Príbeh s dvojnásobným udelením prestížnej francúzskej Goncourtovej ceny jednému spisovateľovi, čo reguly tohto ocenenia nepripúšťajú, patrí medzi najlepšie v knihe Melissy Katsoulisovej Literární mystifikace. Uznávaný autor Romain Gary dostal cenu v roku 1956 za dielo Korene neba, napísal potom ešte desiatky kníh, ktoré sa dobre predávali a recenzenti sa zhodovali na ich kvalite. Len s náznakom poznámky, že už neprinášajú nič nové.
Gary reagoval svojsky, vymyslel si existenciu mladého alžírskeho spisovateľa žijúceho v Brazílii Emila Ajara, ktorého na verejnosti hral jeho synovec. Gary svoje texty posielal do Brazílie, odkiaľ ich diskrétny priateľ expedoval späť do Paríža pod Ajarovým menom. A recenzenti, na veľkú Garyho radosť, „Ajarove“ knihy nadšene vítali a jednej z nich, Život pred sebou, udelili v roku 1975 Goncourtovu cenu.
Podobných neuveriteľných príbehov sú v tejto knihe desiatky, ich motivácie aj genézy sú rôzne. Niekto sa len zabával ako napríklad Mark Twain, ktorý posielal do novín vymyslené reportáže, iní vyrábali podvody pre peniaze alebo pre nedostatok uznania od literárnej kritiky. Veľmi vďačné bolo vymýšľanie životopisov neexistujúcich osôb, pod ich menami potom falzifikátori s úspechom vydávali „autentické“ osudy.
Podvody sa skôr či neskôr odhalili, aj ten Garyho, ktorý patril k druhu podvrhov s vysokou literárnou hodnotou. Keď sa schyľovalo k odhaleniu, Gary si ešte zažartoval a zažaloval svoje alter ego Ajara za plagiátorstvo.