i širokej verejnosti. Hlavne v exteriéroch to bol pre mnohých, takpovediac nepripravených divákov doteraz nepoznaný kontakt s výtvarným umením.“
Popri každoročnom dvojmesačnom podujatí Socha a objekt Viktor Hulík od roku 1996 produkčne a programovo zabezpečuje bratislavskú Galériu Z v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici. „Prezentáciu švédskych konkretistov, ktorá bola súčasťou Sochy a objektu, tu už začiatkom septembra vystrieda výstava Slovenské a české koláže 20. a 21. storočia, pripravená v spolupráci s kurátorom Mirom Procházkom.“
Popri permanentnej organizačnej činnosti sa Viktor Hulík teší z každej chvíle, ktorú môže tráviť v ateliéri. „Teraz nastáva ten čas, keď bude prevládať vlastná výtvarná aktivita,“ hovorí umelec, ktorý má už dve desaťročia trvalé miesto v medzinárodnom kontexte konštruktivistického a geometrického umenia. Autor, venujúci sa najmä počítačovej grafike a známym posúvačom - variabilným reliéfnym objektom, s ktorými možno manipulovať na základe využitia systému skladacieho metra, pripravuje na január do bratislavského Domu umenia „menšiu retrospektívnu“ výstavu Ars Geometrica .
„Jej voľné pokračovanie bude potom v jarných mesiacoch v budapeštianskom Vasarelyho múzeu a potom do tretice v Prahe v Topičovom salóne. Ťažiskom týchto prezentácií budú nové veci, bielo-čierno-sivé posúvače.“
K Prahe sa viaže aj jeho nedávna návšteva, kde si v Centre súčasného umenia DOX pozrel skvelú retrospektívnu výstavu Karla Nepraša. „Fascinovala ma aj existencia Archívu výtvarného umenia, ktorý v DOX-e vedie Jiří Hůla. O takom niečom na Slovensku môžeme len snívať.“