Bratislava 4. septembra (TASR) - Výstavu modelov slovenskej architektúry 20. storočia s názvom Neviditeľná architektúra dnes otvorili v Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska (SAS) v Bratislave.
Cieľom projektu je priblížiť svet a vývoj slovenskej architektúry v poslednom storočí druhého tisícročia tým, ktorí ju inak nemôžu vidieť, a to pomocou im dostupných prostriedkov - hmatateľného objektu a Braillovho písma. Expozícia pozostáva zo zväčšených makiet stavieb, ako napríklad Belluško Kolonádneho mosta v Piešťanoch alebo Krejcarovho funkcionalistického sanatória Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, na ktorých sú z dôvodu ľahšej čitateľnosti zdôraznené niektoré detaily viac, ako by to bolo pri verných kópiách objektov. Exponáty sprevádzajú popisky napísané slepeckým písmom, pričom niektoré z exponátov ponúkajú tiež ukážku materiálu - betón zo stopami debnenia na pamätníku SNP v Banskej Bystrici, alebo kus obkladu bratislavského Krematória. Práve posledné spomínané je doplnené i o hmatateľný "výhľad" z obradnej siene. Najmladším a zároveň najvyšším imitovaným objektom je model novostavby Národnej banky Slovenska dvojice Kusý-Paňák s detailom jej dvojitého plášťa.
Výstavný projekt vznikol na Katedre dejín architektúry FA STU v Bratislave, pričom exponáty prezentované v Bratislave tvoria len jednu tretinu z expozície, ktorú v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči spomínaná katedra sprístupnila v júni. Táto expozícia pozostávala z modelov mapujúci historický prierez od románskej až po súčasnú architektúru. Pre lepšie priblíženie vnútorného usporiadania, výmaľby alebo niektorých detailov (gotické okno či krížová klenba) obsahovala väčšina modelov aj odnímateľné časti. Výstava v priestoroch Galérie architektúra na Panskej ulici v Bratislave potrvá do 21. septembra.
Na realizácii projektu sa finančne podieľal Fond Pro Slovakia, Ministerstvo kultúry a Ministerstvo školstva SR.