Made 2 Mate, prípadne Made To Mate či M2M. Legendárna slovenská skupina, ktorá to v polovici deväťdesiatych rokov mala našliapnuté poriadne vysoko. Ich hit Do You Love Me dodnes znie neskutočne moderne, kapela však dokázala fungovať sotva päť rokov.
Iní to prežili, Made 2 Mate nie. Deväťdesiate roky boli neskutočne slobodné, ale zároveň aj nesmierne kruté k ľuďom, čo mali príliš veľké oči, plány či sny a zabudli na realitu. Kto zráta všetkých, čo si napožičiavali peniaze, aby rozbehli vlastnú predstavu o podnikaní, a napokon im zostali len oči pre plač?
Keď som sa speváka a gitaristu Rada „Vrabca“ Ortha spýtal, ako si spomína na deväťdesiate roky, povedal, že nijako: „Stále sme boli zavretí v skúšobni, iné ako hudba neexistovalo. Vznášali sme sa desať centimetrov nad zemou a žili sme len muzikou.“ Pritom najlepším soundtrackom k deväťdesiatym rokom na Slovensku je práve hudba Made 2 Mate.
1996
Píše sa rok 1996 a to sú už iné deväťdesiate ako prvé dva porevolučné roky, sivé, ufúľané, socialistické. Ľudia už konečne pochopili, že Československo skončilo, socializmus tiež a cynický pestrofarebný kapitalizmus je tu aj s organizovaným zločinom, vybuchujúcimi autami a rozkúskovanými mŕtvolami.
Osobný počítač začal byť samozrejmosťou, aspoň v lepších firmách. O internete zatiaľ vedeli len zasvätení a prvé mobilné telefóny od firmy EuroTel (v analógovej norme NMT), boli znakom rýchlokvasených manažérov. Až v roku 1997 začala fungovať spoločnosť Globtel a v reklamnej kampani „Aby ľudia spolu hovorili“ ponúkla ľuďom výhody siete GSM. Nuž a pri moci bol ešte stále Vladimír Mečiar, jeho pád mal prísť až v jeseni 1997.
Erik, Barbara aj Jana
V hudbe to bolo tiež pestré: z Prešova sa snaží preraziť neznáma skupina IMT Smile s hitom Nepoznám, MC Erik & Barbara víťazili po celej Európe albumom U Can´t Stop, Jana Kirschnerová vydala svoj prvý album a zároveň sa stala finalistkou Miss 1996, Pavol Habera vydal bombastický album Svet lásku má. A do toho všetkého prišla bratislavská skupina Made 2 Mate s druhým albumom, nazvaným Future in Our Hands.
Väčšina recenzentov sa hneď postavila do pozoru, pretože zavetrili niečo nové, svieže. Album nebol jednoliaty celok, každá pesnička bola iná, ale vďaka skvelým muzikantským a speváckym výkonom pôsobil takmer ako monolit. Z rádií zároveň začal znieť aj najväčší hit Made 2 Mate: funky pesnička Do You Love Me?, ktorá sa stala najhranejšou slovenskou pesničkou roku 1996.
Funkiez, aktívne hrajúca náhrada Made 2 Mate. V súčasnosti pripravujú prvý album. Zľava: Robo Rist, Vrabec, Sasha Okálová, Martin Wittgruber a Patrik Nosko. Foto - Robo Buga
Made to Mate
Na jednej strane chceli robiť modrnú tanečnú hudbu, ktorá ľudí doslova opantá, na druhej strane odmietali amatérske verklíky typu MC Erik & Barbara. Bývalý rocker zo skupiny Isabelle, spevák a gitarista Rado „Vrabec“ Orth a bubeník Rado Rist sa v roku 1993 dali dohromady a k sebe stiahli ďalších účastníkov projektu: predovšetkým speváčku Katku Korcek (Korčekovú), Američanku so slovenskými koreňmi, ktorá k nám prišla po revolúcii spoznať svoju bývalú vlasť a učiť angličtinu.
Basista Martin Gašpar, klávesista Martin Wittgruber a neskôr aj trubkár Ľubor Priehradník, boli prvoligoví muzikanti. V roku 1993 už ako Made 2 Mate vyhrali súťaž Marlboro Rock In a šokovali nielen energickými funky pesničkami, ale aj pódiovou šou v štýle space funky. Rok na to vydali prvý album nazvaný Part 1.
