Po dvoch ročníkoch dostalo Trienále textilu nový názov – Trienále textilu bez hraníc 2012 – 2013. Dôvod bol jednoduchý – organizátori zo združenia Arttex sa rozhodli prehliadku toho najlepšieho zo závesných obrazov, objektov, ale aj šperkov a videa, ktoré priamo narábajú s textilom, rozšíriť. Od konca júna, keď malo Trienále svoju premiéru v trenčianskej Galérii M. A. Bazovského, putuje po šiestich galériách na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Poľsku.
Dnes prichádza výstava do Bratislavy, kde ju o 18.00 h otvoria v priestoroch Domu umenia. Uvidíte na nej diela takmer stovky autorov z dvadsiatich šiestich krajín, ktoré vybrala porota. „Zamerali sme sa najmä na autentickosť, originalitu a inováciu v textilnej tvorbe,“ hovorí prezidentka trienále Lea Fekete. „Pokúsili sme sa trochu odkloniť od zabehnutého spôsobu videnia toho, ako u nás vyzerá textil. Mnohí autori sú zameraní aj na tvorbu videoartu, animácií alebo pracujú s netradičnými materiálmi v kombinácii s textilom.“
Medzi najvýraznejšie zaradila Fekete diela japonských výtvarníčok, jedna z nich Nobuko Koizumi získala aj hlavnú cenu Grand Prix Boženy Augustínovej. „Vytvorila dielo, ktoré pozostáva zo štyroch rovnakých objektov spojených do jedného obrazu, ktorý vstupuje do priestoru. Jeho riešenie je v detailoch aj celkovom spracovaní veľmi zaujímavé,“ hovorí Fekete.
Porote predsedal Ivan Csudai, organizátori totiž radi pozývajú aj umelcov, ktorí sa textilnej tvorbe primárne nevenujú. „Je pre nás dôležité vidieť, ako textil vnímajú umelci, ktorí sa venujú inému druhu umenia. Textilná tvorba je aj vo svete absolútne rovnocenná s inými druhmi, má svoju históriu, diváka a hodnotu,“ vysvetľuje Fekete. Aj preto sa nazdáva, že trienále textilu má ambíciu osloviť široké publikum.
U nás bude ešte reinštalovaná v novembri v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, následne v Galérii Slováckeho múzea v Uherskom Hradišti v Česku, Városi Müvészeti Múzeum v Györi v Maďarsku a v Múzeu v Bielsko Bialej v Poľsku.