Po dvadsiatich dvoch rokoch opustili umelci kultové centrum nezávislej kultúry, ktoré zviditeľnilo Berlín vo svete. Správca budovy sa rozhodol legendárny Tacheles predať.
„Bolo to miesto, kde sa stretávali umelci a podvratné živly celého mesta. Malo atmosféru akéhosi legendárneho, mýtického avantgardného podniku z minulosti ako slávny Cabaret Voltaire,“ opisuje slávne miesto kritik Jonathan Jones na blogu denníka Guardian. Žiaľ, už iba v minulom čase.
Berlínsky Tacheles, squat, ktorý dvadsaťdva rokov obývali stovky umelcov je už minulosťou. Pred pár dňami z neho odišli poslední. Dvaja z nich zahrali v tmavých maskách pohrebný pochod a bez použitia násilia budovu opustili, informovala agentúra AFP.
Postupný úpadok
„Je to krádež umeleckého diela podporovaná políciou,“ povedal prítomným médiám a hŕstke podporovateľov hovorca Tachelesu Martin Reiter pri odchode.
Rozľahlý komplex spravuje HSH Nordbank, ktorá ho chcela predať už vlani v apríli. Napokon predaj zrušila, no osadenstvo kultového priestoru sa po prvýkrát scvrklo. Asi osemdesiat umelcov odišlo po tom, ako si rozdelili milión eur od anonymného sponzora.
HSH Nordbank sa od toho dištancovala a vyjadrila pochybnosti, či skupina Gruppe Tacheles, ktorá odišla, naozaj nejaké peniaze dostala. Ich hovorca Tim Africa vtedy povedal, že peniaze prijali, lebo už nedokázali legálnou cestou bojovať za to, aby mohli v budove zostať.
Židia, nacisti, squatteri
Päťposchodový komplex bol postavený v roku 1907 ako nákupné centrum v židovskej štvrti Berlína. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa stal sídlom nacistickej strany a SS, slúžil aj ako väzenie, veľká časť bola zničená bombardovaním.
V 80. rokoch sa začal demolovať, finálne búranie bolo naplánované na apríl 1990. Iba dva mesiace pred ním však budovu obsadila skupina umelcov. Ukázalo sa, že budova je napriek obavám v celkom dobrom stave. Umelci ju pomenovali ako Tacheles, čo je židovský výraz čosi ako „hovoriť priamočiaro“. Dokonca sa im podarilo vyhlásiť ju za kultúrnu pamiatku.
Odvtedy sa z nej stalo kultové miesto vyhľadávané aj tisíckami množstvom turistov. Steny sú pomaľované graffiti, fungovalo tu kino, bary, kaviareň, divadelná sála, množstvo ateliérov a výstavných priestorov. Mesto ho však predalo spoločnosti Funds, ktorá tam chcela vystavať moderné byty. Jej plán narušili finančné problémy, a tak budova sa dostala do rúk banky. Ako vraví Jones, je to „smutný deň pre nezávislú scénu“.