Do U Love Me
Text: Katarína Korcek
Hudba: Ľubor Priehradník
Do U Love Me
Okey, get rolling
Just got to be funky
Ná na na na na ná ná
ná na na na na ná ná na now
Do you love me
Do you love me
If you touch my body want you rock me all night long
Do you love me baby love me but don’t do me wrong
Do you love me
Do you love me
Druhý album
Vysokocenený funky album (komplet naspievaný v angličtine) priniesol aj prvé rozčarovanie: Jumbo Records ho síce vydali, ale nikde sa nedal kúpiť. Dnes je zberateľskou raritou a Made 2 Mate sa rozhodli vziať veci do vlastných rúk - druhý album si už vydali sami. Očakávaný úspech však neprichádzal. Rado „Vrabec“ Orth naznačuje, kde bol problém:
„V rádiách síce hrali Do you love me, ale všetci si mysleli, že to hrá nejaká zahraničná kapela. Mimo Bratislavy nikto nevedel, čo sme zač, keď ľudia prišli na koncerty, páčila sa im zohratá kapela, ale pýtali sa, prečo hráme prevzaté veci.“ Nahrávanie albumu stálo obrovské peniaze (hovorí sa o štvrť milióne korún), ktoré si hudobníci a najmä Vrabec požičali. V roku 1996 obchod s CD nosičmi dosiahol špičku, neexistovali žiadne mp3, takže budúcnosť skvelej kapely všetci videli ružovo, nahratie albumu brali ako investíciu.
Harmonické perpetuum mobile
Z dnešného pohľadu je pozoruhodné, ako sa z pesničky Do You Love Me mohol stať hit.
Autor Martin Baláž vo svojej diplomovej práci Jazzrock, funky a popjazz v slovenskej hudbe, (ktorú som našiel na internete) konštatuje: „V najznámejšej „hitovke“ Do You Love Me z albumu Future In Our Hands sú zložité harmonické postupy Fm7/9 – Gm7/9 – Gesmaj7/As – Asmaj7/B – Fm7/B – Gm7/C – Hmaj7/Cis – Gesmaj9, ktoré napriek komplikovanosti – a to je veľmi pozoruhodný jav – sú také charakteristické, že sa automaticky vrývajú do povedomia poslucháča.“
Táto netradičná úvodná harmonická linka sa stala poznávacím znakom celej pesničky a ľudia na ňu reagovali dvomi spôsobmi: buď vytočili hlasitosť naplno, alebo rádio vypli. Nie každý totiž dokáže s chuťou tancovať na rozlámané džezové akordy.
Trubkár a klávesista Ľubor Priehradník, ktorý hit zložil, mi povedal: „Vo svete je to bežné, na Slovensku to bolo nové. Malo to byť také harmonické perpetuum mobile, nekonečné koleso, ktoré sa točí dokola a na ňom pulzuje celá pesnička.“
Kolotočiarsky život
V roku 1997 prichádza na rad tretí album: Carousel Life. Názov „Kolotočiarsky život“ presne vystihuje situáciu kapely. Veľký priestor na sebarealizáciu dostal saxofonista Ivan Vereš a dianie okolo kapely dostalo turbulentné obrátky.
Občas sa zdalo, že hudobníci žijú takým životným štýlom, o akom spievajú a hrajú. Napokon prišiel aj samovražedný nápad s cirkusovým stanom. Nebudú si musieť prenajímať sály a aj celá ich šou pôsobí cirkusovo, takže to bude výborný ťah. Polovicu stanu zaplatil podnikateľ Fedor Flašík, na druhú si požičali. Šlo o milióny korún a bola to kapitálna katastrofa, koniec bombastických snov a megalomanských nápadov.
V jednom z rozhovorov Vrabec konštatoval: „Kapela mi zobrala viac energie, ako dala, zobrala mi viac peňazí, ako dala. Nedalo sa to takto ťahať donekonečna.“
Koniec?
Prvý odišiel z kapely Ľubor Priehradník, pre iné muzikantské povinnosti. Made 2 Mate sa podľa neho vlastne nikdy nerozišli, bola to len prestávka, ktorá sa poriadne natiahla. Nešlo o žiadne tvorivé rozpory či hádky, skôr o únavu materiálu. Od roku 1998 mali len jeden oficiálny koncert, v roku 2002 vo Vodnej veži pod Bratislavským hradom.
Fanúšikom nezostalo nič. Pôvodné albumy sa nedajú zohnať a nedávno vyšiel len výber pod názvom Best Of. Náhradou za Made 2 Mate je funky párty kapela Funkiez, ktorá pred pár rokmi zabodovala hitom Kráľ diskoték a ktorej členmi sú z pôvodných M2M Rado Vrabec Orth, Robo Rist a Martin Wittgruber.
Originálny nadupaný energický funky štýl sa odsťahoval zo Slovenska do Česka, kde ho v podobnom duchu ako M2M produkuje skupina J.A.R. Človeku je z toho až smutno.