Spišská Nová Ves 4. septembra (TASR) - Takmer dva metre dlhá drevená miniatúra vidieckej dediny zo začiatku 20. storočia je jedným z exponátov výstavy, ktorú ponúka návštevníkom Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi oddnes do 9. októbra. Krásu dreva v prírodnej i umelecky stvárnenej podobe tam približujú diela troch spišských rezbárov.
Autor "drevenej dediny" Ján Školník z Levoče sa venuje plastickej figurálnej tvorbe a samostatne vystavuje prvýkrát. Okrem pohľadu na typickú slovenskú dedinku ponúka aj samostatné figúrky roľníkov či tkáčov a ďalších ľudových remeselníkov pri práci. Súbor dopĺňa dobové oblečenie a predmety zo zbierok múzea.
Reliéfy až basreliéfy s náboženským i svetským motívom predstavuje verejnosti takisto po prvýkrát Michal Dragúň z Nálepkova. Organizátori výstavy vybrali štyri rezbárske práce, medzi ktorými dominuje napríklad rímsky bojovník či skupina nazvaná Hudci.
Osobitný priestor majú v expozícii samorasty z dielne prednostu Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi Juraja Beňu. Ako povedal pre TASR, zbieraniu a úprave samorastov sa venuje desať rokov. "Je to koníček, pri ktorom relaxujem i rozmýšľam," konštatoval. Dodal, že obľúbeným miestom, kde nachádza zaujímavo formované korene, sú okolité lesy. Uprednostňuje mäkké drevo, ktoré má peknú štruktúru. Úlovky upravuje iba minimálne, pretože "fantázia prírody je neprekonateľná". Drobné samorasty spracúva ako prívesky, väčšie slúžia ako rôzne podstavce a osobitnú skupinu tvoria tie, ktoré tvarom pripomínajú napríklad vtáky či zvieratá.
Doplnkom tejto časti výstavy sú rôzne bakule či pastierske palice, ktorým príroda dala často bizarné tvary.